Verslas

2014.12.09 15:59

Atidarytas dvišalis Lietuvos ir Turkijos verslo forumas

Turkijoje Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė atidarė dvišalį Lietuvos ir Turkijos verslo forumą, kuriame dalyvauja dvidešimt dviejų Lietuvos bendrovių atstovai. Jie tikisi užmegzti naudingų prekybos ryšių, nes dar daug prekybos galimybių tarp Turkijos ir Lietuvos lieka neišnaudota.

Turkijoje Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė atidarė dvišalį Lietuvos ir Turkijos verslo forumą, kuriame dalyvauja dvidešimt dviejų Lietuvos bendrovių atstovai. Jie tikisi užmegzti naudingų prekybos ryšių, nes dar daug prekybos galimybių tarp Turkijos ir Lietuvos lieka neišnaudota.

Stambule vykstančiame verslo forume abiejų šalių verslininkai ieško partnerių ir naujų verslo ryšių. „Versli Lietuva“ pristato Lietuvos laisvąsias ekonomines zonas ir kitas galimybes Turkijos verslui, ypač Lietuvos aukštųjų technologijų – lazerių, gyvybės mokslų sektoriuose.

Per Lietuvos prezidentės vizitą Lietuva ir Turkija pasirašė memorandumą dėl bendradarbiavimo Turkijos eurointegracijos srityje ir deklaraciją, kuria įsteigė bendrą ekonomikos ir prekybos komisiją.

„Pirmiausia ji skatins valdžios institucijas, šioje šalyje ypač, taip pat ir pas mus, kartu identifikuoti problemas, sutarti kaip jas spręsti ir kartu padėti verslui atspindėti savo interesus vienoje ar kitoje šalyje“, – kalbėjo Lietuvos prezidentė. 

Pagal Lietuvos statistikos departamentą pernai Lietuva įsivežė ir išvežė į Turkiją prekių už panašią vertę – maždaug po 400 mln. Lt. Pagal šią sumą Turkija keliolika kartų atsilieka nuo reikšmingiausių Lietuvos prekybos partnerių – Rusijos, Lenkijos ar Vokietijos ir nepatenka tarp dvidešimties svarbiausių.  Tačiau ji vis tiek lygiuojasi su kultūriškai ir geografiškai daug artimesnėmis – Vengrija ar Austrija, o tokias Europos sąjungos šalis kaip Airija, Bulgarija ar Slovakija net lenkia. Lietuvos verslininkai ir politikai sako, kad daug galimybių lieka neišnaudotos.

„Po ankstesnio Turkijos prezidento vizito Lietuvoje ir tokios pat gausios verslininkų delegacijos mes pastebėjome tik nedidelį prekybos padidėjimą“, – tikina Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos direktorius Rimantas Šidlauskas.

„Susirinkome pasidalyti mintimis kaip pagilinti bendradarbiavimą ir viliuosi, kad verslo forumas padės surasti ryšių, kurie padės sėkmingai vysti verslą abiejų šalių verslininkams“, – sake Lietuvos ūkio ministras Evaldas Gustas. 

Turkija – šešiolikta pagal dydį ekonomika pasaulyje, joje – 80 mln. galimų pirkėjų, todėl tai patraukli rinka. Ypač kai yra galimybių pasinaudoti Juodąją ir Baltijos jūras jungiančiu greituoju konteinerių traukiniu Vikingu.

„Buvo pasirašytas susitarimas transporto srityje dėl Vikingo ir yra gautas pažadas, kad susitarimą ratifikuos Turkijos parlamentas. Šis vizitas tam skirtas, kad užmegzti su naujuoju prezidentu aukšto lygio ryšius. Jeigu tokie santykiai atsiranda, tai ir verslas ir kiti ryšiai aktyvėja“, – mano D. Grybauskaitė. 

Pernai į Turkiją lietuviai daugiausiai vežė geležies ir plieno metalo laužo, tabako ir jo pakaitalų bei trąšų. Turkai Lietuvoje dažniausiai parduoda megztų ir nertų medžiagų, transporto priemonių, specialiųjų audinių. 

Beje, Turkija taip pat nuolat patenka tarp mėgstamiausių lietuvių poilsio vietų. Turkijos duomenimis, pernai šalį aplankė daugiau nei 902 tūkst. lietuvių, o pagal Turkijos studentų pasirinkimą kurioje šalyje pasinaudoti mainų programa Lietuva – net trečioje vietoje.