Verslas

2014.12.11 16:18

V. Vasiliauskas: euro įvedimui pasiruoškime iš anksto

LRT.lt 2014.12.11 16:18

Likus 20 dienų iki euro įvedimo Lietuvoje, įvyko prieš paskutinė renginių ciklo „Euro panorama“ transliacija iš Lietuvos Martyno Mažvydo bibliotekos su Lietuvos banko valdybos pirmininku Vitu Vasiliausku bei Lietuvos kriminalinės policijos biuro Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos skyriaus viršininku Dariumi Zasu.

Likus 20 dienų iki euro įvedimo Lietuvoje, įvyko prieš paskutinė renginių ciklo „Euro panorama“ transliacija iš Lietuvos Martyno Mažvydo bibliotekos su Lietuvos banko valdybos pirmininku Vitu Vasiliausku bei Lietuvos kriminalinės policijos biuro Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos skyriaus viršininku Dariumi Zasu.

Susitikimo metu beveik 2000 žiūrovų gavo tiesioginius atsakymus į savo klausimus apie euro banknotų apsaugos priemones, keitimo vietas, galimus padirbinėjimo ir sukčiavimo atvejus, rašoma pranešime spaudai.

Gyventojai transliacijos metu domėjosi praktiniais euro įvedimo klausimais: valiutos keitimo laikotarpiu, didžiausiomis keičiamomis pinigų sumomis, bei banknotų nominalų išdavimu bankomatuose. Atsakydamas į žiūrovų klausimus, Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pirmiausia ragino gyventojus euro įvedimui pasiruošti iš anksto.

„Svarbiausia visus bankinius reikalus susitvarkyti iki gruodžio 31 d. 12 val. ir pinigus laikyti arba įnešti į savo sąskaitas bankuose. Tačiau dėl trumpalaikių bankinių sistemų sutrikimų, kol bus pereita prie euro, rekomenduoju turėti šiek tiek grynųjų pinigų“, – sako V. Vasiliauskas.

Taip pat Lietuvos banko valdybos pirmininkas užtikrino, kad skubėti keisti litus į eurus neverta. O tai daryti tik po sausio 1 d., kada keitimas bus nemokamas. Tačiau pirmosiomis dienomis, nesant būtinybės, skubėti tikrai neverta. Kai kuriuose komerciniuose bankų skyriuose nemokamai litus bus galima iškeisti iki kitų metų pabaigos, „Lietuvos pašte“ ir kai kuriose kredito unijose – 2 mėn., o Lietuvos banke – neribotą laiką.  Žinoma, paprasčiausiai, saugiausiai ir patogiausiai iki euro įvedimo litus laikyti sąskaitose, kur jie sausio 1 d. bus pakeisti automatiškai ir nemokamai.

Lietuvos kriminalinės policijos biuro Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos skyriaus viršininkas Darius Zasas perspėjo bibliotekų lankytojus, kad būtų itin atsargūs ir pinigus keistųsi tik tam skirtose vietose.

„Artėjant euro įvedimo datai ir ypač pirmosiomis savaitėmis gali padaugėti atvejų, kuomet iš gyventojų bus bandoma išvilioti pinigus. Kiekvienas turime žinoti, kad nei policija, banko atstovai ar kiti asmenys nevaikščios į namus ir nekeis pinigų. Pastebėjus tokius atvejus, iš karto prašome informuoti policijos pareigūnus“, – sako D. Zasas.

Taip pat policijos atstovas ragino gyventojus būti atidžiais ir saugotis padirbtų banknotų.

„Kiekvienas turime atsiminti apsaugos požymių principą „3P“ – pačiupinėk, pažiūrėk prieš šviesą ir pakreipk, tik taip kiekvienas iš mūsų galėsime apsisaugoti nuo padirbtų euro banknotų“, – pasakojo Lietuvos kriminalinės policijos biuro Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos skyriaus viršininkas.

Sausio mėnesį transliacijų ciklą užbaigs laida „Įsivedus eurą: apžvalga ir prognozės“, kurioje euro įvedimo rezultatus apibendrins finansų ministras Rimantas Šadžius. Tiksli transliacijos data ir valanda bus paskelbta kiekvienoje Lietuvos viešojoje bibliotekoje.

Euras Lietuvoje įvedamas nuo 2015 m. sausio 1 dienos. Lietuva taps devynioliktąja euro zonos nare.