Naujienų srautas

Verslas2014.12.19 10:10

Rusai puola pirkti automobilių, Kaliningrade – tuštėjančios lentynos

Rusijos gyventojai tuština parduotuves, skuba pirkti automobilius, kurių kainos keičiasi kelis kartus per dieną svyruojant rublio kursui. Kai kurie mašinų pardavėjai laikinai sustabdė prekybą, nutarę, kad pertrauka – geriausia išeitis, kai rublio ateitis neaiški.

Rusijos gyventojai tuština parduotuves, skuba pirkti automobilius, kurių kainos keičiasi kelis kartus per dieną svyruojant rublio kursui. Kai kurie mašinų pardavėjai laikinai sustabdė prekybą, nutarę, kad pertrauka – geriausia išeitis, kai rublio ateitis neaiški.

Rusijos gyventojai perka brangius televizorius, kompiuterius, kitą techniką, baldus, automobilius, kad tirpstantys rubliai virstu kuo nors labiau apčiuopiamu. Rublis nuo birželio prarado beveik pusę savo vertės. Ekspertų nuomone, toks pirkimo bumas dar gali trukti porą mėnesių, paskui aprims, bet prasidės dar sunkesni laikai. Ekspertai kitais metais prognozuoja 5 proc. ekonomikos nuosmukį.

Vienas automobilių salonas Maskvoje tokios paklausos dar nematė, pirkėjai reikalauja brangiausių automobilių, jeigu nėra, perka tai, kas prieinama. Nors automobiliai gerokai brangesni negu prieš savaitę, jų greitai neliks.

„Žmonės stengiasi investuoti savo pinigus pirkdami automobilius. Bet kyla sunkumų, nes kai kurie pardavėjai sustabdė prekybą, o kai kurie į aukštumas iškėlė kainas. Prekiautojai nežino, kokiomis kainomis parduoti automobilius, visur vyksta skubūs pasitarimai, kaip formuoti kainas“, – pasakoja pardavimų vadybininkas Aleksejus Kapitonovas.

Kainas tenka keisti kelis kartus per dieną, tad kai kurie, ypač brangių automobilių gamintojai nutarė, kad geriausia išeitis – ilgos šventinės atostogos. Pradės vėl prekiauti tik tuomet, kai gaus naują kainų sąrašą.

„Naujos mašinų siuntos atkeliaus jau naujomis kainomis. Nežinau, kiek jos bus didesnės, bet patarčiau gyventojams dabar pirkti mašinas, nes kainos dar augs“, – sako kitas pardavimų vadybininkas Vladimiras Riabuško.

Pirkėjai paskui kainas sunkiai spėja ir dabar.

„Nuo to laiko, kai gruodžio 16-ąją sumokėjome avansą, mašina pabrango 8-iais tūkstančiais, tiek to, sumokėjome, kitos pabrango 100–150-čia tūkst. Mes išsirinkome seną modelį, taigi, primokėsime tik 8 tūkst.“ – skaičiuoja pirkėjas Aleksejus.

Anksčiau prognozuota, kad Rusija perims iš Vokietijos didžiausios Europoje automobilių rinkos titulą, bet kol kas prognozės nepasitvirtino, nežinia, ką parodys pardavimų bumas.

Kaliningrado parduotuvių lentynose – vis skurdesnis asortimentas

Rusijos rublio kursui pasiekus žemumas JAV dolerio ir euro atžvilgiu sklinda daugybė žinių apie Rusijos gyventojų nerimą: lentynos tuštėja, gyventojai perka viską, ką tik gali, kad tik akyse krentanti rublio vertė atneštų jiems kuo daugiau naudos.

Portalas DELFI kalbina apie dvejus metus Kaliningrade gyvenantį Algį (vardas pakeistas – red.) apie tikrąją padėtį Kaliningrade.

„Kai dar buvo lietuviškų produktų, vitrinos atrodė turtingiau. Dabar viskas kukliau. Jei po darbo pavėluotum į parduotuvę, tai mažose parduotuvėse kai kurios prekės jau būtų išpirktos. Didesnėse parduotuvėse maisto prekių yra, – pasakojo lietuvis. – Kainos staigiai kyla, o rublių tai žmonės gauna tiek pat, kiek anksčiau“.

Graibsto elektronikos prekes

Algis neigė kalbas, kad maisto parduotuvių lentynos ištuštėję ar turgaus prekeiviai neturi kuo prekiauti. Tiesiog pasirinkimas jose dabar daug skurdesnis, o geresnių maisto produktų – atitinkamos kainos.

