Verslas

2012.11.29 10:25

Geriausia gyventi Klaipėdoje, sunkiausia – Šakių rajone

Ekonominė žmonių laisvė geriausiai užtikrinama Klaipėdoje, Kretingos, Kauno, Klaipėdos rajonų, Vilniaus miesto savivaldybėse. Blogiausia gyventi Kupiškio, Anykščių, Kelmės ir Šakių rajonuose, skelbia Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI).

Ekonominė žmonių laisvė geriausiai užtikrinama Klaipėdoje, Kretingos, Kauno, Klaipėdos rajonų, Vilniaus miesto savivaldybėse. Blogiausia gyventi Kupiškio, Anykščių, Kelmės ir Šakių rajonuose, skelbia Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI).

LLRI antrą kartą pristatė Lietuvos savivaldybių indeksą, kuriame savivaldybės įvertintos pagal devynias aktualiausias veiklos sritis – komunalinio ūkio, švietimo, sveikatos, socialinės rūpybos, investicijų ir plėtros, mokesčių, savivaldybės administracijos, turto valdymo ir biudžeto.

LLRI analitikai pirmąją vietą šiųmečiame indekse skyrė Klaipėdai (miestas surinko 62,9 balo iš 100). Klaipėdoje geriausiai įvertinta investicijų ir plėtros sritis, užsienio investicijų, tenkančių vienam gyventojui, lygis, pakankamai efektyvus komunalinis ūkis. Pernai LLRI pristatytame indekse geriausiai taip pat įvertinta Klaipėda.

Gyventojui palankiausiomis savivaldybėmis nurodytos Vilniaus, Klaipėdos ir Kauno miestų, Plungės, Marijampolės, Kretingos rajonų savivaldybės. Tuo metu investuotojui palankiausios Klaipėdos miesto ir Kėdainių rajono savivaldybės. Geriausiai valdomomis savivaldybėmis LLRI įvertino Klaipėdos miestą ir Kėdainių rajoną.

„Net ir geriausia savivaldybė nėra surinkusi 100 balų. Tai rodo, kad ekonominė laisvė yra tas procesas, link kurio judama. Nors tose savivaldybės, kurios pirmauja, jose yra geriau, visada yra kur judėti, kur temptis“, – sakė LLRI vyresnysis ekspertas Vytautas Žukauskas.

Jo teigimu, vertinant savivaldybes gyventojui, labai svarbu komunalinis ūkis. Geriausiai vertinami Panevėžio, Klaipėdos ir Vilniaus ūkiai, tarp rajonų savivaldybių pirmauja Kazlų Rūda, Plungė, Radviliškis.

Švietimas geriausiai įvertintas Vilniuje, Kaune ir Alytuje, rajonų savivaldybių lyderiai – Druskininkai, Kretinga, Birštonas.

Valstybiniuose lietuvių kalbos, užsienio kalbos, matematikos ir istorijos egzaminuose didesnius nei 75 proc. įvertinimus gavusių mokinių didžiausia dalis nuo visų laikiusiųjų yra Vilniaus miesto savivaldybėje, mažiausia dalis – Neringoje.

Mokinio krepšelis pernai didžiausias buvo Šalčininkų rajone – 5,9 tūkst., mažiausias – Kauno mieste (4,1 tūkst.).

Eilėse pas šeimos gydytoją – iki 10 dienų

Pagal sveikatos apsaugą LLRI geriausiai įvertino Šiaulių, Panevėžio ir Klaipėdos miestų, Plungės, Mažeikių,  Kauno rajonų savivaldybės.

Pernai pabaigoje skolų neturėjo Vilniaus ir Visagino rajonų savivaldybės, didžiausia skola buvo Vilniuje. Per dvejus metus skolą sugebėjo sumažinti vos keturios savivaldybės.

Daugiausia privačiai dirbančių gydytojų yra Plungės rajone – čia privačia praktika užsiima net 70 proc. rajono gydytojų. Privačiose sveikatos priežiūros įstaigose dirbančių gydytojų nėra Birštono, Kupiškio, Molėtų, Pakruojo rajonų ir kai kuriose kitose savivaldybėse.

Kaip nurodė savivaldybės, Lietuvoje dirba 1819 šeimos gydytojų, iš kurių 27 proc. dirba privačiai. Kai kuriose savivaldybėse laukti eilėse pas šeimos gydytoją tenka net apie 10 dienų, kitose pacientus gydytojai gali priimti ir tą pačią dieną.