Verslas

2015.09.08 13:45

Byra Muitų sąjunga?

DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Prie sienos su Rusija Baltarusijos pareigūnai ir vėl taiko pasienio kontrolės procedūras. Apie automobilių, atvykusių iš Rusijos, patikras Baltarusijos teritorijoje paskelbė Rusijos Federalinė muitinės tarnyba.

Prie sienos su Rusija Baltarusijos pareigūnai ir vėl taiko pasienio kontrolės procedūras. Apie automobilių, atvykusių iš Rusijos, patikras Baltarusijos teritorijoje paskelbė Rusijos Federalinė muitinės tarnyba.

Skelbiama, kad Muitų sąjungos principų atsisakymas tiesiogiai susijęs su maisto produktų įvežimu, skelbia newsru.com.

Priminsime, kad Rusijos Federacijos ir Baltarusijos pasienyje patikros postai nustojo veikę 2010 metų rugsėjo–spalio mėnesiais (prie sienos su Kazachstanu – 2011 metų liepą).

Baltarusijos muitininkai tikrina visas sieną kertančias transporto priemones, judančias abiem kryptimis. „Rusijos federalinė muitinės tarnyba teigia, kad Baltarusijos muitininkai prie sienos su Rusija atnaujino darbus. Mes tokios kontrolės kol kas nevykdome“, – naujienų agentūrai TASS sakė Rusijos Federalinė muitinės tarnybos atstovė Jelena Grač.

Baltarusijos valdžios atstovai taip pat patvirtino atnaujintų patikrų faktą. Skelbiama, kad pareigūnai tikrina tiek krovininius, tiek lengvuosius automobilius. Patikros prasidėjo gruodžio 6 dieną.

Baltarusijos valstybinis muitinės komitetas tvirtina, kad patikros neigiamos įtakos transporto priemonių srautui per sieną neturi. Anot vietos pareigūnų, patikra trunka ne ilgiau dešimties minučių. Nepaisant to, žurnalistus pasiekia informacija, kad pasienio teritorijose driekiasi kilometrinės eilės, skelbia „Rossijskaja gazeta“.

Vienos maisto prekių rinkoje dirbančios bendrovės atstovas „Vedomosti“ sakė, kad visi kroviniai iš Kaliningrado, kurie keliauja į Rusiją, Baltarusijoje tikrinami net po tris ar keturias dienas. Iš Kaliningrado išvykusios mašinos kerta Rusijos ir Lietuvos sieną, užsuka į Baltarusiją, o ten nukreipiamos į Ašmeną, teigia šaltinis.

Toks likimas ištiko visas mašinas, į Baltarusiją atvykusias gruodžio 1–4 dienomis. „Vairuotojams niekas nesivargino paaiškinti, kas vyksta, buvo paimti visi dokumentai, tačiau jų niekas nesutvarkė. Jie pradėti pildyti tik gruodžio 5 dieną, penktadienį“, – „Vedomosti“ pridūrė šaltinis. Vidutiniškai muitinės procedūros, anot šaltinio, prie sienos užtrunka 3–4 valandas.

Rusijos ir Baltarusijos valdžios pareigūnų kelią juoda katė perbėgo po to, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas prekėms iš Vakarų šalių pritaikė importo embargą – įsigaliojo draudimas iš konkrečių šalių į Rusiją įvežti maisto produktų. Nei Baltarusija, nei Kazachstanas panašių priemonių nesiėmė. Atsižvelgiant į faktą, kad minėtąsias valstybes vienija Muitų sąjunga, Maskva iš jos narių taip pat pareikalavo uždrausti minėtųjų valstybių teritoriją naudoti kaip tranzitinę erdvę iš Europos Sąjungos šalių įvežti produktų į Rusiją.

Reeksportas į Rusiją, naudojantis suklastotais dokumentais ir kertant Muitų sąjungos vidaus sienas, tapo itin patrauklus būdas transportuoti produkciją, išvengiant patikrų prie sienų. Muitų sąjungos valstybės narės muitinės tarnybų lygmeniu tokiam tranzitui užkirsti kelio negali, tad tokiai praktikai ėmė priešintis Rusijos Federalinė veterinarinės ir fitosanitarinės priežiūros tarnyba.

Nuo lapkričio 24 dienos Rusijos pareigūnai pradėjo tikrinti iš Rusijos įvažiuojančias krovinines transporto priemones. Lapkričio 30 dieną uždraustas produktų tranzitas iš Baltarusijos į Kazachstaną per Rusijos teritoriją. Be to, Rusijos Federalinė veterinarinės ir fitosanitarinės priežiūros tarnyba nusitaikė ir į gamintojus iš Baltarusijos – daliai bendrovių uždrausta savo produkciją gabenti į Rusiją, o prie sienos atsirado patikros postai, kuriuose dirbantys pareigūnai tikrina krovinius.