Verslas

2012.12.01 09:41

Kompensuota už trečdalį kasos aparatų

Eglė Kijauskienė, „Lietuvos žinios“2012.12.01 09:41

Turgaus prekeiviai piktinasi, kad paskelbtoje išlaidų kompensavimo už įsigytus kasos aparatus tvarkoje neva neatsižvelgiama į galimas išlygas, pirkimą išsimokėtinai. 

Turgaus prekeiviai piktinasi, kad paskelbtoje išlaidų kompensavimo už įsigytus kasos aparatus tvarkoje neva neatsižvelgiama į galimas išlygas, pirkimą išsimokėtinai.

Liko 10 dienų, per kurias gyventojai, prekiaujantys ne savo gamybos ne maisto prekėmis dengtose prekyvietėse, gali pateikti Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) prašymus kompensuoti kasos aparatų įsigijimo išlaidas. Iš viso buvo skirtas apie 20 dienų terminas pateikti tokius prašymus.

VMI viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė sako, kad prašymą reikia paduoti į apskrities valstybinę mokesčių inspekciją iki gruodžio 10 dienos. Pasak jos, išlaidų kompensavimo tvarka yra tokia pat, kokia tvarka išlaidos už kasos aparatus anksčiau buvo kompensuotos maisto produktais dengtose prekyvietėse prekiaujantiems gyventojams.

„Prašymo formą galima parsisiųsti ir išsispausdinti iš VMI interneto svetainės. Kartu su prašymu gyventojas turi pateikti kasos aparato, kurio įsigijimą prašoma kompensuoti, įsigijimo ir apmokėjimo dokumentų originalus arba patvirtintas jų kopijas. Jei prašymas siunčiamas paštu, turi būti pateiktos dokumentų patvirtintos kopijos“, – aiškino kompensavimo tvarką V. Vildžiūnaitė.

Laikas įregistruoti praėjo

Nuo lapkričio 19 dienos iki trečiadienio, lapkričio 28–osios, VMI patenkino 409 turgaus prekeivių prašymus ir jiems jau išmokėjo trečdalį šioms visos kompensacijoms skirtos sumos – 216 580 litų. Iš viso iki minėtos datos inspekcija gavo per 1,5 tūkst. tinkamų prašymų, kuriuos tenkinant prekiautojams bus išmokėta 785 tūkst. litų kompensacijų. Numatyta išmokėti bendra kompensacijų suma trigubai didesnė – 2,4 mln. litų.

VMI duomenimis, šiuo metu yra įregistruoti 5078 elektroniniai kasos aparatai, iš kurių daugiausia įregistruota Vilniaus apskrityje – 1,2 tūkstančio.

V. Vildžiūnaitė pažymi, kad išlaidų kompensacija priklauso tiems gyventojams, kurie kasos aparatus įsigijo ir įregistravo nuo 2011 metų lapkričio 9 dienos iki 2012 metų spalio 31 dienos.

LŽ rašė, kad kasos aparatai prekiaujantiems ne maisto produktais dengtose prekyvietėse yra privalomi su minėtomis išlygomis nuo šių metų gegužės 1 dienos. „Kompensacija priklauso tik tiems, kurie anksčiau nėra jos gavę už kasos aparato įsigijimą ir nebuvo bausti už jo nenaudojimą“, – pridūrė VMI atstovė.

Primena išlygas

Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos vadovė Zita Sorokienė piktinasi, kad valdžia esą pamiršta, jog prekiaujantiems ne maisto prekėmis buvo sudarytos išlygos – leista pusmetį kasos aparatų nepirkti ir nenaudoti prekiautojams, kurie per pastaruosius dvejus metus pirmą kartą įregistravo individualią veiklą pagal pažymą arba įsigijo prekybos verslo liudijimą, arba pakeitė savo vykdomų veiklų formą ir prekiauja pirmuosius šešis mėnesius.

Anot jos, Lietuvoje yra likę apie 50 tūkst. turgaus prekeivių, nemažai jų keitė veiklos formą atsisakydami verslo liudijimų ir pasirinkdami individualią veiklą. Mat dirbant pagal verslo liudijimus negalima vykdyti prekybos su verslo subjektais, o tik parduoti prekes gyventojams.

„Be to, žmonės, norėdami būti tikri, ar atitinka išlygų sąlygas, iki gegužės ir net birželio pabaigos laukė VMI komisijos išvadų. Tie, kuriems buvo leista pusę metų dirbti be kasos aparato, išlyga baigiasi tik šiemet lapkritį ar gruodį. Tačiau norėdami gauti kompensaciją už aparatus prekeiviai juos privalėjo įregistruoti iki spalio 31 dienos. Kadangi išlaidų kompensavimo tvarka paskelbta tik lapkričio 19 dieną, niekas jos detalių nežinojo, aparatų laiku neįsigijo, todėl ir kompensacijų negaus“, – aiškino Z. Sorokienė.

Kitas kompensavimo tvarkos trūkumas, kurį ji mato – išsimokėtinai pirktų kasos aparatų išlaidų kompensavimas. Tokiu atveju netaikoma visos jo vertės kompensacija – prekeiviui grąžinama tik tiek pinigų, kiek žmogus įmokėjo iki nurodytos spalio 31 dienos. Nors realiai perkant išsimokėtinai žmogaus išlaidos didesnės, negu kainuoja tik pats aparatas.

„Be to, žmonėms nedavė nė mėnesio susipažinti su kompensavimo tvarka ir pateikti prašymus. Mes gal dešimt kartų prašėme parengti kompensacijų mokėjimo tvarką iš karto po nutarimo dėl jų įvedimo. Dabar asociacijos narius informuojame ir raginame skubėti, bet yra rajonuose mūsų asociacijai nepriklausančių prekeivių, kurie gali praleisti šį trumpą VMI terminą. Juk VMI turi visų kasos aparatų savininkų sąrašą, jeigu visus juos informuos, bus gerai. Bet abejoju, ar ji spės tą padaryti. Liko dešimt dienų, o į VMI dar nesikreipė du trečdaliai galinčiųjų gauti išlaidų kompensacijas“, – svarstė asociacijos vadovė.

Ji guodžiasi, jog vienintelis dalykas, kurį pavyko asociacijai išsikovoti tas, kad kompensacijos bus mokamos atsižvelgiant į kasos aparato įsigijimo, o ne jo įregistravimo datą, kuri nepriklauso nuo smulkiųjų verslininkų.

Plius 1,5 mln. litų

VMI viršininko pavaduotoja V. Vildžiūnaitė skaičiuoja, jog nuo šių metų sausio iki spalio mėnesio stebint prekyvietėse su kasos aparatais prekiaujančių 813 asmenų apskaitomų pajamų pokyčius nustatyta, kad jų pardavimo apimtis, palyginti su 2011 metų atitinkamais mėnesiais, padidėjo 29,93 proc., arba beveik 1,5 mln. litų.

Iš 4028 fizinių asmenų, kurie nuo šių metų pradžios iki rugsėjo pabaigos įregistravo kasos aparatus, VMI duomenimis, 24 asmenys tapo PVM mokėtojais. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt