Verslas

2015.09.08 13:45

R. Masiulį neramina dujų rinkos liberalizavimas Latvijoje

BNS2015.09.08 13:45

Lietuva gali tiekti dujas Latvijai ir Estijai jau dabar, tačiau nerimo dėl laisvo dujų tiekimo Baltijos šalims kelia neaiški Latvijos pozicija, teigia Lietuvos energetikos ministras. Tačiau, pasak Roko Masiulio, Latvija yra patikinusi, kad užtikrins Europos Sąjungos trečiojo energetikos paketo įgyvendinimą.

Lietuva gali tiekti dujas Latvijai ir Estijai jau dabar, tačiau nerimo dėl laisvo dujų tiekimo Baltijos šalims kelia neaiški Latvijos pozicija, teigia Lietuvos energetikos ministras. Tačiau, pasak Roko Masiulio, Latvija yra patikinusi, kad užtikrins Europos Sąjungos trečiojo energetikos paketo įgyvendinimą.

„Jau dabar šio terminalo dujas gali paimti tiek Latvijos, tiek Estijos vartotojai. Nuo 2016 metų, kai bus pabaigta Klaipėda-Kiemėnai dujų jungtis, galės pilnai išnaudoti terminalo pajėgumus Latvijos kryptimi, o jau iš Latvijos galės paimti dujas estai. Vienintelis klausimas, kuris mums kelia neramumą, tai trečio paketo įgyvendinimas Latvijoje, Latvijos dujų sistemos liberalizavimas, kad tos dujos galėtų laisvai tekėti per Latvijos sistemą“, – trečiadienį Klaipėdoje, kur oficialiai paminėta SGD terminalo veiklos pradžia, žurnalistams sakė R. Masiulis.

„Bet gauname užtikrinimus už Latvijos, kad Vyriausybė deda visas pastangas, kad liberalizavimas būtų užtikrintas“, – pridūrė jis.

R. Masiulio teigimu, realu, jog Lietuva taptų dujų tiekėja Latvijai ir Estijai, tačiau tai priklausys nuo šių šalių poreikio.

„Aš manau, kad realu, bet viskas priklausys nuo poreikio. Su tokiais sudėtingais įrenginiais, kaip suskystintų gamtinių dujų terminalai, rinka vystosi po truputį. Mes jį dabar paleidžiame, pirmiausia norime įsitikinti, kad saugiai Lietuvos dujų vartotojai gali gauti dujas, kad terminalas veikia, visi technologiniai sprendimai pasitvirtino. (...) Sekantis etapas bus žiūrėti, kokios yra komercinės galimybės toliau jį išnaudoti. Jau žinome, kad yra susidomėjimas suskystintas dujas naudoti kaip laivų kurą“, – teigė energetikos ministras.

Ekspertų vertinimu, dėl ribotos prieigos prie vienintelės regione Inčukalnio dujų saugyklos Baltijos šalių užmojai rusiškas dujas pakeisti suskystintomis dujomis ir sukurti užsienio prekybai atvirą dujų rinką tikrove galėtų virsti tik 2017 metais ar dar vėliau, kai Latvija įgyvendins trečiąjį ES energetikos paketą.

„Litgas“ vadovas Dominykas Tučkus naujienų agentūrai „Reuters“ teigė, kad nesant aiškių prieigos prie Inčukalnio taisyklių, bendros dujų rinkos nebus, nes Latvija yra vidurinė grandis.

Latvijos viešosios politikos centro „Providus“ energetikos politikos tyrėjas Reinis Aboltinšas BNS teigė, kad kol neįgyvendintas trečiasis energetikos paketas ir neliberalizuota dujų rinka, Latvija negalės išnaudoti viso SGD terminalo teikiamo potencialo. Pasak jo, sklando gandai, kad valdžia planuoja pakeisti dabartinį energetikos įstatymą, sukuriant galimybes prie tinklų paprasčiau prieiti trečiosioms šalims, tačiau realių projektų dar nėra.

Lietuva tikisi, kad terminalas taps regioniniu ir dujomis aprūpins Estiją ir Latviją, o vėliau, iki 2019 metų nutiesus dujotiekį į Lenkiją, juo būtų galima dujas iš SGD terminalo tiekti Lenkijai ar kitoms Europos valstybėms.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt