Verslas

2015.02.14 17:26

V. Putinas pasakoja, kaip gelbėsis

DELFI.lt 2015.02.14 17:26

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį tiesioginiame eteryje vykusioje konferencijoje teigė, kad problemos Rusijoje egzistuoja, bet jos išsprendžiamos.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį tiesioginiame eteryje vykusioje konferencijoje teigė, kad problemos Rusijoje egzistuoja, bet jos išsprendžiamos.

„Manau, visi suprantame, kad svarbiausias klausimas šiandien – (…) kokioje padėtyje yra ekonomika, nacionalinė valiuta“, – galų gale apie rublį prabilo V. Putinas, pažadėdamas tai apibendrinti keliais sakiniais.

Kaltųjų paieškas jis pradėjo nuo užsienio.

„Žinoma, šiandienė situacija išprovokuota pirmiausiai išorinių faktorių, tačiau ją lėmė ir tai, ką mes planavome ir ko nepadarėme“, – Vakarus, kaip ir galima buvo tikėtis, kaltino V. Putinas.

„Verslas investavo ten, kur galėjo gauti maksimalų pelną – šiandien situacija pasikeitė“, – situacijos rimtumą pripažino Rusijos prezidentas.

Rusijos lyderis neslėpė, kad naftos kainos kerta per ekonomiką. Vis dėlto jis čia pat išreiškė palaikymą Dmitrijui Medvedevui, kurio galvą kai kurie apžvalgininkai jau regi ant ešafoto.

„Ir centrinis bankas, ir vyriausybė dabartinėje situacijoje imasi adekvačių priemonių“, – pareiškė V. Putinas.

Rusijos prezidentas neatmetė, kad padėtis dar gali blogėti, tačiau žadėjo, kad visi „planiniai rodikliai“ socialiniame sektoriuje – pensijos, biudžetininkų algos ir t.t. – bus išlaikytas.

„Žinoma, jei situacija toliau nepalankiai rutuliosis, reikės imtis korekcijų“, – sakė jis.

Rusijos prezidentas taip pat įvardijo, kiek gali tęstis blogi laikai šalies ekonomikai. Anot jo, blogiausias scenarijus – dveji metai.

„Po to augimas neišvengiamas“, – tikino jis. Nes, pasak jo, pasaulinė ekonomika auga ir Rusija negali likti nuošalyje.

Neišsakė kritikos centriniam bankui

V. Putinas tikino, esą centrinio banko ir vyriausybės rezervai pakankami, o jų švaistyti vėjais neketinama.

Čia jis pareiškė, esą tuo spaudos konferenciją būtų galima ir baigti. Žinoma, tai toli gražu nebuvo pabaiga.

Pirmas klausimas iš salės – apie „gilią valiutos krizę“. Žurnalistas taip pat klausė, ar su valiutos krize šalis patirs ir ekonominį sukrėtimą.

V. Putinas čia pat patikino, kad dveji metai – blogiausias scenarijus. „Situacija gali pradėti taisytis anksčiau“, – sakė politikas.

Nuo kritikos centriniam bankui ir vyriausybei jis toliau susilaikė – tik užsiminė, kad reikalingas operatyvumas.

„Šiaip ar taip – kuo grįstas mano optimizmas – ekonomika prisitaikys prie gyvenimo ir sąlygų esant žemoms energetikos išteklių kainoms“, – tikino V. Putinas.

Anot jo, naftos kaina Rusijai gali būti žema „tiek, kiek nori“.

Kalbėdamas apie kritiką centriniam bankui, V. Putinas mestelėjo akmenėlį į D. Medvedevo daržą. Tiesa, ne itin skausmingą. „Bet ir vyriausybė neturi pamiršti savo atsakomybės“, – sakė V. Putinas.

Pasak jo, Rusijos vyriausybė turi jungtis į kovą su infliacija. „Reikia dirbti kasdien, kas savaitę. Susitikinėti su rinkos dalyviais, su prekybos kompanijomis“, – užduotis vardijo V. Putinas.

Ko reikia Rusijai

V. Putinas, atsakydamas į klausimus, ko dabar reikia Rusijai teigė, kad reikia kapitalo apsaugos ir regionų vystymo.

„Reikia kapitalo apsaugos – reikia nustoti su teisėsaugos pagalba vaikytis kapitalą. Gaivinti regionus. Ar mes tai darome? Taip, darome. Savo metiniame pranešime kalbėjau apie mokesčių lengvatas keturiems metams, lengvatos smulkiam verslui – mes tai darome“, – teigė Rusijos prezidentas.

Pasak V. Putino, būtina įvykdyti ekonomikos diversifikavimą, nes prieš tai buvo investuojama į naftos, chemijos ir kt. pramonės šakas, užmirštant kitas – vyriausybės užduotis yra pakeisti kryptį.

Iš salės nuskambėjo tiesus klausimas, ar tai, kas dabar vyksta su Rusija, nėra mokestis už Krymą.

„Ne, tai ne mokestis už Krymą. Tai mūsų noras išsaugoti save kaip valstybę, kaip civilizaciją“, – teigė V. Putinas.

Pasak jo, tik apie 25-30 proc. Rusijos problemų kyla dėl sankcijų. Esą esmė – pasaulio nusistatymas prieš Rusiją. V. Putinas prisiminė Sočio olimpiadą, kurią, pasak jo, buvo stengiamasi diskredituoti visomis priemonėmis.

„Jei mes norime išlikti, tai turime kovoti. Ar mes norime visą tai praeiti, ar pasiduoti – štai koks pasirinkimas“, – baigdamas atsakyti į klausimą teigė V. Putinas.