Verslas

2019.03.14 14:21

EP ragina sutarti dėl pinigų plovimo neužkardančių šalių sąrašo

LRT.lt 2019.03.14 14:21

Europos Parlamentas (EP) ketvirtadienį paragino ES Tarybą nedelsiant išplėsti „juodąjį sąrašą“ šalių, tinkamai nekovojančių su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu, rašoma pranešime.

Praėjusią savaitę Taryba, neradusi sutarimo, atsisakė į atnaujintą sąrašą įtraukti 23 valstybes ir teritorijas. Europarlamentarų teigimu, į sąrašą patekusios valstybės griebėsi aktyvaus lobizmo ir diplomatinio spaudimo, kad būtų iš jo išbrauktos. Jie įsitikinę, kad toks spaudimas neturi sumenkinti ES gebėjimo kovoti su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu. EP siūlo valstybes tikrinti ir spręsti dėl jų įtraukimo į sąrašą pagal bendrai sutartą metodiką.

Rezoliucijoje taip pat minima Rusija, kurios Europos Komisija neįtraukė į sąrašą. Europarlamentarai tikisi, kad Komisija įvertins naujausią informaciją apie „Troikos“ pinigų plovyklą, taip pat EP komitetų išvadas dėl kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu trūkumų Rusijoje.

Komisija pasiūlė į šalių, kuriose kova su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu „turi strateginių trūkumų“, sąrašą įtraukti 23 valstybes ir teritorijas. Į pirminį sąrašą buvo įtrauktos šios šalys: Afganistanas, Etiopija, Irakas, Iranas, Jemenas, Pakistanas, Sirija, Šiaurės Korėja, Šri Lanka, Trinidadas ir Tobagas bei Tunisas. Papildomai į sąrašą pasiūlyta įtraukti Amerikos Samoa, Bahamas, Botsvaną, Ganą, Guamą, JAV Mergelių salas, Libiją, Nigeriją, Panamą, Puerto Riką, Samoa ir Saudo Arabiją.

Valstybių ir teritorijų įtraukimas į šį sąrašą nereiškia ekonominių ar diplomatinių ES sankcijų, tačiau reikalauja kai kuriems subjektams (pavyzdžiui, bankams, lošimų namams ar nekilnojamojo turto bendrovėms), atliekantiems sandorius su šiomis šalimis, taikyti papildomas patikros priemones.

ES Taryba teigia, kad šio sąrašo atnaujinimo procesas buvo neaiškus ir galbūt pažeidžiantis ES teisę. Komisija dabar turės pateikti kitą sąrašą, o Europos Parlamentas ir Taryba per mėnesį galės jį įvertinti