Verslas

2014.12.30 15:19

Garsų Vilniaus verslininką nuteisė dėl milijoninės aferos

Milijoninėmis aferomis įtariamas Vilniaus verslininkas Sergejus Rachinšteinas neišvengė baudžiamosios atsakomybės – teismas jį nuteisė dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM) grobstymo iš valstybės biudžeto.

Milijoninėmis aferomis įtariamas Vilniaus verslininkas Sergejus Rachinšteinas neišvengė baudžiamosios atsakomybės – teismas jį nuteisė dėl pridėtinės vertės mokesčio (PVM) grobstymo iš valstybės biudžeto.

Vilniaus apygardos teismas antradienį paskelbė, kad S. Rachinšteiną pripažįsta kaltu – jis su savo bendrais sukčiavimo būdu bandė užvaldyti 1,644 mln. Lt PVM, dėl ko valstybei buvo nesumokėta 1,644 mln. Lt.

S. Rachinšteinui teismas skyrė 2 metų 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, ją atliekant pataisos namuose.

Realiomis laisvės atėmimo bausmėmis nuteisti ir dar keli S. Rachinšteino bendrai. Švelnesnių bausmių nei laisvės atėmimas teismas nuteistiesiems esą negalėjo skirti.

Nuosprendis S. Rachinšteinui ir kitiems anksčiau išteisintiems asmenims buvo paskelbtas likus vienai dienai iki senaties termino pradžios – jeigu savo žodį teisėjai būtų tarę po sausio 1 d., skandalingojo verslininko nuteisti nebūtų galima.

Šis nuosprendis komplikavo S. Rachinšteino padėtį – tyrėjai šiuo metu aiškinasi ir milijoninės sukčiavimo Europos Sąjungos paramos lėšomis schemą.

Baudžiamąją bylą dėl PVM grobstymo išnagrinėjusios trijų teisėjų kolegijos pirmininkė Virginija Pakalnytė-Tamošiūnaitė pažymėjo, kad įvertinus visus įrodymus buvo padaryta išvada, jog pasitvirtino kaltinamiesiems pateikti teisminio nagrinėjimo metu pateikti kaltinimai.

„Teismas nustatė, kad buvo organizuota grupė, ji veikė pagal gana sudėtingą veiklos mechanizmą, taip pat pagal nusistovėjusius santykius tarp kaltinamųjų, jų darbovietes, kurios buvo susijusios“, – pažymėjo teisėja.

S. Rachinšteiną ir kitus kartu su juo teisiamus septynis asmenis anksčiau Vilniaus miesto apylinkės teismas buvo išteisinęs, tačiau byloje valstybinį kaltinimą palaikęs prokuroras Vytautas Kukaitis turtuoliui ir jo bendrams pateikė naujus kaltinimus, kuriuose suformulavo kiekvieno kaltinamojo vaidmenį sukčiavime, konkretizavo kiekvieną sąskaitą-faktūrą ir joje nurodytas sumas.

Pirmosios instancijos teismas išteisinamąjį nuosprendį paskelbė S. Rachinšteinui, Anatolijui Matiažui, Arturui Beliajevui, Andžejui Račiunui, Birutei Panavienei, Genei Petkuvienei, Daliai Varanavičienei ir Narimantui Šimeliui.

Ikiteisminio tyrimo metu pareigūnai buvo išsiaiškinę, kad S. Rachinšteinas į įmonės kasą įnešė 15,7 mln. Lt, iš kurių dalis lėšų buvo panaudota galimai nusikalstamai veikai įvykdyti – sukčiavimui mokesčių srityje.

