Verslas

2015.02.14 17:41

Seimas patvirtino kitų metų biudžetą

Ugnė Karaliūnaitė, DELFI.lt2015.02.14 17:41

Antradienį po antrojo svarstymo pritarus 2015 m. biudžeto projektui ketvirtadienį Seime įvyko kitų metų biudžeto tvirtinimas.

Antradienį po antrojo svarstymo pritarus 2015 m. biudžeto projektui ketvirtadienį Seime įvyko kitų metų biudžeto tvirtinimas.

Parengtas biudžeto planas sulaukė ne vieno ekonomisto kritikos dėl per daug optimistinių nuotaikų planuojant kitų metų valstybės pajamas. Ekonomistai atkreipia dėmesį, kad Lietuvos ūkio augimui 2015 m. įtakos gali turėti neatsigaunanti euro zona, pasaulinis nerimas dėl ūkio ateities bei Rusijos taikomas embargas Lietuvai.

Dėl kitų metų biudžeto balsavo 135 Seimo nariai. 79-iems pritarus, kitų metų biudžetas patvirtintas. Balsavime susilaikė 23 parlamentarai, prieš pasisakė 38.

Po biudžeto patvirtinimo žodį taręs premjeras Algirdas Butkevičius, nepaisant biudžeto kritikos, tvirtino, kad kitais metais jokių pakeitimų ar finansavimo mažinimų nebus.

„Įsipareigojame, kaip Vyriausybė, įgyvendinti priimtą biudžetą. Ir nežiūrint geopolitinės situacijos, jokių finansinių pokyčių ar krizės neįvyks“, – žadėjo Ministras Pirmininkas.

Opozicijos lyderis Andrius Kubilius po biudžeto priėmimo teiravosi, iš kur bus randama apie papidlomi 100 mln. eurų, kurių prireiks padarius papildomus pakeitimus biudžete.

A. Butkevičius pabrėžė, kad papildomos lėšos bus rastos stipriai mažinant valstybės valdymo bei skolos aptarnavimo išlaidas.

Kaip skelbė BNS, kitų metų biudžete numatomos papildomos 30 mln. eurų išlaidos biudžetinių įstaigų ir organizacijų darbuotojų atlyginimų didinimui. Planuojama nuo kitų metų liepos didinti minimalų atlyginimą iki 325 eurų (1122 Lt). Tai pareikalaus 14,4 mln. eurų. Taip pat numatoma 8,7 mln. eurų skirti nuo Rusijos embargo nukentėjusiems pieno gamintojams.

Investicijų eilutė didinama 1,7 mln. eurų nei buvo numatyta pirminiame biudžeto plane.

Taip pat dėl susidariusios geopolitinės situacijos daugiau žadama skirti krašto apsaugai. Tai sudarys 2,9 mln. eurų papidomų išlaidų.

Didėja išlaidos ir viešajai tvarkai (1,4 mln. eurų), švietimui (1,3 mln. eurų), sveikatos apsaugai (0,9 mln. eurų) ir kultūrai (0,2 mln. eurų).

Planuojant biudžeto pajamas atkreiptinas dėmesys į tai, kad nuo vasaros žadama mažinti pridėtinės vertės mokestį (PVM) šildymui.

Tai turėtų atnešti apie 20 mln. eurų papildomų lėšų. Taip pat tikimasi, kad pajamos didės iš valstybės valdomų įmonių dividendų (apie 56,5 mln. eurų), iš alkoholio ir tabako akcizų (apie 7,2 mln eurų) bei lošimų ir loterijų mokesčio (apie 1,2 mln. eurų).

Skaičiuojama, kad kitais metais valstybės bei savivaldybių pajamos turėtų siekti 9,215 mlrd. eurų su ES parama (2,321 mlrd. eurų). Biudžeto pajamų augimas sudaro apie 6 proc., palyginus su šiais metais.

Išlaidoms planuojama skirti 9,557 mlrd. eurų. Biudžeto deficitas – 342,4 mln. eurų.

Prieš priimant spendimą dėl kitų metų galutinio biudžeto svarstyti Seimo narių pasiūlymai dėl biudžeto pakeitimų.

Seimo narių grupė prašė papildomai Panemunės tiltui statyti skirti 38 mln. Lt.

„Šiuo metu nuveikta dalis darbų ir pagrindinės konstrukcijos jau sumontuotos ir „Kauno tiltai“ darė iš savo pajamų. Ir nei valstybė, nei savivaldybė (Kauno – red.) neturi iš ko sumokėti“, – Seime kalbėjo vienas iš pasiūlymo autorių Kazimieras Kuzminskas.

Vyriausybei pasiūlymui pritarus iš dalies nuspręsta kitais metais papildomai skirti 25 mln. Lt tilto statybai. 10 mln. Lt žadama paimti iš kelių plėtros programos, o likusius 15 mln. Lt iš Susisiekimo ministerijos investicijų programos.

Seimas pritarė socialdemokratės Irenos Šiaulienės pasiūlymui 2,5 mln. Lt numatytų Martyno Mažvydo bibliotekai perleisti Palangos estrados statyboms.

Pritarta ir Seimo narių grupės pasiūlymui nuo kitų metų skirti 3,2 mln. eurų trims mėnesiams vaikų pomokyklinės veiklos krepšeliui. Parlamentaras Gintaras Steponavičius, pristatydamas pasiūlymą, teigė, kad taip į popamokinę veiklą bus galima įtraukti papildoma 72 tūkst. moksleivių.

Seimo sprendimu pritarta ir Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės pasiūlymui Seimo kanceliarijai papildomai skirti 150 tūkst. eurų Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos 25-mečio iškilmingam minėjimui.

Parlamentarai sutarė ir dėl Seimo narių Sauliaus Bucevičiaus, Petro Čimbaro, Edmundo Jonylos ir kitų pasiūlymui bendrajam finansavimui skirti papildomai 17,7 mln. eurų. Argumentuojama, kad papildomų lėšų reikia siekiant užtikrinti žemės ūkio subjektams paramos mokėjimo tęstinumą bei dėl šiais metais paskelbtų šaukimų kaimo plėtros programos priemonėms pagal 2014–2020 m. ES programas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.