Verslas

2014.12.09 11:51

Ketvirtadienį ketinama perbalsuoti dėl biudžeto

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt, BNS2014.12.09 11:51

Premjeras Algirdas Butkevičius tikisi, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisija pripažins, jog, priimant kitų metų valstybės biudžetą, buvo padaryta pažeidimų.

Premjeras Algirdas Butkevičius tikisi, kad Seimo Etikos ir procedūrų komisija pripažins, jog, priimant kitų metų valstybės biudžetą, buvo padaryta pažeidimų. Tuo tarpu Seimo Pirmininkė jau apsisprendė – siūlys Biudžeto įstatymą priimti pakartotinai, todėl minėtos komisijos darbo gali ir neprireikti.

Praėjusią savaitę, priimant biudžetą, Seimo nariai įpareigojo Vyriausybę 90 mln. litų surasti žemdirbiams, mokiniams ir kultūros darbuotojams, tačiau konkrečiai nenurodė, iš kur paimti šiuos pinigus. Interviu LRT radijui Algirdas Butkevičius sako, kad dėl šių straipsnių Seimas balsuoti dar kartą turėtų ketvirtadienį.

„Pats biudžeto priėmimas buvo teisėtas, bet kai kuriems straipsniams, kurie buvo pateikti biudžeto priėmimo metu, įregistruoti Seimo narių, faktiškai Vyriausybė nebuvo pritarusi. Tikiuosi, kad antradienį Etikos ir procedūrų komisija pripažins, kad kai kurios pataisos buvo paruoštos nesilaikant Seimo statuto. Ir po to, manau, ketvirtadienį, bus pateiktos tos įstatymo pataisos perbalsuoti“, – teigia A. Butkevičius.

Seimo Pirmininkė biudžeto įstatymą siūlys priimti pakartotinai

Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė ketvirtadienį siūlys pakartotinai balsuoti už kitų metų biudžeto įstatymą, kad jis būtų suredaguotas ir nurodyti šaltiniai, iš kur bus paimta papildomai maždaug 90 mln. litų kultūros darbuotojams, mokiniams ir žemdirbiams.

Pasak parlamento vadovės, Seimui priėmimo stadijoje pritarus šiems siūlymams, pranešėjas turėjo prašyti pertraukos projektui suredaguoti, tačiau tai nebuvo padaryta. Opozicija dėl pažeidimų priimant biudžetą kreipėsi į Etikos ir procedūrų komisiją.

„Aš jau vakar priėmiau sprendimą, kad ketvirtadienį grąžinu į Seimą. Grįžtame, jei Seimas sutiks, į tą procedūrą, kuri buvo praleista, kai Seimas priėmė sprendimus dėl kultūros darbuotojų, neformalaus ugdymo (krepšelio – BNS) ir kitus. Tuo metu turėjo būti finansų ministro kaip pagrindinio pranešėjo paimta pertrauka, ir komitetas turėjo suredaguoti, ir Seimas turėjo balsuoti už suredaguotą projektą. Tačiau procedūra buvo praleista, finansų ministras (Rimantas Šadžius – BNS) neprašė pertraukos, komiteto pirmininkas neprašė, ir dabar mes turėtume grįžti į tą pačią stadiją. Jei Seimas sutiks, darysime trumpą pertrauką, komitetas suredaguoja, ir Seimas dar kartą perbalsuoja biudžetą“, – antradienį Seime žurnalistams sakė L. Graužinienė.

Anot jos, tokiu atveju nebūtina Seimo Etikos ir procedūrų komisijos išvada. Jos posėdis antradienį atšauktas.

Seimo statutas numato, kad įstatymą galima sulaikyti, jeigu dėl pažeidimų kreipiasi Seimo Pirmininkas, komitetas arba ne mažiau kaip penktadalis parlamentarų. Tuomet kreipimąsi svarsto Etikos ir procedūrų komisija, ir be jos išvados Seimo Pirmininkas negali perduoti įstatymo pasirašyti prezidentui.

Jei komisija nutaria, jog buvo šiurkščiai pažeista procedūra, arba ji nepateikia savo išvadų, Seimas balsuoja, ar įstatymą pripažinti netekusiu galios, ar palikti jį galioti – Seimui pripažinus netekusiu galios, svarstymas kartojamas nuo tos stadijos, kai padarytas pažeidimas.

Seimas, priimdamas biudžetą, praėjusią savaitę nurodė Vyriausybei papildomai surasti beveik 90 mln. litų – daugiausia jų bus skirta kultūros darbuotojams, mokiniams ir žemdirbiams, o lėšų rasti mažinant valstybės valdymo išlaidas ir valstybės skolos aptarnavimą.

Finansų ministras Rimantas Šadžius žurnalistams sakė, kad toks sprendimas jam buvo netikėtas. Opozicijos parlamentarai iš karto po balsavimo tikino, kad beveik 100 mln. litų išlaidos nėra konkrečiai perskirstytos ir apibrėžtos.

Lapkričio pabaigoje iš Seimo etikos ir procedūrų komisijos pasitraukė šeši opozicijos nariai, tarp jų ir komisijos vadovas. Opozicija yra pranešusi, jog neteiks naujų kandidatų, kol visa komisija nebus pertvarkyta, keliamos abejonės dėl dabartinės komisijos veiklos sprendimų legitimumo.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.