Verslas

2014.12.19 09:24

ES tikisi prekybos sutartį su JAV pasirašyti iki 2015-ųjų pabaigos

ELTA 2014.12.19 09:24

Europos Sąjungos (ES) vadovai per viršūnių susitikimą ketvirtadienį sutarė siekti, kad svarbi, bet kontroversiška laisvosios prekybos sutartis su Jungtinėmis Valstijomis būtų pasirašyta iki kitų metų pabaigos, rašo „EUbusiness“.

Europos Sąjungos (ES) vadovai per viršūnių susitikimą ketvirtadienį sutarė siekti, kad svarbi, bet kontroversiška laisvosios prekybos sutartis su Jungtinėmis Valstijomis būtų pasirašyta iki kitų metų pabaigos, rašo „EUbusiness“.

Derybos dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TTIP) prasidėjo prieš 18 mėnesių ir iki šiol vyksta, kitas raundas numatytas 2015 metų vasarį.

ES–JAV TTIP derybų tikslas – sudaryti didžiausią pasaulyje laisvosios prekybos ir investicijų sutartį.

„ES ir JAV dės visas įmanomas pastangas, kad derybos dėl šios ambicingos ir abiem pusėms naudingos sutarties būtų užbaigtos iki 2015 metų pabaigos“, – savo pareiškime teigia ES lyderiai.

Europos Komisijos (EK) vadovas Jeanas-Claude`as Junckeris po viršūnių susitikimo teigė, kad, nors norima užbaigti susitarimą iki 2015 m. pabaigos, „Europa neatsisakys tam tikrų esminių šios sutartyje numatytų principų“.

Abi pusės tikisi, kad šis susitarimas leis palaikyti jau ir dabar stiprius santykius ir tuo pat metu paskatinti ekonominį augimą ir darbo vietų kūrimą.

Tačiau ambicingas pasiūlymas sukėlė nemažai susirūpinimo tarp piliečių ir politikų iš abiejų stovyklų, visų pirma dėl ryškios decentralizacijos, ypač žemės ūkio sektoriuje, ir galimai silpnesnės vartotojų apsaugos.

Gruodžio pradžioje kampanijos atstovai įteikė Europos Sąjungai peticiją prieš planuojamą prekybos sutartį su Jungtinėmis Valstijomis, kurią pasirašė daugiau nei 1,1 mln. žmonių.

Daugiausia derybose kritikuojamas „Investuotojo ir valstybės ginčų sureguliavimo“ mechanizmas (ISDS), kuris leidžia bendrovėms paduoti į teismą nacionalines vyriausybes, jei jos mano, kad vietos įstatymai, reglamentuojantys tokias sritis kaip sveikata ir sauga, pažeidžia prekybos susitarimą ir kelia pavojų jų investicijoms. ISDS yra įprastas mechanizmas laisvosios prekybos sutartyse, tačiau kritikai, įskaitant Vokietijos vyriausybę, baiminasi, kad toks mechanizmas gali sudaryti pretekstą tarptautinėms bendrovėms apeiti nacionalinius įstatymus ir gali susilpninti valstybių suverenitetą, esą kontroversiškos derybos yra pernelyg slaptos.