Verslas

2015.09.08 13:45

Mažųjų bendrijų kūrėjai: valstybė mus nori sunaikinti

15min.lt 2015.09.08 13:45

Antradienį į rytinį posėdį susirinkusių Seimo narių laukė mažųjų bendrijų steigėjai, kurie parlamentarams išdalino mažosios bendrijos įkūrėjo Kęstučio Matuliausko laiškus. Seimas antradienį turi svarstyti mažųjų bendrijų mokesčių didinimą. Mažųjų bendrijų atstovai ir juos ginantys liberalai tikina, kad nuo 2015 metų pradžios padidinti mokesčiai sužlugdytų mažąsias bendrijas.

Antradienį į rytinį posėdį susirinkusių Seimo narių laukė mažųjų bendrijų steigėjai, kurie parlamentarams išdalino mažosios bendrijos įkūrėjo Kęstučio Matuliausko laiškus. Seimas antradienį turi svarstyti mažųjų bendrijų mokesčių didinimą. Mažųjų bendrijų atstovai ir juos ginantys liberalai tikina, kad nuo 2015 metų pradžios padidinti mokesčiai sužlugdytų mažąsias bendrijas.

Nuo 2015 metų sausio 1-osios smulkiajam verslui – individualių įmonių savininkams, mažųjų bendrijų ir ūkinių bendrijų nariams – gresia papildomas apmokestinimas „Sodros“ įmokomis.

Liberalai kaltina Vyriausybę smulkaus verslo žlugdymu

2012 metais įteisinta mažųjų bendrijų steigimo galimybė buvo vienas iš pagrindinių veiksnių, dėl kurių Pasaulio banko „Doing Business in 2014“ reitinge Lietuva pakilo į rekordines aukštumas. 2013 m. lengvata mažųjų bendrijų įkūrėjams buvo pratęsta, tačiau 2014 m. Vyriausybė nepratęsė termino dėl palankios mokestinės aplinkos. Jis baigiasi paskutinę šių metų dieną.

Liberalas Remigijus Šimašius ir Seimo narys Dainius Kreivys siūlo priimti įstatymų pataisą, leidžiančią neribotam laikui įtvirtinti esamą individualių įmonių ir bendrijų apmokestinimo tvarką.

Nepriėmus pataisų, nuo 2015 m. sausio 1 d. įsigaliotų Valstybinio socialinio draudimo įstatymo nuostata, pagal kurią individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai ir ūkinių bendrijų tikrieji nariai privalomai draudžiami nuo asmeniniams poreikiams imamų sumų, kurios per mėnesį negali būti mažesnės nei minimalioji mėnesio alga.

„Nieko nedarydama Vyriausybė bando patyliukais didinti mokesčius smulkiajam verslui. Mažųjų bendrijų ir individualių įmonių apmokestinimas „Sodros“ įmokomis būtų daugelio pradedančių smulkių verslų laidojimas. Mažosios bendrijos, jei nuimtume šiandien virš jų kabantį „Sodros“ Damoklo kardą, galėtų tapti tikru Lietuvos verslo varikliu į ateitį. Be to, taip paskatintume legalizuoti savo veiklą tuos, kurie nuo mokesčių slepiasi šešėlyje“, – teigia R. Šimašius.

Verslininko laiškas premjerui

15min.lt pateikia smulkaus verslininko K. Matuliausko laišką Seimo nariams.

„Esu Kęstutis Matuliauskas, prieš du mėnesius įkūriau Mažąją bendriją (MB) – interneto startuolį (angl. „startup“). Iki tol 3 metus dirbau programuotoju Silicio slėnyje, JAV. Taip pat turėjau galimybę pusę metų susipažinti su Australijos startuolių ekosistema. Per tą laiką draugai, „Versli Lietuva“ atstovai, „BackTo.LT“ projekto, globoto Prezidentės Dalios Grybauskaitės, skirto grąžinti išeiviams į Lietuvą, organizatoriai ir kitos verslumą Lietuvoje skatinančios organizacijos įtikinėjo, kad grįžčiau, teigdami, kad tapo paprasta pradėti verslą Lietuvoje. Tad šią vasarą grįžau. Taip pat nuo 2006 m. esu Lietuvos PHP programuotojų bendruomenės, vienijančios 25 tūkst. narių, įkūrėjas.

