Verslas

2014.12.09 16:31

V. Uspaskichas: SGD terminalas nebus derybų svertas

BNS 2014.12.09 16:31

Lietuvoje dujų kaina nukrito dėl smukusios naftos kainos, o suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas niekada netaps derybiniu svertu, Lietuvai ateityje bandant išsiderėti dar mažesnę dujų kainą iš Rusijos „Gazprom“, sako europarlamentaras Viktoras Uspaskichas.

Lietuvoje dujų kaina nukrito dėl smukusios naftos kainos, o suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas niekada netaps derybiniu svertu, Lietuvai ateityje bandant išsiderėti dar mažesnę dujų kainą iš Rusijos „Gazprom“, sako europarlamentaras Viktoras Uspaskichas.

Valdančiosios Darbo partijos įkūrėjas, o dabar – garbės pirmininkas V. Uspaskichas sako, jog dujų milžinui „Gazprom“ Lietuvos rinka nėra svarbi ekonominiu požiūriu, todėl SGD terminalas neturės įtakos ateities derybose dėl dujų kainos.

„Dėl terminalo jokių nuolaidų neatsirado. Reikia suvokti, kad „Gazprom“ Lietuvos rinka nėra svarbi. Tai nėra tokia svarbi rinka ekonomiškai – galbūt politiškai, todėl šioje vietoje aš negalvoju, kad Rusijai Lietuvos rinka yra įdomi“, – BNS kalbėjo V. Uspaskichas.

Anot jo, pats SGD terminalas yra svarbus Lietuvai kaip alternatyvus dujų šaltinis, tačiau jo infrastruktūra dujų vartotojams kainuoja: „Turime du šaltinius – „Gazprom“ ir SGD terminalas. Tai yra antras šaltinis. Jis reikalingas kaip alternatyvus, bet jis kainuoja, jį reikia išlaikyti, kainuoja infrastruktūra.“

V. Uspakichas teigė, kad „Gazprom“ šiemet gegužę suteikta 21 proc. dujų nuolaida „Lietuvos dujoms“ galėjo atsirasti dėl Lietuvos Vyriausybės ieškinio Stokholmo arbitraže, bet ne dėl SGD terminalo, ir todėl terminalas negalės padėti Lietuvai vėlesnėse derybose su „Gazprom“.

„Derybose SGD terminalas neegzistuos. „Gazpromas“ visada pardavinės dujas pagal naftos koeficientą. Vienintelis dalykas, galintis išbalansuoti rinką, – skalūninės dujos iš JAV. Tada tai paveiktų rinką“, – kalbėjo V. Uspaskichas.

Politikas taip pat galvoja, jog „Gazprom“ nuolaida nėra tokia didelė, nes Lietuva per daug sumokėjo, už 925,8 mln. litų iš „Gazprom“ bei Vokietijos E.ON išpirkusi bendrovių „Lietuvos dujos“ ir „Amber Grid“ akcijas.

„Lietuva sumokėjo daugiau už magistralinius dujotiekius, negu buvo galima paimti. Gerai, pigesnės dujos, bet brangiau sumokėjo už magistralinį dujotiekį, atskiriant pagal trečią paketą (ES energetikos paketą – BNS)“, – teigė V. Uspaskichas.

Paklaustas, kas, jo manymu, laukia kitų dujų importo bendrovių, kurios gali negauti „Gazprom“ dujų nuolaidos iki šių metų pabaigos, V. Uspaskichas atsakė, kad jos gali pirkti dujas iš SGD terminalo arba iš „Lietuvos dujų tiekimo“, kuriam nebūtų sunku padidinti perkamų dujų kiekius iš „Gazprom“.

V. Uspaskichas ne kartą yra bandęs įsitvirtinti dujų versle. „Darbiečiai“ 2012 metų pradžioje buvo pateikę Gamtinių dujų įstatymo pataisas, kurios leistų perpardavinėti dujas tik bendrovėms, kurios pačios vartoja ar išgauna dujas arba turi vamzdynus. Dujų tarpininkės „Dujotekanos“ prezidentas Vladimiras Orechovas tuomet sakė, kad tokiu būdu siekiama iš dujų verslo eliminuoti šią įmonę ir netiesiogiai minėjo V. Uspaskichą.

V. Uspaskicho šeimos valdomam koncernui „Vikonda“ priklausanti agrofirma „Josvainiai“ turi nedaug vamzdyno ir tiekia dujas su jo šeimos verslu siejamoms įmonėms – „Krekenavos mėsai“, Kėdainių konservų fabrikui. Anksčiau „Josvainiai“ yra pirkę dujas iš „Dujotekanos“, tačiau V. Uspaskichas negalėjo atsakyti, iš ko bendrovė perka dujas dabar.

„Gazprom“ nuo šių metų gegužės sumažino dujų kainą „Lietuvos dujoms“ (dabar – „Lietuvos dujų tiekimas“) 21 proc. už 2013–2015 metus, komerciniams vartotojams nuo gegužės jau pritaikyta 20 proc. nuolaida, o nuo liepos – ir visiems buitiniams vartotojams. Toliau pingančios rusiškos dujos dabar yra pigesnės nei SGD, o kitų metų pavasarį, manoma, skirtumas dar padidės.

SGD, kurias Lietuva pradeda importuoti per Klaipėdos SGD terminalą, prekybos bendrovė „Litgas“ 2015 metais jas pardavinės vidutiniškai po 1,1 tūkst. litų už tūkstantį kubų. Kainų komisijos duomenimis, vidutinė į Lietuvą importuojamų „Gazprom“ dujų kaina antrąjį šių metų ketvirtį siekė 985 litus, tačiau dabar ji yra gerokai mažesnė.

2015 metais Lietuvos Vyriausybės ir „Lietuvos dujų tiekimo“ laukia derybos su „Gazprom“ dėl naujos dujų tiekimo sutarties, nes 2015-ųjų pabaigoje baigs galioti dabartinė ilgalaikė sutartis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.