Verslas

2014.12.10 16:28

Vėl imasi atsiskaitymo grynaisiais ribojimo

BNS2014.12.10 16:28

Nuo kitų metų liepos siūloma leisti gyventojams tarpusavyje atsiskaityti grynaisiais iki 5 tūkst. eurų (17,3 tūkst. litų), o su įmonėmis arba smulkiais verslininkais – iki 3 tūkst. eurų (10,4 tūkst. litų).

Nuo kitų metų liepos siūloma leisti gyventojams tarpusavyje atsiskaityti grynaisiais iki 5 tūkst. eurų (17,3 tūkst. litų), o su įmonėmis arba smulkiais verslininkais – iki 3 tūkst. eurų (10,4 tūkst. litų).

Vyriausybė trečiadienį patvirtino tai numatantį Atsiskaitymo grynaisiais pinigais ribojimo įstatymo projektą ir teiks jį svarstyti Seimui.

Pasak finansų ministras Rimanto Šadžiaus, tai jau antrasis bandymas apriboti atsiskaitymus grynaisiais – Seimas balandį nepritarė siūlymui juos riboti iki 10 tūkst. litų.

„Šitie įstatymo projektai yra antras bandymas pateikti Seimui šią idėją. Pirma buvo po pateikimo sukritikuota ir grąžinta Vyriausybei tobulinti, tai mes tobulindami atitinkamai ir pakeitėme. Vietoje Civilinio kodekso keitimo pasirinkome atskirą įstatymo projektą ir pakoregavome sumas“, – po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė R. Šadžius.

Liepą skelbtame įstatymo projekte buvo siūloma 15 tūkst. eurų (51,8 tūkst. litų) riba gyventojams ir 5 tūkst. eurų (17,3 tūkst. litų) – verslui. R. Šadžiaus teigimu, dabar sumos sumažintos, nes pirminis siūlymas buvo sukritikuotas.

„Jeigu atsiskaitymo suma bus didesnė, jis turės būti padarytas per kokią nors mokėjimo įstaigą, kurių mes turime jau ne vieną, ir tai yra nebūtinai bankai“, – pridūrė finansų ministras.

Anot jo, nežinia, kokios įtakos atsiskaitymo grynaisiais ribojimas turės šešėlinei ekonomikai, tačiau kitų Europos Sąjungos šalių patirtis rodo, kad tokie veiksmai valstybės ekonomikai yra naudingi.

Numatyta, kad įstatymas turėtų įsigalioti nuo 2015 metų liepos 1 dienos, tačiau, anot finansų ministro, dėl diskusijų Seime ši data dar gali keistis.

„Esu absoliučiai tikras, kad šios įstatyminės iniciatyvos sulauks gyvos diskusijos Seime“, – žurnalistams tvirtino R. Šadžius.

Naują tvarką pažeidusiems gyventojams siūloma skirti 300–900 eurų, o įmonių vadovams – 600–1000 eurų baudas. Už pakartotinus pažeidimus baudos būtų atitinkamai 900–2400 eurų ir 1,5–3 tūkst. eurų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.