Verslas

2019.03.12 17:00

Sostinės daugiabučių gyventojai tapo įkaitais: už šilumą moka brangiau, nors neturėtų

Justina Ilkevičiūtė, LRT.lt2019.03.12 17:00

Sostinėje tarp Smolensko ir Birželio 23-osios gatvių esančių daugiabučių gyventojai nustėro gavę sąskaitas už gruodį. Nors šalyje centriniam šildymui taikomas lengvatinis 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas, jų sąskaitose buvo nurodytas 21 proc. PVM, taigi ir už šildymą teko mokėti brangiau.

Tiek statytojas – „Noto“, tiek vystytojas – bendrovė „Hanner“, tiek daugiabučius administruojanti įmonė „Admi“, tiek „Vilniaus šilumos tinklai“ kaltės neprisiima ir baksnoja pirštais viena į kitą. Tuo metu gyventojai tapo situacijos įkaitais ir yra priversti už šilumą mokėti brangiau. LRT.lt aiškinosi, kas atsakingas už išaugusias gyventojų sąskaitas.

Tenka mokėti daugiau

Į LRT.lt portalą kreipęsis daugiabučio gyventojas Mindaugas teigė, kad sąskaitos už gruodį gerokai papiktino daugiabučių gyventojus.

„Pastebėjome, kad sąskaitoje, kurioje pateiktos bendrai visos suteiktos paslaugos, galutinei sumai taikomas 21 proc. PVM, vadinasi, ir šildymui. Iš karto kreipiausi į namą administruojančią įmonę „Admi“, klausdamas, kodėl šiluma nėra išskirta, nes jai turėtų būti taikomas mažesnis PVM, tačiau jie tuomet nepateikė atsakymo ir teigė, kad pasitikslins. Vėliau buvo paaiškinta, kad neva, kol namas nepriduotas, nes šiuo metu jis nėra užbaigtas, jis traktuojamas ne kaip gyvenamųjų patalpų daugiabutis, o kaip kitos paskirties, todėl „Vilniaus šilumos tinklai“ taiko 21 proc. PVM“, – pasakojo jis.

LRT.lt primena, kad šalyje centralizuotai teikiamai šilumai taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas.

Gyventojai kreipėsi į B23 projekto daugiabučių vystytoją „Hanner“ ir išsiaiškino, kad „Vilniaus šilumos tinklai“ sąskaitas išrašo „Hanner“ priklausančiai bendrovei „Noto“.

„Hanner“, kai mus įleido gyventi, patys administravo daugiabučius, tada šildymui buvo taikomas 9 proc. PVM tarifas. Spalį, lapkritį sąskaitas su tokiu tarifu ir gavome. Vėliau jie perdavė administravimą „Admi“, ir tada gavome sąskaitas jau su 21 proc. PVM. Tada pavyko išsiaiškinti, kad „Hanner“ antrinė įmonė „Noto“ gauna sąskaitą iš „Vilniaus šilumos tinklų“ kaip juridinis asmuo ir atiduoda jas „Admi“. Taigi išeina taip, kad tie mūsų daugiabučiai – kaip vaikas be galvos. Bet aš, kaip gyventojas, viską suprantu taip – įmonė gauna sąskaitą, o gyventojai padengia tos įmonės sąskaitą, kuri yra su didesniu PVM“, – nuogąstauja Mindaugas.

Atsakomybę verčia vienas ant kito

Pasiteiravus daugiabučių vystytojo „Hanner“, kaip taip atsitiko, bendrovės atstovas ryšiams su visuomene Tadas Vasiliauskas teigė, kad minėtus namus Naujamiestyje praėjusių metų gruodį administravo jau ne „Hanner“ įmonė, o būtent šioje srityje dirbanti ir tik tuo užsiimanti kompanija – „Admi“.

„Ji ir išrašė sąskaitas gyventojams su minėtu mokesčio dydžiu.

Tuo metu, kai namus laikinai administravome mes, šilumos energija gyventojams buvo perduodama su 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio tarifu. Tokią praktiką taikome visuose savo projektuose, nes turime konkretų atsakingų institucijų išaiškinimą, kad šilumos energija tiekiama gyventojams į jų gyvenamąsias patalpas apmokestinama lengvatiniu PVM tarifu“, – komentavo jis.

Tuo metu LRT.lt kreipusis į namus administruojančią „Admi“, ji kaltės nepripažino ir komentavo, kad „Vilniaus šilumos tinklai“ už paminėtuose daugiabučiuose namuose suvartotą šiluminę energiją išrašo sąskaitą „Noto“ su 21 proc. PVM tarifu.

„Pranešame, kad Valstybinės mokesčių inspekcijos pateiktame išaiškiname nurodyta, kad PVM tarifas turėtų būti taikomas visose pardavimo (perpardavimo) grandyse vienodas, todėl mūsų bendrovė perparduoda šiuo metu šilumos energijos teikėjo, t. y. „Vilniaus šilumos tinklų“ išrašomas sąskaitas su 21 proc. PVM už daugiabučiui namui teikiamą šildymą.