Anksčiau prokurorai buvo skelbę, jog S. Rachinšteinas buvo kaltinamas tuo, kad būdamas bendrovės „Serneta“ akcininko Fimos Rachinšteino įgaliotuoju asmeniu, nuo 2000-ųjų rugpjūčio iki 2004-ųjų pabaigos, veikdamas organizuotoje grupėje, turėdamas vieningą nusikalstamą sumanymą apgaule įgyti didelės vertės svetimą turtą sukčiaujant mokesčių apskaičiavimo ir sumokėjimo srityje, koordinuodamas organizuotos grupės narių veiksmus, paskirstydamas jų vaidmenis, siekdamas suklaidinti mokesčius skaičiuojančias valstybines institucijas, skirtingais laikotarpiais keisdamas bendrovių statytinius direktorius bei buhalterius, organizavo tikrų dokumentų suklastojimą ir suklastotų dokumentų panaudojimą bei apgaulingą įmonių buhalterinės apskaitos tvarkymą, organizavo ir vykdė didelės vertės svetimo turto įgijimą apgaule.

Ikiteisminio tyrimo metu prokurorai teigė nustatę, kad S. Rachinšteinas nurodė apgaulingai organizuoti ir tvarkyti bendrovių „Serneta“, „Acumen“, „Sparteka“, „Lavanija“, „Vanteras“, „Šeškinės Širvinta“, „Vilniaus vaivorykštė“ ir „Saturnas“ buhalterinę apskaitą.

Pasak prokurorų, buhalteriniuose dokumetuose buvo pateiktos žinomai melagingos ūkinės operacijos – realiai neįvykusios tariamos prekių ir paslaugų pirkimo operacijos, dėl ko „Serneta“, „Acumen“ ir „Sparteka“ buhalterinėje apskaitoje ir finansinėje atskaitomybėje apgaule neteisėtai buvo išskirtos pirkimo PVM sumos bei sąnaudos, mažinančios apmokestinamąjį pelną, po ko šios piniginės lėšos žinomai suklastotų dokumentų pagalba, neteisėtai buvo išgrynintos iš įmonių kasos.

Įtariama, kad pinigai buvo perduoti S. Rachinšteinui.

Galimam civiliniam ieškiniui užtikrinti pareigūnai buvo areštavę daugiau kaip 1,5 mln. Lt.

Kovo pradžioje Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) po ilgalaikės žvalgybos atskleidė milijoninę sukčiavimo Europos Sąjungos paramos lėšomis schemą – šiuo metu atliekamas tyrimas dėl daugiau nei dešimties bendrovių veiklos. Įtariamiesiems įteikti pranešimai apie įtarimą dėl didelės vertės svetimo turto įgijimo apgaule, neteisėtos juridinės asmens veiklos ir dokumentų klastojimo.

Įtariama, kad grupuotei vadovavo i S.Rachinšteinas, jo namuose per kratą rastas didelis kiekis aukso dirbinių, perlų, areštuotas prabangus automobilis „Porsche Cayenne“.

Pasak FNTT pranešimo, išaiškinta, kad nusikalstamos schemos sumanytojai nupirko finansinių sunkumų turinčių bendrovių, kurioms buvo skirta daugiau nei 3 mln. litų ES parama, akcijas. Įsigytų bendrovių vardu buvo sudarinėjami fiktyvūs sandoriai su nusikalstamai veiklai nuslėpti naujai įsteigta įmone, kuri naudota kaip fiktyvi rangovė ir įrangos tiekėja. Visų šių bendrovių direktoriai buvo statytiniai asmenys, o faktiškai visoms bendrovėms vadovavo tas pats organizuotos grupės vadovas.

Įtariama, kad statytiniams bendrovių vadovams buvo nurodoma klastoti dokumentus (statybos rangos, įrangos pirkimo, paskolų sutartis, mokėjimo prašymus ir kitus Nacionalinei mokėjimo agentūrai teiktinus dokumentus), kad gautų Europos Sąjungos lėšas.

Pasak pareigūnų, tyrimui reikšmingi dokumentai buvo rasti gerai užmaskuotose saugyklose. Kratų metų buvo aptikti ir kituose FNTT atliekamuose ikiteisminiuose tyrimuose svarbūs dokumentai, kurie piktybiškai nebuvo pateikiami Valstybinei mokesčių inspekcijai, teigiant, kad jie yra prarasti. Šiuose tyrimuose įtariama, kad nesumokėjus mokesčių valstybei buvo padaryta milijoninė žala.

www.DELFI.lt