Vis dėlto kai kurios parduotuvių lentynos, pasak jo, ištuštėjo. Tai – lentynos, kurios anksčiau būdavo nukrautos buitine technika ar elektronikos prekėmis. Uždaryti Kaliningrade ir statybinėmis medžiagomis prekiaujantys „Baucentr“ prekybos centrai.

„Sako, kad perskaičiuojamos kainos. Bet kaip kitaip gali būti, kai rublio vertė krenta kiekvieną dieną“, – kalbėjo Algis.

Pasak vyro, rusai dabar dideliu tempu graibsto televizorius bei kitas importuotas elektronikos prekes.

„Lentynos ten tuščios ir prekybos centruose, kurie tomis prekėmis prekiauja“, – sakė jis.

Algis pasakojo, kad Kaliningrado valdžia garsiai kalba, kad šiame krašte apie 80 proc. prekių atkeliauja iš užsienio, todėl vietos valdžia prašo Vladimiro Putino imtis nedelsiant priemonių Kaliningradui padėti.

„Importinės prekės nyksta iš parduotuvių“, – pastebėjo pašnekovas.

Paklaustas, kaip į vykstančius kainų pokyčius reaguoja vietos gyventojai, lietuvis pasakojo, kad Kaliningrade daug pasipiktinusių žmonių dėl išaugusių kainų.

„Jie ragina valdžią domėtis ne kitais dalykais, bet kainų šuoliu, nes žmonėms darosi blogai“, – kalbėjo Algis.

Algis pasakojo, neseniai skaitęs, kad Rusijoje vidutinė pensija padidėjo iki 100 tūkst. rublių (šiek tiek daugiau nei 100 eurų, tačiau, pasak jo, Kaliningrado kainomis tai visiškai nedidelė suma.

Lietuvis pasakojo pastebėjęs, kad maisto produktų kainos pradėjo augti jau nuo metų pradžios, tačiau Rusijai paskelbus embargą maisto produktams iš Europos Sąjungos šalių augimas tapo dar labiau pastebimas.

Randa lašišos, bet dvigubai brangesnės

Algis pasakojo, kad šiandien Kaliningrade parduotuvių lentynos atrodo daug skurdžiau nei prieš pusmetį.

„Jaučiamas produktų suprastėjimas parduotuvėse. Dideliuose prekybos centruose gali rasti ir gerų produktų, bet kainos jau atitinkamos. Turguje vaizdas atrodo prastai. Ir mažesnėse parduotuvėse produktai atrodo kaip paskutinės dienos galiojimo“, – tvirtino lietuvis.

Algiui turguje vis dar pavyksta rasti atšaldytos lašišos, tačiau ji – beveik du kartus brangesnė.

„Vis dėlto maisto produktų trūkumo parduotuvėse nėra. Paskaitęs, kad viskas šluojama, specialiai pasižiūrėjau, ar viskas išpirkta. Ne, yra ir grikių, ir kitų košių bei kitų produktų“, – kalbėjo jis. Vyras taip pat pastebėjo, kad to paties produkto kainos gali labai skirtis skirtingose parduotuvėse.

Nepaisant to, Algis nesistebi, kad rusai puola pirkti vos ne bet ką. Pasak jo, gyventojai nori įsigyti daiktų už savo pinigus, kol šie dar labiau nenuvertėjo.

Iš kitos pusės lietuvis mano, kad rusai į parduotuves skuba ne tik dėl nuvertėjusio valiutos kurso. Pasak jo, dabar dar kaip tik ir žiemos švenčių periodas artėja, kuris nuolat padidina pirkėjų skaičių parduotuvėse.

Po juodojo pirmadienio Rusijos rubliui lietuvis teigė pastebėjęs didesnes eiles bankuose, valiutų keityklose: „Eurų ir dolerių poreikis didelis. Visi laukia eilėse ir perka tiek, kiek įperka, seka kursą“.

Kalbėdamas bendrai apie gyventojų nuotaikas Kaliningrade, Algis paminėjo pastebintis augantį gyventojų nerimą.

„Gal dar nėra atviro prasiveržimo, bet jau matoma po truputį. Įsivaizduokite – žmogus turėjo pinigų ir staiga dalies jų nelieka“. Algis prisimena, kad, kai jis atvyko gyventi į Kaliningradą, už eurą buvo galima gauti maždaug perpus mažiau rublių nei dabar.

DELFI primena, kad antradienį trumpam laikui rublis buvo susilpnėjęs iki neregėtų žemumų. Už vieną eurą buvo prašoma daugiau nei 100 Rusijos rublių.

Pasaulio bankas prognozuoja, jog Rusijos ekonomika 2015 metais susitrauks 0,7 proc., bet perspėjo, kad nuosmukis gali būti didesnis, jeigu naftos kainos toliau smuks.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi