Verslas

2019.03.14 12:48

Ignalinoje bus įrengtas mažo ir vidutinio aktyvumo radioaktyviųjų atliekų atliekynas

ELTA2019.03.14 12:48

Valstybės įmonė Ignalinos atominė elektrinė (IAE) ketvirtadienį paskelbė Mažo ir vidutinio aktyvumo trumpaamžių radioaktyviųjų atliekų paviršinio atliekyno statybos bei išorinių lietaus kanalizacijos tinklų projektavimo, statybos ir prijungimo prie infrastruktūros darbų pirkimą.

Kaip skelbiama pranešime, atsižvelgiant į projekto sudėtingumą ir siekiant rinkos dalyviams suteikti pakankamai laiko parengti pasiūlymus, numatytas 4 mėnesių pasiūlymo pateikimo terminas. 

Trumpaamžių mažai ir vidutiniškai radioaktyvių atliekų atliekyną sudarys trys gelžbetoniniai moduliai, kuriuose galės būti sudėta iki 100 tūkst. kubinių metrų apdorotų, supakuotų į betoninius konteinerius ir sucementuotų radioaktyviųjų atliekų. Šio pirkimo apimtyje bus pastatyta visa atliekyno infrastruktūra ir du iš trijų suplanuotų rūsių moduliai – tai leis patalpinti apie 70 tūkst. kubinių metrų pakuočių su radioaktyviosiomis atliekomis. Esant poreikiui, trečias rūsių modulis bus statomas ateityje.

„Turime užtikrinti, kad radioaktyvios atliekos būtų sutvarkytos ir saugomos pagal visus branduolinės ir radiacinės saugos reikalavimus. Todėl saugyklų ir atliekynų statybos bei jų eksploatavimas yra strategiškai svarbus IAE veiklos aspektas“, – sakė IAE generalinis direktorius Audrius Kamienas.

Atliekynas bus įrengtas Visagino savivaldybės Stabatiškės aikštelėje šalia kitų IAE radioaktyviųjų atliekų tvarkymo objektų. 2007 m. paviršinio atliekyno poveikio aplinkai vertinimo ataskaita buvo parengta, suderinta su valstybės institucijomis ir patvirtinta Lietuvos aplinkos ministerijoje, prieš tai viešas ataskaitos pristatymas ir svarstymas vyko Lietuvos, Latvijos ir Baltarusijos šalių visuomenėse. 

Atliekyno eksploatavimo metu bus vykdoma aplinkos stebėsena ir kontrolė, po atliekyno uždarymo ne mažiau kaip 100 metų bus vykdoma jo institucinė priežiūra ir dar 200 metų bus ribojamas atliekyno teritorijos panaudojimas. 

IAE atlikti saugos vertinimai pademonstravo, kad toks planuojamų talpinti mažo ir vidutinio aktyvumo radioaktyviųjų atliekų sutvarkymo būdas yra patikimas ir atitinka geriausią tarptautinę praktiką. 

Eksploatuoti atliekyną IAE pradės gavusi Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos leidimus įrodžiusi, kad visi technologiniai įrenginiai veikia tinkamai. Tai planuojama padaryti 2023–2024 metais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.