Verslas

2014.12.01 21:06

Pradedama išvežioti eurus, tačiau ne visi verslininkai skuba jų užsisakyti

Tomas Kavaliauskas, Rūta Lankininkaitė, Virginija Motiejūnienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.12.01 21:06

Nuo pirmadienio verslui ir įmonėms pradedama išvežioti eurų banknotai ir monetos. Anot Lietuvos banko, sulaukta apie 7,5 tūkst. verslininkų prašymų aprūpinti juos naująją valiuta. 

Nuo pirmadienio verslui ir įmonėms pradedama išvežioti eurų banknotai ir monetos. Anot Lietuvos banko, sulaukta apie 7,5 tūkst. verslininkų prašymų aprūpinti juos naująją valiuta. 

Smulkieji verslininkai valdžios prašo aiškiau reglamentuoti, kada ir kokiais atvejais jie gali gavę stambių litų neduoti grąžos eurais, ir tikina dėl apyvartinių lėšų trūkumo negalintys iš anksto apsirūpinti eurais.

Sunkvežimiais eurai lapkritį pajudėjo inkasatorių saugyklų link, o nuo pirmadienio, jau mažesniais automobiliais  ir mažesnėmis siuntomis, eurai pradės kelią verslo link. Tiesa šis, vis garsiau raginamas pasakyti, kiek nori eurų, vangiai atsiliepia į raginimus.

„Dar yra likę apie 20-30 proc. tų, kurie dar niekaip nesureagavo. Naudodamasis proga raginčiau susisiekti su savo banku, nes jei tai neįvyks – galimas butelio kaklelis, kada daug kas supuls į vieną vietą“,  – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Lietuvos bankas skelbia, kad inkasatoriams jau išduota apie 60 proc. monetų ir daugiau kaip 10 proc. banknotų.

Tačiau neskubantys pinigų užsakyti verslininkai aiškina, kad neturi apyvartinių lėšų naujajai valiutai pirkti, o ir esą iki šiol neaišku, kaip reikės elgtis po sausio 1-osios, jei žmonės atneš stambių kupiūrų, o grąžą teks duoti tik eurais.

„Dar yra mėnuo. Reiktų sėsti prie apskritojo stalo ir detaliai aptarti, kaip ir kokiais atvejais smulkus ir vidutinis verslininkas gali neduoti grąžos eurais, kai gauna 200 arba 500 lt banknotą“, – mano Alytaus  krašto verslininkų asociacijos prezidentė Dalia Matukienė.

„Tai kiekvieno verslo sprendimas, kaip jiems elgtis. Apyvartinių lėšų klausimas suprantamas, bet jis neišvengiamas, kai mes kalbame apie naujos valiutos atėjimą, tiesiog reikia labai gerai pasiskaičiuoti ir prognozuoti piniginius srautus“, – tikina Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

Inkasatoriai jau nuo metų pradžios rengėsi valiutų kaitai, todėl sako su prognozuojamais eurų kiekiais susidorosiantys ir iššūkiu laiko litų surinkimą.

„Eurų į rinką mes po truputėlį įleisim, o litus reiks surinkt per labai trumpą laiką ir visus Lietuvoje esančius litus žmonės bandys atiduoti per pirmas 15 dienų. Tai tikrai bus didelis iššūkis“, – kalba UAB „Eurocash1“ direktorius Vytautas Labeckas.

Lietuvos banko skaičiavimais, įvedus eurą, maždaug per 10 dienų visuose atsiskaitymuose ims vyrauti nauja valiuta – euras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.