Verslas

2014.11.27 20:57

OPEC nusprendė nemažinti naftos gavybos

Pasaulyje toliau krentant naftos kainai OPEC ministrai nusprendė nekeisti jos pasiūlos.

Pasaulyje toliau krentant naftos kainai OPEC ministrai nusprendė nekeisti jos pasiūlos.

Naftos kaina smuko iki ketverių metų rekordo – 74 JAV dolerių už barelį, kai dvylikos naftą eksportuojančių šalių kartelis Vienoje sutarė nemažinti dabartinės gavybos kvotos (30 mln. barelių per dieną).

Pagrindinė eksportuotoja Saudo Arabija ir kelios kitos Persijos įlankos šalys pareiškė, kad lauks, kol rinka stabilizuosis pati.

Saudo Arabija turi pakankamai valiutos išteklių išgyventi smukimą ir nenori mažinti gavybos, kad neužleistų rinkos konkurentams. Tačiau tokioms šalims kaip Rusija, Iranas, Venesuela ir Nigerija reikia kur kas didesnių naftos kainų. Kaina smunka dėl gavybos šuolio Jungtinėse Valstijose iš skalūnų uolienų, ir dėl ekonominio sąstingio didelėse naftos vartotojose Europos Sąjungoje ir Kinijoje.

Geros naujienos Lietuvai

„Swedbank“ vyriausias ekonomistas Nerijus Mačiulis komentuoja, kad Lietuvai tai – geros naujienos.

„Lietuvai – geros naujienos, panašu, kad naftos kainos stabilizuosis ties 80 JAV dol. už barelį, kas yra maždaug trečdaliu pigiau nei mes mokėjome metų pradžioje. Dėl to teigiamą įtaką pajus ne tik Lietuvos vartotojai, kuriems dėl to pigiau kainuos kuras, bet ir pasaulio ekonomika“, – komentavo N. Mačiulis.

Pasak jo, analizuojant praėjusio šimtmečio istoriją, matoma, kad naftos kainai sumažėjus daugiau nei penktadaliu, buvo matomas teigiamas poveikis pasaulio ekonomikos augimui.

„Aišku, yra atskiri regionai, įmonės, kurios dėl to turės nuostolių. Tai yra blogos naujienos Rusijai, Venesuelai, Iranui, kurių biudžetai ir taip braška, o su pigesne nafta jiems bus sudėtinga subalansuoti viešuosius finansus. Taip pat tai blogos naujienos JAV skalūnų pramonei, nes kainos, artėjančios prie 70 JAV dol. už barelį, yra riba, kai nebenaudinga gręžti naujų gręžinių“, – dėstė pašnekovas.

Ekonomistas mano, kad po šio OPEC susirinkimo, yra įtvirtintos naujos naftos kainų „grindys“.

„To tikrai pakanka, kad naudą pajustų kiekvienas vartotojas, nors didelę dalį jos mes jau pamatėme: kuras iš tiesų atpigo, tačiau veikiausiai ne tiek, kiek pastarosiomis savaitėmis dar atpigo nafta. Manau, kuras dar gali atpigti keliolika centų“, – teigė N. Mačiulis.

Pašnekovas primena, kad kuro kainoms įtakos turi ir euro bei dolerio kurso santykis, kuris dalį pingančios naftos naudos „suvalgo“.

Naftos kainos smuko žemiausiai per 4 metus

OPEC nusprendus nekeisti bendros gavybos kvotos, naftos kainos smuko žemiausiai per ketverius metus.

WTI rūšies naftos kainos krito 2,8 proc. iki 71,62 JAV dolerio už barelį. „Brent“ rūšies naftos kaina nusmuko iki 74,36 dolerio už barelį.

Smukus naftos kainoms, žemyn patraukė ir energetikos įmonių akcijų kursai.

Be to, nusilpo Norvegijos, pirmaujančios Europos naftos gamintojos, valiuta – kronos kursas JAV dolerio atžvilgiu smuko 0,9 procento.

Euro kursas, OPEC paskelbus apie savo sprendimą, sumenko 0,2 procento.

OPEC: naftos paklausa kitąmet augs

Pasaulinis bendrojo vidaus produkto (BVP) prieaugis 2014 metais sieks 3,2 proc., 2015 metais – 3,6 proc., naftos paklausa 2015 metais augs. Apie tai teigiama oficialiajame Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) pranešime, paskelbtame pasibaigus organizacijos šalių-naftos eksportuotojų posėdžiui Vienoje.

Lapkričio viduryje Tarptautinis valiutos fondas (TVF) prognozavo, kad pasaulio ekonomika šiais metais išaugs 3,3 proc., kitais metais – 3,8 proc. „Nepaisant tam tikrų neigiamų poslinkių šiais metais, pasaulyje tebesitęsia netolygus ir trapus pasaulinis atsigavimas“, – teigiama Tarptautinio valiutos fondo (TVF) pateiktoje naujoje analitinės apžvalgos ataskaitoje „Globalios perspektyvos ir politiniai iššūkiai“, parengtoje Didžiojo dvidešimtuko (G20) šalių lyderių susitikimui, vykusiam lapkričio 15-16 d. Australijoje.