Verslas

2015.02.12 21:36

Teks pirkti svetimas vyšnias

Audrė Srėbalienė, „Lietuvos rytas“2015.02.12 21:36

Šiemet mažai kam teks paskanauti lietuviškų vyšnių. Vyšnynus pakirto šaltis, o šiuo metu baigia įveikti ligos. Jos puola ir trešnes. O tų, kurios pasieks prekystalius, kainos greičiausiai skaudokai kandžiosis.

Šiemet mažai kam teks paskanauti lietuviškų vyšnių. Vyšnynus pakirto šaltis, o šiuo metu baigia įveikti ligos. Jos puola ir trešnes. O tų, kurios pasieks prekystalius, kainos greičiausiai skaudokai kandžiosis.

Birželio viduryje paprastai galima paskanauti ankstyvųjų veislių vyšnių. Tačiau šįmet vargu ar daug kam tai pavyks.

Pastarosiomis savaitėmis vyšnynai pradėjo tiesiog akyse nykti. Ruduoja ir džiūsta ne tik lapai ar jauni ūgliai, bet ir užsimezgusios uogos.

Skaičiuoja nuostolius

Pasak sodininkų, vyšnynus užpuolė moniliozė – tam tikros rūšies grybų sukeliama augalų liga.

Žiemos šalčių pažeisti vaismedžiai jai nėra atsparūs. Todėl moniliozė naikina ir trešnes, ir silpnesnes obelis.

„Trys pastarosios žiemos buvo nepalankios sodams. Didžiausia blogybė – staigūs temperatūros pokyčiai.

Pernai iki gruodžio pabaigos buvo šilta. O po to staiga spūstelėjo speigas. Pas mus iššalo 90 procentų vyšnių“, – guodėsi Panevėžio rajone esančio Dembavos medelyno vadovė Vitalija Kuliešienė.

Ypač didelių nuostolių šaltis, o pastaruoju metu – ir ligos pridarė Šiaurės Rytų Lietuvoje. Šiame regione žiemos – atšiauriausios. Ir jame sodininkai tiesiog priversti iškirsti ligų sunaikintus medžius.

Pasak V. Kuliešienės, vyšnias šiuo metu vargu ar beišgelbėtų augalų apsaugos priemonės. Sodininkai dar bando pažeistus vaismedžius genėti ir purkšti chemikalais, tačiau liga vis tiek persimeta ir ant sveikų šakų.

Išveža svetur

„Vyšnių šiek tiek bus, bet tikrai negausiai. Ir ligos puola, ir žiedai nušalo“, – sakė ekologišką vyšnyną prižiūrintis Feliksas Šlėvė.

Pernai jo užaugintų vyšnių kilogramo kaina liepą sukosi apie 4,5 lito. Šiek tiek brangesnės vyšnios be kauliukų.

„Mūsų užaugintų vyšnių, taip pat kitų uogų, pavyzdžiui, juodųjų serbentų, perdirbimo įmonėms Lietuvoje nereikia. Daugumą jų eksportuojame į Rusiją“, – sakė F. Šlėvė.

Apgavikų smūgiai

Pasak Sodininkystės ir daržininkystės instituto medelyno agronomo Česlovo Paulausko, nuostolių sodininkai mėgėjai patiria ir todėl, kad juos mausto sodinukų perpardavinėtojai.

„Pietų Lenkijoje sodų sodinimo sezonas pasibaigia gerokai anksčiau nei Lietuvoje. Ir iš jos atgabenama nemažai išbrokuotų, ligomis apkrėstų sodinukų. Ir jie parduodami kaip geri“, – sakė Č. Paulauskas.

Uogos – brangios

Prieš savaitę kitą turguose atsirado lenkiškų trešnių. Už jų kilogramą buvo prašoma 26 litų.

Šiuo metu trešnių kilogramo kaina nukrito iki 16 litų. Pernai birželio pabaigoje lenkiškos trešnės turguose kainavo 5,5–10 litų, vengriškos, turkiškos arba moldaviškos – dvigubai brangiau.

Praėjusių metų liepą lietuviškos vyšnios turguje kainavo apie 7 litus už kilogramą. Bet šių uogų buvo mažai.