Prieš steigiant MB, verslumo organizacijos, straipsniai interneto portaluose („Verslo Žiniose“, „Versli Lietuva“) teigė, kad bent iki 2017-ųjų nebūsiu apkrautas PSD ir VSD mokesčiais ir savo, ir draugų įneštus pinigus galėsiu panaudoti kurti produktui (tinklalapiui), t. y. nereikės už kiekvieną MB narį mokėti po 367 Lt/mėn.(26,5 proc.+9 proc. nuo 1035 Lt).

Prieš du mėnesius įkūriau MB internetu – kainavo vos 350 Lt. O prieš savaitę galiausiai įkalbinau dar 7 draugus prisidėti prie verslo. Dauguma jų studijuoja VU MIF Informatikos magistrantūroje arba dirba puse etato kitose Lietuvos IT įmonėse.

Sutarėme kiekvienas įnešti po 1000 Lt verslo pradžiai – iš viso 8000 Lt. Už juos per metus padaryti kokybišką tinklalapį, investuoti į reklamą ir į esamų klientų išlaikymą – tinklalapis jau generuoja 250 Lt/mėn. pajamų.

Pasinaudojau ir „Verslo krepšelio“ programa bei programa „Startas“ – gavau bankų patvirtinimą, kad jau po metų jie svarstys klausimą dėl paskolos suteikimo mano įmonės plėtrai (apyvartinėms lėšoms). Planavau po 2 metų išaugti su įmone iki UAB dydžio ir tuomet pakeisti įmonės formą į UAB. O tada vykti plėsti verslo į JAV jau kaip įmonės vadovui, ieškančiam verslo partnerių.

Ir štai užvakar viltys žlugo – gavau laišką iš Remigijaus Šimašiaus padėjėjos, kad planuota PSD+VSD mokesčio lengvata iki 2017 metų MB įmonėms nebeegzistuos – ji buvo išbraukta iš darbotvarkės. Tad visi mano sunkiai surinkti 8000 Lt bei tikėjimas, kad iš tiesų jauni žmonės gali pradėti verslą Lietuvoje – žlunga.

Nes lengvatos panaikinimas reiškia, kad tuos pinigus turėsiu sumokėti PSD+VSD įmokoms: 8 nariai x 367 Lt ~= 3000 Lt/mėn.

Vadinasi, vos per du mėnesius nebeteksiu visų įneštų į verslą pinigų. O VOS PO 3 MĖNESIŲ liksiu valstybei dar ir 1000 Lt skolingas.

Tad, jeigu nebeliks šios lengvatos, galiojusios iki šių metų pabaigos, vienintelė man likusi išeitis bus išimti pinigus iš įmonės ir grąžinti draugams, uždaryti įmonę ir išvykti atgal į JAV dirbti programuotoju. Ar tai yra vienintelė išeitis?

Esu labai aktyvus žmogus internete ir vien per vakar dieną pamačiau apie 50-imt MB įmonių vadovų interneto forumuose, „Linked.in“ ir „Facebook“ grupėse klausiančių, kiek jiems kainuos uždaryti MB ir kokia yra MB panaikinimo procedūra. Šiuo metu yra 5 500 įsteigtų MB. Tad daugybė jų tiesiog užsidarys gavę tokią mokestinę naštą nuo kitų metų. Nes juk MB tikslas buvo padėti žmonėms kurti verslą, o ne stabdyti jauną verslą Lietuvoje ir jaunuosius verslininkus. Ir kokį įvaizdį lietuviai formuos Silicio slėnyje apie verslo galimybes Lietuvoje? Iki šiol buvo už ką pagirti, kaip bus kitąmet?“