Verslas

2014.12.18 15:31

SEB banko analitikai: dabartinės sąlygos – nepalankios ekonomikai spartėti

LRT.lt2014.12.18 15:31

Lietuvos ekonomika įžengė į tokią raidos stadiją, kuomet nuosaiki BVP plėtra nėra savaime suprantama ir garantuota, teigia SEB banko analitikai naujausiame „Lietuvos makroekonomikos apžvalgos“ leidinyje.

Lietuvos ekonomika įžengė į tokią raidos stadiją, kuomet nuosaiki BVP plėtra nėra savaime suprantama ir garantuota, teigia SEB banko analitikai naujausiame „Lietuvos makroekonomikos apžvalgos“ leidinyje.

Jų teigimu, verslininkams pavyktų kur kas lengviau įveikti Rusijos nuosmukio ir sankcijų pasekmes, jeigu euro zonos ekonomika stovėtų ant tvirtų pamatų, tačiau taip nėra. Lietuva netrukus turės naująją valiutą eurą, tačiau per pirmuosius savo gyvavimo metus ji nespės atskleisti visų savo privalumų ir neužtikrins pragyvenimo lygio šuolio.

„Euras yra tartum nauji batai, kurie iš pradžių yra nepatogūs, pritrina nuospaudų, tačiau ilgainiui prisitaiko prie kojos ir tampa nepakeičiamais“, – sakė SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.

Pasak analitiko, pereinamuoju laikotarpiu žmonės bus ypač atsargūs, atidžiai stebės naujos valiutos debiutą, todėl pirmaisiais 2015 m. mėnesiais prekyba vidaus rinkoje bus vangi, o vartojimas daugiausia apsiribos pirmojo būtinumo prekėmis. Laikinas pardavimų štilis tikėtinas ir nekilnojamojo turto rinkoje.

Antrąjį pusmetį vartojimui turėtų teigiamai atsiliepti liepos 1 d. numatytas minimalios mėnesio algos didinimas nuo 300 iki 320 eurų. Fundamentalias prielaidas vidaus paklausai augti turėtų sukurti ir tolesnis vidutinio darbo užmokesčio didėjimas bei nedarbo lygio mažėjimas.

Anot G. Nausėdos, didžiausias nežinomasis – psichologiniai lūkesčiai, kurie gali įgyti tiek racionalų, tiek iracionalų pobūdį. „Verslas ir namų ūkiai gyvena ne beorėje erdvėje, atvirkščiai, kiekvieną dieną jie susiduria su milžinišku informacijos srautu, kurį perkošia per savo subjektyvaus įsivaizdavimo filtrą“, – teigė ekonomistas. Pastaruoju metu šioje žinių jūroje vyrauja geopolitinių konfliktų, realios ir potencialios agresijos naujienos, kurios kelia įtampą ir verčia atidėti geresniems laikams drąsesnius vartojimo ir investicijų sprendimus.

Be to, anot SEB analitiko, vidaus rinkos būklė yra antrinė tarptautinės ekonomikos situacijos atžvilgiu ir jautriai reaguoja į jos pokyčius. Po globalinės finansų krizės prasidėjusi audringa Lietuvos eksporto plėtra 2010–2013 m. sudarė sąlygas ne tik užimtumui ir darbo užmokesčiui augti, bet ir optimistinei nuotaikai vidaus rinkoje įsigalėti. Eksporto perspektyvai pablogėjus netrukus mažmeninės prekybos, nekilnojamojo turto sektoriai susilauktų neigiamų padarinių, kuriuos būtų sudėtinga neutralizuoti mokesčių ar viešųjų išlaidų politikos sprendimais.

Visgi, G. Nausėdos nuomone, dabartinė padėtis yra nepalyginama su 2008 m., kuomet globalinę finansų sistemą ištiko paralyžius, o nuosmukis apėmė beveik visas didžiąsias pasaulio valstybes. Anot ekonomisto, artimiausi keleri metai gali tapti trečiųjų rinkų atradimo ir užkariavimo metais, nors tam reikės įdėti nemažai pastangų ir lėšų. Pavyzdžiui, atpigęs dolerio atžvilgiu euras suteikia galimybes mūsų šalies eksportuotojams pelningiau parduoti prekes dolerio zonos šalyse. Vienas iš galimų „arkliukų“ yra JAV rinka, kuri ilgą laiką buvo primiršta ir tik pastaruoju metu plačiau atsidaro lietuviškiems maisto ir kitokiems pramonės produktams.

Atsižvelgdami į naujausias makroekonomines tendencijas, SEB banko analitikai sumažino 2015 m. BVP plėtros prognozę nuo 3,2 proc. iki 2,6 proc., 2016 m. – nuo 4,0 proc. iki 3,5 proc. Tuo pačiu tikimasi ir lėtesnės vartotojų kainų infliacijos: ateinančiais metais – 0,4 proc., 2016 m. – 0,7 proc. (anksčiau prognozuota atitinkamai – 0,7 proc. ir 1,0 proc.). Prognozuojamas vidutinio darbo užmokesčio padidėjimas 2015 m. sumažintas nuo 5 proc. iki 4,2 proc., o 2016 m. – nuo 5,5 proc. iki 4,8 proc.

Populiariausi