Pažymėtina, kad, mūsų žiniomis, „Noto“ jau kreipėsi į „Vilniaus šilumos tinklus“ dėl lengvatinio 9 proc. PVM tarifo už šildymo energiją taikymo“, – teigė bendrovė.

Kadangi „Noto“ yra „Hanner“ įmonė, LRT.lt vėl kreipėsi į „Hanner“, klausdama, tai kas vis dėlto atsakingas už išaugusias sąskaitas.

Tuomet „Hanner“ teigė, kad kalti „Vilniaus šilumos tinklai“, nes per lėtai reaguoja į bendrovės pateiktą informaciją.

„Noto“ yra statytojas. Administruojanti namų įmonė „Admi“, mano žiniomis, jau gerokai anksčiau kreipėsi į „Vilniaus šilumos tinklus“ ir pranešė apie tai, kad šiluma tiekiama gyvenamąsias patalpas, tačiau pastarieji reaguoja lėtai arba visai nereaguoja į pranešimus“, – teigė T. Vasiliauskas.

„Vilniaus šilumos tinklai“ kaltę verčia „Noto“

LRT.lt kreipusis į „Vilniaus šilumos tinklus“, Komunikacijos vadovė Edita Sirutienė teigė, kad problemų kyla dėl to, kad daugiabučiai dar nėra užregistruoti kaip pilnai baigti, todėl nėra sutvarkyti dokumentai, kuriais pasirūpinti turėtų „Noto“.

„Kadangi iki šiol nesame gavę šių namų statybos užbaigimą patvirtinančių dokumentų, pagal galiojančią sutartį su „Noto“ ir teisės aktus už suteiktas paslaugas klientui išrašome sąskaitas su 21 proc. PVM.

Įmonėms yra taikomas standartinis 21 proc. PVM, nebent būtų pateikti dokumentai, pavyzdžiui, nuomininko deklaruota gyvenamoji vieta, išperkamosios nuomos sutartis, sudarytos šilumos pirkimo-pardavimo sutartys tarp šilumos tiekėjo ir nuomininko ar panaudininko, patvirtinantys butų faktinį apgyvendinimą.

Baigus galioti šilumos pirkimo-pardavimo sutarčiai su „Noto“, mūsų įmonė galės taikyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą su daugiabučio namo bendraturčiais sudarytų individualių ar standartinių sutarčių pagrindu.

Tačiau pirmiausia statytojas „Noto“, o ne butų savininkai turi rūpintis namų statybos užbaigimo įforminimu“, – teigė E. Sirutienė.

LRT.lt primena, kad „Hanner“ patikino, jog „Noto“ jau kreipėsi į „Vilniaus šilumos tinklus“, pranešdama, jog šiluma tiekiama gyvenamąsias patalpas.

„Vilniaus šilumos tinklai“ pripažino, kad kreipimusis yra gavusi, tačiau pabrėžia, kad to neužtenka – turi būti pateikti konkretūs dokumentai.

„Esmė tame, kad jie tiesiog parašė mums, jog šiluma tiekiama į gyvenamosios paskirties patalpas. Bet tam, kad galėtume pritaikyti lengvatinį tarifą, mums reikalingi dokumentai, o jų nesame gavę“, – paaiškino „Vilniaus šilumos tinklų“ Klientų aptarnavimo vadovas Vilmantas Markevičius.

Sąskaitos dar galės būti pakoreguotos

Valstybinės mokesčių inspekcijos Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė teigė, kad už teisingo tarifo taikymą yra atsakingas pardavėjas. Tačiau pažymėjo, kad jis tarifą taiko gavęs atitinkamą informaciją apie patalpų naudojimą, taigi tuo turėjo pasirūpinti bendrovė „Noto“.

„PVM įstatyme numatyta, kad tik į gyvenamąsias patalpas tiekiama šilumos energija yra apmokestinama taikant lengvatinį 9 procentų PVM tarifą. Apie informacijos, jog patalpos, į kurias tiekiama šilumos energija, yra gyvenamosios paskirties gavimo būdus, jos pakankamumą turi spręsti šilumos energijos tiekėjas, taip pat atsižvelgdamas ir į šilumos energijos pirkėjo pateiktą informaciją“, – komentavo ji.

Pagrindiniai informacijos šaltiniai, pagal kuriuos galima būtų spręsti, kad patalpa yra gyvenamosios paskirties, – šilumos energijos tiekimo sutartis, kurią šilumos tiekėjai yra sudarę su gyventojais dėl šilumos energijos tiekimo į jų gyvenamąsias patalpas.

Taip pat, kad būtų įrodyta, jog šilumos energija tiekiama į gyvenamąsias patalpas, tiktų ir išrašas iš Nekilnojamojo turto registro.

R. Virvilienė taip pat teigė, kad sąskaitos už patiektą šilumos energiją gali būti patikslintos (perskaičiuotos) už einamuosius ir penkerius praėjusius kalendorinius metus.