Verslas

2015.09.08 13:45

Žvejai neišgaudė nė pusės menkių metinės kvotos

Laura Selėnienė, 15min.lt2015.09.08 13:45

Metams baigiantis Lietuvos žvejai skaičiuoja ne ką teuždirbę iš menkių žvejybos. Atviroje jūroje ir priekrantėje žūklaujančios bendrovės išgaudė vos 20 proc. šiemet leistino sugauti menkių kiekio. Visų žuvų kvotų iki metų pabaigos nespės išnaudoti ir strimelių bei brėtlingių žvejai.

Metams baigiantis Lietuvos žvejai skaičiuoja ne ką teuždirbę iš menkių žvejybos. Atviroje jūroje ir priekrantėje žūklaujančios bendrovės išgaudė vos 20 proc. šiemet leistino sugauti menkių kiekio. Visų žuvų kvotų iki metų pabaigos nespės išnaudoti ir strimelių bei brėtlingių žvejai.

Kvotos neišnaudojamos jau trečius metus

Po vasarą du mėnesius trukusio draudimo žūklauti pajūrio žvejai rugsėjo 1-ają kibo į darbą. Rudeninis darbymetis turėjo būti ypač intensyvus. Reikėjo gerokai pasistiebti, kad žvejybos rezultatai bent kiek pasivytų Lietuvos žvejams leistinų sugauti menkių kvotų rodiklius. Šiemet žvejams leista išgaudyti 4600 tonų menkių.

Tačiau nei rudeninė žvejyba, nei prasidėjusi žiema nieko gero nežada. Jau dabar aišku, kad iki metų pabaigos žvejybos įmonėms pavyks sužūklauti tik maždaug 20 proc. leistino sugauti menkių laimikio. Strimelių ir brėtlingių, dar vadinamų šprotų, sugavimo rezultatai žymiai geresni. Jau išnaudota bemaž 80 proc. metinės šių žuvų kvotos.

„Neefektyvi menkių žvejyba pastebima ne tik Lietuvos žvejybos įmonėse. Su šia problema susiduria ir kitų Baltijos šalių žvejai. Menkių kvotos neišgaudomos jau trejus metus“, – žvejybos verslo tendencijas dėsto Žuvininkystės tarnybos Žvejybos Baltijos jūroje reguliavimo skyrius vadovas Tomas Zolubas.

Traluose – per mažos žuvys

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl menkių laimikis toks skurdus, griežti reikalavimai sugautai žuviai. Į krantą žvejai gali parsiplukdyti ne mažesnes nei 38 cm menkes. Traluose atsidūrusias mažesnes žuvis privaloma paleisti atgal į jūrą.

Tačiau kaip tik tokios menkės dažnai sudaro didžiąją dalį žvejų laimikio. Nuo sausio 1-osios taisyklės jau nebus tokios griežtos. Kitąmet žvejai galės į krantą gabentis ir 35 cm menkes. Tuomet, tikimasi, kvotos bus išnaudotos žymiai efektyviau.

Menkės neturi kuo misti

Žvejai įvardija dar vieną priežastį, dėl kurios Baltijos jūroje vis sunkiau aptikti maistui tinkamų menkių būrius.

„Baltijos menkės nebeturi kuo maitintis. Brėtlingius žvejai dabar žūklauja ne tralais, o specialiais siurbliais. Jie sutraukia net ir žuvų mailių. Taip automatiškai jūroje mažėja menkių mitybai būtina brėtlingių masė. Dalį jos dar suėda ir ruoniai“, – neefektyvios menkių žvejybos priežastį įvardino žvejybos įmonės atstovas Mindaugas Rimeikis.

Atviroje Baltijos jūroje žūklauja 15 Lietuvos žvejybos įmonių, priekrantėje – 54. Kitąmet joms bus leista sugauti per 3000 tonų menkių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.