Verslas

2014.12.16 19:56

Kainų komisija spręs, ar pradėti tyrimą dėl galimo dominavimo dujų tiekimo rinkoje

BNS 2014.12.16 19:56

Kainų komisija penktadienį ketina priimti sprendimą, ar atlikti gamtinių dujų tiekimo rinkos tyrimą, kuris yra susijęs su bendrovės „Lietuvos dujų tiekimas“ ketinimais išmokėti 280 mln. litų vertės „Gazprom“ dujų kainos permoką didiesiems nebuitiniams vartotojams.

Kainų komisija penktadienį ketina priimti sprendimą, ar atlikti gamtinių dujų tiekimo rinkos tyrimą, kuris yra susijęs su bendrovės „Lietuvos dujų tiekimas“ ketinimais išmokėti 280 mln. litų vertės „Gazprom“ dujų kainos permoką didiesiems nebuitiniams vartotojams.

Pasak Kainų komisijos pirmininkės Dianos Korsakaitės, tyrimo metu būtų vertinama dujų tiekimo rinkos padėtis 2013-2014 metais bei pirmąjį 2015 metų pusmetį.

„Mes manome, kad yra tikslinga rinkos tyrimą daryti ir 2015 metų kontekste – realioje situacijoje“, – BNS sakė D. Korsakaitė.

Kainų komisija gruodžio pradžioje nepatvirtino 281 mln. litų permokos grąžinimo tvarkos, o spendimą aiškino tuo, kad „Lietuvos dujų tiekimas“ nėra pripažintas didelę įtaką turinčiu rinkos dalyviu, todėl negalima derinti tvarkos, o lėšas įmonė gali grąžinti be formalaus komisijos patvirtinimo.

„Mums jau nekyla jokių abejonių, kad „Lietuvos dujų tiekimas“ formaliai šito statuso (turinčio didelę įtaką rinkos dalyvio -BNS) neturi, teikiamas siūlymas formaliai pradėti rinkos tyrimą ir jį atlikus priimti sprendimą, yra ar nėra rinkoje didelę įtaką turinčių įmonių“, – BNS sakė D. Korsakaitė.

Pasak jos, nuo 2015 metų pradžios rinkos „padėtis ir dizainais iš principo bus kitokie“, todėl ją siūloma iš naujo įvertinti.

„Rinkos tyrimų, kuriuos atlieka reguliatorius, tikslas yra nustatyti, ar yra dominuojantys dalyviai, ir ar tie dominuojantys dalyviai vykdė kokius nors netinkamus veiksmus ir iškraipė konkurenciją rinkoje. Jei tai būtų nustatyta, būtų sprendžiama, kokie įpareigojimai tam asmeniui turi būti pritaikomi, kad jis nebedarytų tų veiksmų, kurie iškraipo rinką“, – BNS teigė D.Korsakaitė.

Pasak jos, šiuo metu niekas negali pasakyti, kad „Lietuvos dujų tiekimas“ kitąmet bus vienintelė rinkoje veikianti bendrovė.

D. Korsakaitės teigimu, tyrimo rezultatai paaiškėtų ne anksčiau kaip 2015 metų rugpjūčio ar rugsėjo mėnesiais.

Prašymą atlikti rinkos tyrimą komisijai spalio mėnesį pateikė Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija, kuri priekaištauja, kad „Lietuvos dujų tiekimas“ negrąžina permokos didiesiems klientams už nuo 2013-ųjų pradžios iki 2014 metų balandžio pabaigos tiektas dujas. Dujas tuomet teikė bendrovė „Lietuvos dujos“, tačiau vėliau tiekimo veikla buvo perduota nuojos atskirtam „Lietuvos dujų tiekimui“.

Kainų komisijai gruodžio pradžioje nepatvirtinus permokos grąžinimo tvarkos, energetikos grupės „Lietuvos energija“ vadovas Dalius Misiūnas teigė, kad bus ieškoma būdų, kaip įteisinti permoką ir didiesiems vartotojams nuo sausio dujas parduoti 20 proc. pigiau. Anot jo, yra dvi išeitys: ieškoti būdų, kaip pripažinti „Lietuvos dujų tiekimą“ didele įtaka turinčiu rinkos dalyviu, arba keisti Vyriausybės nutarimą.

Pasak neoficialių šaltinių, Energetikos ministerija siūlo keisti Vyriausybės nutarimą, pagal kurį, tikimasi, komisija suderintų tvarką, kuri iš esmės nesikeistų – permoka būtų grąžinta per 2 metus ir tik tiems vartotojams, kurie 2015-2016 metais dujas pirks iš „Lietuvos dujų tiekimo“ ir kurie veikia Lietuvoje.

Nuolaida nebūtų taikoma tiems vartotojams, kurie pernai ir šiemet pirko dujas tiesiogiai iš „Gazprom“ – tai yra „Achemai“, Kauno termofikacijos elektrinei, „Dujotekanai“ ir kitiems mažesniems importuotojams, kurie perka dujas tiesiogiai iš „Gazprom“ ar jas perparduoda, tarkime, į Estiją.

Tačiau Vyriausybės planus gali pakoreguoti Seimo Energetikos komisijos vadovo „darbiečio“ Kęstučio Daukšio siūlomos įstatymo pataisas, kuriomis siūloma kainos skirtumą. grąžinti restrospektyviai – tai yra vartotojams, kurie dujas pirko 2013 metais ir pirmuosius 4 šių metų mėnesius, nepriklausomai nuo to, ar jie dujas vartoja dabar.

Vyriausybė spalį pritarė tvarkai, numatančiai, kad 281,1 mln. litų permoka nebuitiniams vartotojams, nuo 2013-ųjų sausio iki šių metų gegužės permokėjusiems už „Gazprom“ dujas, turi būti grąžinama per dvejus metus. Jeigu per 2015-2016 metus vis pinigai nebūtų grąžinti, jie būtų perkelti į 2017 metų dujų kainas.

Iki šių metu pabaigos nenustačius permokos grąžinimo tvarkos, „Lietuvos dujų tiekimas“ negalės konkursuose pasiūlyti dar mažesnės dujų kainos, juo labiau, kad neaišku, kokias kainas pasiūlys pagrindinė konkurentė „Dujotekana“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.