Verslas

2015.01.02 09:29

Lietuvos banko vadovas: perėjimas prie euro įvyko sklandžiai

BNS2015.01.02 09:29

Euras Lietuvoje įvestas sklandžiai ir sėkmingai, nepaisant sutrikimų išvakarėse, ketvirtadienį pranešė Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas.

Euras Lietuvoje įvestas sklandžiai ir sėkmingai, nepaisant sutrikimų išvakarėse, ketvirtadienį pranešė Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas.

„Perėjimas prie naujos valiutos įvyko skandžiai ir sėkmingai, nepaisant tam tikrų sutrikimų išvakarėse“, – žurnalistams vidurdienį Vilniuje sakė V. Vasiliauskas.

Pasak jo, mokėjimo kortelės ir bankomatai veikia gerai, o visos internetinės bankininkystės paslaugos pilnai veiks penktadienį.

„Internetinė bankininkystė visiškai funkcionali bus rytoj. Šiuo metu galima pasitikrinti likutį (...). Mokėjimo kortelės veikia, bankomatai, mano žiniomis, veikia“, – kalbėjo V. Vasiliauskas.

Ketvirtadienį, kuris yra nedarbo diena, valiutą išsikeisti galima 40-yje vietų. Penktadienį litai į eurus bus keičiami 700-yje vietų, įskaitant „Lietuvos pašto“ skyrius.

Pirmąją 2015 metų dieną eurai Lietuvos apyvartoje sudaro 28 proc. cirkuliuojančios grynųjų pinigų vertės. V. Vasiliausko teigimu, eurai apyvartoje turėtų įsivyrauti maždaug po 10 dienų.

Pirmieji pinigai iš bankomatų buvo išimti praėjus 15 sekundžių po vidurnakčio.

Lietuvai įstojus į euro zoną, V. Vasiliauskas nuo šių metų sprendžiamojo balso teise dalyvaus Europos centrinio banko valdančiosios tarybos posėdžiuose. Ši taryba formuoja euro zonos pinigų politiką, nustato bazines palūkanų normas.

Priklausomai nuo požiūrio į monetarinę politiką, žiniasklaidoje tarybos nariai paprastai skirstomi į „balandžius“ ir „vanagus“. Paklaustas apie savo poziciją, V. Vasiliauskas sakė esantis lankstus ir neturintis išankstinių nuostatų.

„Aš simpatizuoju paukščiams iš esmės, bet pagal savo svorio kategoriją nei prie vienų, nei prie kitų neturėčiau būti priskirtas. Tokie jau nebegyvena“, – juokaudamas atsakė Lietuvos banko vadovas, skirstymą į „vanagus“ ir „balandžius“ pavadinęs „daugiau žaidimu“.

Kartu jis pabrėžė, kad sprendžiant ekonomines problemas euro zonoje labai svarbus šalių nacionalinių vyriausybių vaidmuo, nes „vien tik Europos centrinis bankas su savo mandatu tikrai neišspręs visų problemų“.

„Jis tikrai neužpils pinigais ir nuo to ekonominė situacija euro zonoje tikrai nepagerės“, – sakė V. Vasiliauskas.

Lietuvos banko valdybos pirmininkas reikšmingais pavadino pernai priimtus Europos centrinio banko sprendimus, kuriais buvo siekiama paskatinti komercinius bankus labiau skolinti verslui.

Į klausimą, ar pritartų, kad Europos centrinis bankas išpirktų vyriausybių obligacijas, V. Vasiliauskas konkrečiai neatsakė, tik pabrėžė, kad dauguma monetarinės politikos sprendimų priimami bendru sutarimu.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt