Verslas

2014.12.11 12:16

Klaipėdos konteinerių terminale iškrauti „NordBalt“ transformatoriai

ELTA 2014.12.11 12:16

Klaipėdos konteinerių terminale plaukiojamasis kranas sėkmingai iškėlė iš specialaus laivo du pirmuosius elektros tilto su Švedija „NordBalt“ transformatorius. Vienas jų iš karto buvo pakrautas ant specialios priekabos, turinčios 168 ratus ir 14 ašių.

Klaipėdos konteinerių terminale plaukiojamasis kranas sėkmingai iškėlė iš specialaus laivo du pirmuosius elektros tilto su Švedija „NordBalt“ transformatorius. Vienas jų iš karto buvo pakrautas ant specialios priekabos, turinčios 168 ratus ir 14 ašių.

Neįprastų gabaritų krovinys, kurio masė siekia 196 tonas, vėlai vakare bus gabenamas per Klaipėdos miestą iki Kiškėnų kaimo, kur šalia Klaipėdos transformatorių pastotės statomas „NordBalt“ nuolatinės srovės keitiklis. Maršrutas per Jūrininkų prospektą, Lipkių ir Švepelių gatves, 141 ir 227 kelius sudarytas atsižvelgiant į kelio objektus, kelyje pasitaikančius posūkius, žiedines sankryžas ir viadukus, o vėlus laikas pasirinktas siekiant išvengti nepatogumų visiems eismo dalyviams.

„Transformatoriai yra pirmieji nuolatinės srovės keitiklio įrenginiai, pasiekę Klaipėdą. Keitiklio statybų aikštelėje intensyvus darbas truks iki kitų metų pabaigos, kol bus suvežti, sumontuoti ir išbandyti visi didelių gabaritų, technologiškai sudėtingi įrenginiai, skirti sujungti skirtingų parametrų Švedijos ir Lietuvos elektros sistemas“, – sakė Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ valdybos narys ir Strateginės infrastruktūros departamento direktorius Karolis Sankovski.

Kiškėnų kaime esančią Klaipėdos transformatorių pastotę pasiekęs pirmasis „NordBalt“ transformatorius bus nukeltas ir pradėtas montuoti šalia keitiklio pastato specialiai įrengtose patalpose. Iš viso čia stovės trys veikiantys ir vienas rezervinis transformatorius. Antrasis tokį devynių kilometrų ilgio maršrutą įveiks jau penktadienį. Trečiasis ir rezervinis transformatoriai Klaipėdos pastotę pasieks sausį.

Šių transformatorių galia (256 MVA) yra pati didžiausia iš Lietuvoje veikiančiu transformatorių. Įrenginiai bus vieni svarbiausių „NordBalt“ nuolatinės srovės keitiklio elementų, reikalingi įtampos transformavimui bei keitiklio nuolatinės ir kintamos srovės sistemų atskyrimui.

„NordBalt“ transformatoriai pagaminti pasaulinės technologijų kompanijos ABB gamykloje Liudvikoje, Švedijoje. Lapkričio pradžioje jie buvo sėkmingai išbandyti. Tuomet įrenginiai įkelti į specialius konteinerius ir pradėta jų gabenimo operacija Lietuvos link.

Baltijos jūroje jau guli pakloti 250 kilometrų jūrinio kabelio. Iki lapkričio pabaigos buvo baigti visi darbai, susiję su 13 kilometrų sausumos kabeliu, kuris po žeme eina per Alksnynę, po Kuršių mariomis, Klaipėdos miesto pramonine dalimi ir toliau iki Klaipėdos transformatorių pastotės.

Elektros tiltas su Švedija „NordBalt“ pradės veikti 2015 metų pabaigoje. 450 kilometrų ilgio „NordBalt“ kabelis į abi puses galės perduoti iki 700 megavatų elektros.