Verslas

2019.03.14 19:40

Halės turgaus prekeiviai: lietuviškų agurkų dar neturi, o lietuviški pomidorai galėtų kainuoti ir 10 eurų

Jonas Deveikis, LRT.lt2019.03.14 19:40

Nors kovo pradžioje prekybos tinkluose pasirodė pirmieji lietuviški agurkai, turguose rasti lietuviškos produkcijos vis dar sunku. Vilniaus Halės turgaus pardavėjai tikino, kad lietuviškų agurkų sulauks tik gegužės mėnesį, o dabar galima įsigyti tik svogūnų laiškų.

Kovo pradžioje prekybos tinklus pasiekė pirmieji lietuviški agurkai. Prekybininkai teigė, kad pirmųjų trumpavaisių agurkų kaina už pusę kilogramo siekia 2,99 euro.

Pasižvalgius po prekybos tinklų parduotuves galima pastebėti, kad kovo 13 d. trumpavaisių agurkų kaina buvo 4,49 eurai už kilogramą. Tuo metu vienas 250 gramų ilgavaisis agurkas kainavo 1,12 euro.

Portalo LRT.lt žurnalistai nusprendė apsilankyti Vilniaus Halės turguje ir patikrinti, ar sostinės gyventojai šviežių lietuviškų daržovių bei agurkų gali įsigyti ne tik prekybos tinkluose, bet ir turgavietėse.

Turguje lietuviškų agurkų nė kvapo

Halės turguje kalbinti prekeiviai vieningai teigė, kad šiuo metu lietuviški agurkai iki jų dar neatkeliavo, o tie, kurie pardavinėjo savo augintą produkciją, minėjo, kad pirkėjams juos galės pasiūlyti tik gegužės mėnesį.

„Mūsų turguje lietuviški agurkai pasirodo tik balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje. Viskas priklauso nuo orų. Bendradarbiaujame su Kėdainiuose veikiančias ūkininkais, bet jie kol kas neskambino ir nepranešė“, – sakė turgaus prekeivė Ilona.

Pardavėja rodė, kad šiuo metu galima įsigyti lenkiškų agurkų, o jų kaina turėtų būti panaši į lietuviškos produkcijos.

„Kai pasirodo pirmieji agurkai, tai lenkiški mažiau 3 eurų ir nekainuoja, o lietuviškų kainos būna nukrenta ir iki 2,5–2 eurų“, – portalui LRT.lt kainų skirtumus vardijo Ilona.

Pasivaikščiojus po turgų buvo galima pastebėti, kad pardavėjai už kilogramą trumpavaisių lenkiškų agurkų prašė 3,5–4 eurų. Tuo metu už ilgavaisius – 1,99 euro.

Lieuviškų pomidorų irgi dar nėra, o jei ir būtų – kainuotų 10 eurų, sakė prekeiviai.

Savo daržoves pardavinėjanti ūkininkė portalui LRT.lt teigė, kad anksčiausiai iš lietuviškų daržovių ant prekystalio pasirodo svogūnų lapai, lapinės daržovės (gražgarstė, sultenė, špinatai), tuomet agurkai ir tik po to pomidorai.

„Pomidorų augintojų Lietuvoje nėra daug. Pardavėjai daugiau bendrauja su prekybos tinklais, bet ne su mumis, todėl Halės turguje pirmieji pomidorai pasirodys tik vasaros pradžioje“ , – sako pardavėja Ilona bei tikina, kad galima būtų tokiu metu užauginti ir pomidorus, tačiau jų kaina būtų apie 10 eurų už kilogramą.

Verta pastebėti, kad Halės turguje iš šviežių lietuviškų daržovių buvo galima įsigyti tik svogūnų laiškų. 100 gramų svogūnų laiškų ryšulėlis tuguje kainavo 0,7 euro, kiti prašė 0,6 euro.

Už pernykštes lietuviškas morkas prašoma 1,5 euro, graikiškų braškių indelį galima nusipirkti už 5,50 euro, lenkiškus obuolius – už vieną eurą, o kilogramas šilauogių atsieis net 16 eurų.

Brangstančios sėklos paveiks ir kainas

Prekeivių pasiteiravus, ar šviežių daržovių kainos yra didesnės nei praėjusiais metais, jie teigė, kad bus šiek tiek brangesnės, nes brango sėklos.

„Sėklos pabrango. Pavyzdžiui, kilogramas svogūnų sodinukų „Stuttgarter Riesen“ praėjusias metais kainavo 0,7 euro, šiemet jau 2,20 euro. Agurkų maišelyje būdavo 20–30 vienetų, o dabar tik 6–10 vienetų. Salotos labai pabrango“, – portalui LRT.lt sakė turgaus prekeivė.

Jai pritarė ir prekeivė Ilona, kuri teigė, kad kai kurie prekeiviai ir augintojai dėl stipriai pabrangusių sėklų net svarsto, ar auginti tam tikras daržoves, ar ne.

Vis dėlto, pardavėja Ilona patikino, kad daržovių kainos stipriai nebrangs, o dėl šiltos žiemos – kai kas bus ir pigiau.

„Kai kurios daržovės turėtų būti pigesnės, kadangi žiema buvo trumpesnė. Daržovių kainoms įtaką daro oro temperatūra, o šiais metais žiema buvo tikrai švelnesnė. Pavyzdžiui, pirmieji šiltnamyje auginti lenkiški pomidorai kainuoja apie 5 eurus, o praėjusiais metais jų kaina siekė net 9 eurus už kilogramą“, – sakė ji.

Prekeivės įvardintų lenkiškų pomidorų buvo galima įsigyti už 4,5 euro. Tačiau visai šalia ant prekystalio buvo padėti ir ispaniški, kurie kainavo 2,5 euro.

„Lenkiški yra švieži, jie dabar kūrena šiltnamius ir juos augina. O šitie ispaniški nėra švieži“, – lenkiškų ir ispaniškų pomidorų skirtumus vardino prekeivė.

Lietuviški ar lenkiški?

Prekybininkų nuomonė, kuri produkcija – lietuviška ar lenkiška – yra geresnė, išsiskyrė. Vieni pardavėjai tvirtino, kad nėra skirtumo, kiti sakė, kad lietuviškos daržovės – skanesnės.

Prekeivė Ilona tikino, kad lietuviškų daržovių ir kvapas, ir skonis geresnis: „Tikrai geresnis. Ir laikosi ilgiau, ir skanesni. Ne veltui žmonės sako, kad mūsiškės daržovės geresnės.“

Jai pritarė ir ekologiška lietuviška produkcija prekiavusi vilnietė.

„Lietuviški produktai užauginti mūsų žemėje, jie nėra transportuojami kelias dienas ir iš karto patiekiami pirkėjams“, – sakė pardavėja ir pridūrė, kad žmonės visada teiraujasi, ar produktas yra užaugintas Lietuvoje ar Lenkijoje.

Tuo metu prekybininkas Andrius portalui LRT.lt teigė, kad visi ūkininkai daržoves augina vienodai ir skonis neturėtų skirtis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt