Verslas

2012.12.05 11:43

Pigesnės elektros receptus atmetusi valdžia pratrūko

Nueinanti Vyriausybė teisinasi, kad elektra brangsta ne dėl jos kaltės, ir baksnoja į Kainų komisiją. Į kaltintojų chorą įsitraukė ir Prezidentūra. Tačiau dar pernai valdžia ignoravo komisijos siūlymą piginti elektrą.

Nueinanti Vyriausybė teisinasi, kad elektra brangsta ne dėl jos kaltės, ir baksnoja į Kainų komisiją. Į kaltintojų chorą įsitraukė ir Prezidentūra. Tačiau dar pernai valdžia ignoravo komisijos siūlymą piginti elektrą.

Dėl dujų kainų prognozių apsirikusiai Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai (VKEKK) tenka atlaikyti kritikos bangą dėl brangstančios Lietuvos elektrinės gaminamos elektros.

Laikinasis premjeras Andrius Kubilius, prezidentės patarėjas Nerijus Udrėnas aiškina, jog šį brangimą buvo galima išdėstyti, pavyzdžiui, per trejus, o ne vienus metus.

O Energetikos ministerija, nepaisiusi siūlymų mažiau pirkti elektros iš Lietuvos elektrinės, šiandieninės Kainų komisijos atstovų priekaištus valdžiai dėl brangstančios elektros vadina šmeižtu. Kitais metais elektra gerokai brangsta dėl išaugsiančio VIAP – viešuosius interesus atitinkančių paslaugų tarifo, kuris įskaičiuotas į energijos kainą vartotojams.

Daugiau nei pusė surenkamos VIAP – 571 mln. litų – atiteks Lietuvos elektrinei Elektrėnuose, kuri gamina brangią elektrą.

Pasiūlė sumažinti trečdaliu

Suabejojusi, ar būtina tiek elektros pirkti iš Elektrėnų monstro, Kainų komisija 2011 metais pasiūlė beveik trečdaliu sumažinti perkamą kiekį – nuo 1,5 iki 1,1 teravatvalandės (TWh). Net buvo raštu kreiptasi į Energetikos ministeriją. Šio dokumento kopiją turi ir „Lietuvos rytas“.

Jei būtų buvę pritarta tokiam siūlymui, būtų reikėję trečdaliu mažiau mokėti už Elektrėnuose gaminamą elektrą, vadinasi, ir VIAP, ir elektros tarifas gyventojams būtų mažesnis.

„Lietuvos energijos“ direktorius Dalius Misiūnas, kaip teigiama Kainų komisijos rašte, pernai susitikime su prezidente Dalia Grybauskaite irgi tvirtino, kad 2012 metais būtų pakakę 1,1 TWh kiekio Lietuvos elektros sistemos saugumui ir rezervams užtikrinti. Tačiau komisijos pasiūlymas buvo atmestas, o Elektrėnams leista gaminti dar daugiau brangios elektros.

Valdantiesiems kilo abejonių

Kitais metais situacija nesikeis – iš Elektrėnų vėl bus superkama brangi elektra. Kaip minėta, už 571 mln. litų, kuriuos sumokės šalies elektros vartotojai. Naujai išrinktai valdžiai jau kyla klausimų, kodėl iš Lietuvos elektrinės Elektrėnuose perkama tiek daug elektros.

Antradienį kandidatė į ūkio ministrus socialdemokratų atstovė Birutė Vėsaitė pareiškė, kad kvotos šiai elektrinei turėtų būti mažinamos.

Yra įsipareigojimų

Tačiau naujajai valdžiai gali būti sunku ką nors pakeisti. Mat elektrinės devintojo bloko statybai ES skyrė 581 mln. litų paramą, 245 mln. litų paskolą suteikė Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas, finansavo ir komerciniai bankai. Neoficialiomis žiniomis, kontrakto sąlygos įpareigoja valstybę „įdarbinti“ naująjį bloką taip, kad jis duotų stabilių pajamų.

Buvęs Elektrėnų elektrinės generalinis direktorius Pranas Noreika, kuriam vadovaujant buvo pradėtas statyti devintasis blokas, patvirtino, kad įsipareigojimų tikrai buvo.

„Lietuvos energijos“ atstovai „Lietuvos rytui“ tvirtino, kad sutartis dėl naujojo bloko yra konfidenciali – esą tai, kas ten parašyta, negali būti viešinama.

„Elektros gamybos kvotą apskaičiuoja sistemos operatoriaus „Litgrid“ specialistai, ir tai neturi nieko bendra su įsipareigojimais“, – teigė „Lietuvos energijos“ Didmeninės elektros prekybos departamento direktorius Vidmantas Salietis.