Naujienų srautas

Verslas2019.03.14 11:55

Prieš planuodami atostogas gerai pagalvokite: jei pasirinksite netinkamą mėnesį – gausite mažiau

Atostogoms pasirinktas mėnuo lemia atostoginių dydį. Jis skirtingais mėnesiais gali būti keliasdešimt eurų mažesnis arba didesnis. Buhalterių skaičiavimu, šiemet, sudėjus atostoginius ir algą už likusių to mėnesio dienų darbą, labiausia apsimoka atostogauti gegužę ir liepą. O daugiausia praloš tie, kas poilsiauti pasirinks gruodį.

Vilniaus oro uoste sutikti keliautojai pasakojo, kad laikas, kada nusprendžia keliauti atostogų, priklauso nuo daugybės veiksnių.

„Tai priklauso nuo išsekimo lygio. Tiesiog pavargau ir nusprendžiau, kad pats laikas būtų atsipūsti“, – sakė į Madeirą išsiruošęs vyras.

Kita moteris teigė, kad sprendimas, kada eiti atostogų, priklauso ir nuo pačių kelionių kainų. Kada jos pigesnės – tada ir išsiruošianti keliauti.

Bet pinigų kiekį lemia ir laikas, pasirinktas poilsiui, mat mėnesiai turi skirtingą darbo dienų skaičių. O atostoginiams apskaičiuoti svarbūs trys prieš atostogas buvę mėnesiai – vidutinis jų darbo dienų skaičius ir pagal tai išvestas vidutinis vienos darbo dienos įkainis. Jis dauginamas iš atostogų darbo dienų skaičiaus. Bet žiūrėti, buhalteriai sako, reikia ne tik į tai.

„Reikia įvertinti ne tik atostoginių sumą, bet ir kiek darbo dienų tame mėnesyje jums liko dirbti. Geriausia yra atostogauti tą mėnesį, kuris turi daugiausia darbo dienų ir, jeigu prieš tą mėnesį buvo mėnesiai, kurie turėjo mažiausiai darbo dienų. Tada tai bus geriausias mėnuo atostogauti ir tikrai gausite didesnį darbo užmokestį, negu gaudavot įprastai“, – sako Buhalterių ir auditorių asociacijos vadovė Daiva Čibirienė.

Buhalterių asociacijos vadovė skaičiuoja, kad, sudėjus atostoginius ir algą už tą mėnesį dirbtas dienas, šiemet poilsiui finansiškai tinkamiausi trys mėnesiai.

„Faktiškai geriausia atostogauti gegužę, liepą ir spalį. Tada galutinis darbo užmokestis, kurį gausite su atostoginiais, bus didesnis nei įprasta“, – sakė ji.

Pavyzdžiui, uždirbantis 1500 eurų algą „ant popieriaus“ ir išėjęs 10-čiai darbo dienų atostogauti liepą, gautų 74-iais eurais daugiau nei būtų liepos alga. Išėjęs gegužę – sumą pasididintų 56-iais, o spalį – 40-čia eurų.

„Kuo atlyginimas yra didesnis, tuo skirtumas bus didesnis. Jeigu atlyginimas siekia, sakykime, 10 tūkst. eurų, galima, ko gero, ir kokiais 500 eurų daugiau gauti atostoginių. Beveik yra už ką atostogauti“, – kalbėjo „Fidexperta“ steigėja Rūta Bilkštytė.

Panorama

Ir atvirkščiai – netinkamai paimtas atostogų laikas gali gerokai sumažinti mėnesio sumą.

„Būsite dideliame minuse, jeigu atostogausite birželį, lapkričio ir gruodžio mėnesiais. Gruodis yra pats blogiausias mėnuo. Dėl ko? Dėl to, kad gruodyje yra 19 darbo dienų, todėl darbo diena tampa labai brangi. Tada jūs tas darbo dienas pakeičiat į atostogų apmokamas dienas, o prieš tai buvę mėnesiai turi daugiau nei 19 dienų, todėl tikrai vidurkis bus mažesnis. Tai, vadinasi, jūs keičiat brangią darbo dieną į pigią atostogų dieną“, – paaiškino D. Čibirienė.

Uždirbantis 1 500 eurų „ant popieriaus“ ir atostogų išėjęs lapkritį praras 58 eurus, birželį – 75, o gruodį – 86 eurus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi