Verslas

2019.03.13 07:50

Uždrausti „Boeing 737 MAX 8“ skrydžiai sutrikdė planus ir Vilniuje: oro uoste laukti teko 7 valandas

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS, ELTA2019.03.13 07:50

Antradienio vakarą iš Vilniaus oro uosto skrydžiui į Madeirą nepakilo Europos Sąjungoje neseniai uždrausto modelio „Boeing 737 MAX 8“ orlaivis.

Sprendimas priimtas po aviakatastrofos Etiopijoje, o kol bus išsiaiškintos tikslios nelaimės priežastys, ES erdvėje šio modelio orlaiviai bent kurį laiką neskraidys.

Į nemalonią situaciją pateko šio modelio orlaiviu turėję skristi žmonės iš Vilniaus. Jau sulipus į „Boeing 737 MAX 8“ ir kurį laiką palaukus, jiems buvo pranešta, jog skrydis šiuo lėktuvu neįvyks ir visi keleiviai buvo išlaipinti.

„Taip, čia būtent susiję dėl Europos aviacijos saugumo išleista direktyva“, – antradienio vakarą sakė bendrovės „Lietuvos oro uostai“ Komunikacijos vadovas Marius Zelenius.

Pasak jo, keleiviai buvo išlaipinti iš lėktuvo ir terminale laukė atvykstant pakaitinio lėktuvo.

Šiuo lėktuvu skristi turėjusi LRT RADIJO žurnalistė Simona Vasiliauskaitė kolegoms teigė, kad orlaivis kilti turėjo kiek po 19 valandos vakaro, tačiau dėl nenumatytų aplinkybių keleiviai buvo priversti kito orlaivio laukti net kelias valandas, o oficialių žinių apie skrydžių pasikeitimus keleiviams pranešta nebuvo skubama.

„Greičiausiai atostogauti išvykti visgi pavyks. Iš naujo praėjome visą patikrą, registravome lagaminus ir esame laukimo salėje. Mums dabar pranešta, jog maždaug po pusvalandžio būsime pradėti laipinti į kitą lėktuvą. Žinoma, yra nuovargis, jaučiu tai savyje ir matau aplinkinių žmonių veiduose. Aš skaičiuoju oro uoste praleistą jau 7-tą valandą. Turėjome kilti 19.10 val., tačiau pralaukus lėktuve daugiau nei valandą, mums buvo pranešta, kad šio modelio lėktuvu mums negalima skristi“, – jau po vidurnakčio LRT RADIJUI kalbėjo žurnalistė.

LRT.lt primena, kad Po „Ethiopian Airlines“ orlaivio „Boeing 737 MAX 8“ katastrofos, per kurią žuvo visi lėktuvu skridę 157 žmonės, Europos aviacijos saugumo agentūra (EASA) antradienį uždraudė naudoti šio modelio orlaivius Europos Sąjungos oro erdvėje.

„EASA nusprendė nutraukti visas skrydžių operacijas šiais dviem (...) modeliais“, – nurodė agentūra.

Šiuo metu visame pasaulyje eksploatuojama maždaug 350 737 MAX 8 modelio lėktuvų.

Kai kurios šalys ir oro linijų bendrovės nusprendė sustabdyti šių lėktuvų skrydžius, o kitos ir toliau juos eksploatuoja ir laukia, kada bus baigtas nelaimės tyrimas ir galbūt pateiktos gamintojos – JAV orlaivių gamybos milžinės „Boeing“ – rekomendacijos.

Pernai spalį „Boeing 737 MAX 9“ modelio lėktuvas, priklausęs bendrovei „Lion Air“ sudužo Indonezijoje, žuvo 189 žmonės.

Draudimas skristi galios neribotą laiką

EASA įvestas draudimas naudotis Lietuvos oro erdve „Boeing 737 MAX 8“ ir „Boeing 737 MAX 9“ orlaiviams galios neribotą laiką, kol agentūra nepriims kito sprendimo, praneša oro navigacijos paslaugas Lietuvos oro erdvėje teikianti valstybės įmonė „Oro navigacija“.

Skrydžių sauga ir keleivių gyvybės laikoma didžiausiu prioritetu aviacijoje, todėl naktį tranzitu per Lietuvą norėję skristi šio tipo orlaiviai buvo nutupdyti kaimyninių valstybių oro uostuose. Paprastai minėtų tipų orlaivių per Lietuvos oro erdvę praskrisdavo ar leisdavosi Lietuvos oro uostuose iki dešimties per dieną.

Pagal įmonės pranešimą, „Oro navigacija“ aktyviai bendradarbiauja su skrydžių sauga Lietuvos oro erdvėje besirūpinančiomis institucijomis bei EASA ir laukia tolimesnių nurodymų.

Draudimą naudoti minėtų tipų lėktuvus EASA priėmė po „Ethiopian Airlines“ orlaivio „Boeing 737 MAX 8“ katastrofos, per kurią žuvo visi lėktuvu skridę 157 žmonės. Šio tipo orlaiviams skristi savo oro erdvėje taip pat uždraudė Kinija, Australija, Naujoji Zelandija. Jungtinės Valstijos ir Kanada kol kas leidžia šio tipo orlaiviams skraidyti savo oro erdvėje. 

Šiuo metu minėto orlaivio nelaimės tyrimą atlieka Etiopijos aviacijos saugumo institucijos, EASA yra pasiūliusi savo pagalbą. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt