Verslas

2014.12.07 20:50

Žemdirbiai rengiasi eurui: vis dar lieka neaiškumų

Salomėja Pranaitienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.12.07 20:50

Pereinant nuo lito prie euro, žemės ūkio bendrovėms tenka ne tik pertvarkyti buhalterines programas. Kyla neaiškumų dėl kai kurių procedūrinių dalykų, be to, papildomai kainuos įstatų perregistravimas.

Pereinant nuo lito prie euro, žemės ūkio bendrovėms tenka ne tik pertvarkyti buhalterines programas. Kyla neaiškumų dėl kai kurių procedūrinių dalykų, be to, papildomai kainuos įstatų perregistravimas.

Didžiausi kaimo darbai dabar  – fermose. Stambios bendrovės kasdien parduoda po 10 ar daugiau tonų pieno. Pereinant prie naujos valiutos, reikės perskaičiuoti ne tik žemdirbių atlyginimus eurais, bet, pavyzdžiui, ir įkainius už primelžtą pieno toną.

„Pagal visą tvarką su tais pasikeitimais reikia supažindinti darbuotojus prieš 2 sav. Be to, yra sudaryta labai daug sutarčių ir su bankais, ir su tiekėjais. Dar nėra visų atsiskaitymų. Per 2 sav. tuos darbus reikės padaryti“, – aiškina Žemės ūkio bendrovių asociacijos  prezidentas Jeronimas Kraujelis.

Pasak specialistų, žemės ūkio įmonės, stambūs ūkininkai turės pertvarkyti kompiuterizuotas apskaitos programas.

„Mūsų buhalterines programas prižiūri bendrovė „Debetas“. Pagal paskutines žinias jie yra viską parengę. Tai Naujaisiais metais tik reikės paspausti vieną mygtuką. Eurų esam užsisakę“, – sako Šakių r. Lukšių žemės ūkio bendrovės vadovas Jonas Pranaitis.

Pereinant prie euro, anot eksperto Artūro Kapitanovo, gali kilti problemų  ir dėl procedūrinių dalykų.

„Yra labai daug pakeistų Vyriausybės nutarimų, finansų ministro, Mokesčių inspekcijos įsakymų. Kaip dirbti buhalteriams  nuo sausio 1-osios, kol kas nežinoma. Nes tie skaičiai  nepakeisti. O pakeisti tik patys įstatymai“, – akmenį į politikų daržą meta auditorius, mokesčių konsultantas A. Kapitanovas.

Apie vis dar neatsakytus klausimus užsimena ir Marijampolės r. Padovinio žemės ūkio bendrovės ekonomistė.

„Susidursim su daugeliu neatsakytų. Nerimą kelia tai, kad didžioji dalis turto įregistruota valstybinėje įmonėje „Registrų centras“. Ir šiuo metu ten įvertinta litais. Ir suprantama, kad mes susidursime su tam tikromis išlaidomis“, – pastebi Dalia Gumauskienė.

Pasak „Registrų centro“ atstovo, žemės ūkio ir kooperatinės  bendrovės turės perregistruoti savo įstatus, nurodydamos pajinius įnašus eurais. Tai turės padaryti iki 2016-ųjų už nedidelį mokestį. O nekilnojamojo turto perregistruoti nereikės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.