Verslas

2014.11.26 16:15

Premjeras: Lietuvos įmonės kol kas nedalyvaus „Latvijas gaze“ akcijų pardavimo procese, sieks jį pratęsti

BNS 2014.11.26 16:15

Lietuvos energetikos bendrovės „Lietuvos energija“ ir „Epso-G“ kol kas neteiks įpareigojančio pasiūlymo iš Vokietijos koncerno E.ON įsigyti 47,23 proc. Latvijos dujų bendrovės „Latvijas gaze“ akcijų. Tai BNS patvirtino Lietuvos premjeras. Pasak Algirdo Butkevičiaus, Vyriausybė mano, kad akcijų pardavimo procesas turėtų būti pratęstas.

Lietuvos energetikos bendrovės „Lietuvos energija“ ir „Epso-G“ kol kas neteiks įpareigojančio pasiūlymo iš Vokietijos koncerno E.ON įsigyti 47,23 proc. Latvijos dujų bendrovės „Latvijas gaze“ akcijų. Tai BNS patvirtino Lietuvos premjeras. Pasak Algirdo Butkevičiaus, Vyriausybė mano, kad akcijų pardavimo procesas turėtų būti pratęstas.

„Atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu dar nėra žinoma Latvijos vyriausybės nuomonė dėl trečiojo ES energetikos paketo įgyvendinimo būdo ir dujų rinkos liberalizavimo bei į tai, kad „Latvijas gaze“ akcijų paketo pardavimo procesas nesudarė galimybių išsamiai susipažinti su įmonės veikla ir specifika, Lietuva mano, kad akcijų paketo pardavimo procesas turėtų būti pratęstas“, – BNS sakė A. Butkevičius.

Neoficialiomis BNS žiniomis, bus prašoma pratęsti procesą mažiausiai pusmečiui.

„Lietuvą ir toliau domina dalyvavimas „Latvijas gaze“ akcijų įsigijimo procese, nes tai padėtų kurti bendrą dujų rinką, sukurti prielaidas regioniniams projektams, perduoti trečiojo paketo įgyvendinimo patirtį“, – pridūrė premjeras.

A. Butkevičius anksčiau ne kartą sakė, kad Vyriausybės tikslas- turėti dalį Inčukalnio dujų saugyklos, kur ji galėtų saugoti per SGD terminalą Klaipėdoje įsivežamas dujas.

Pasak šaltinių, Lietuvos bendrovės nesulaukė Latvijos vyriausybės palaikymo, be kurio esą nėra prasmės dalyvauti akcijų pardavimo procese. Be to, Lietuvai nebuvo leista susipažinti su „Latvijos gaze“ ir „Gazprom“ sutartimis dėl Inčukalnio saugyklos naudojimo sąlygų, dėl dujų pirkimo iš „Gazprom“ – be to neįmanoma įvertinti realių Latvijos bendrovės įsipareigojimų.

Pasak kai kurių ekspertų, sutartis dėl Inčukalnio saugyklos – pagal ją „Gazprom“ naudojasi didžiąja jos dalimi ir žiemą aprūpina ne tik Latvijos, bet ir Estijos vartotojus, baigiasi 2017 metais, tačiau kiti šaltiniai teigia, kad šis terminas yra 2030 metai.

„Lietuvos energija“ kartu su „Epso-G“ yra pateikusios neįpareigojantį pasiūlymą įsigyti „Latvijas gaze“ akcijų paketą, tačiau jau anksčiau neoficialiai skelbta, kad jos lapkričio 26-ąją nepateiks įpareigojančio pasiūlymo.

Lietuvos energetikos grupės „Lietuvos energija“ vadovas Dalius Misiūnas neseniai pareiškė, kad Baltijos regiono dujų rinka galėtų plėstis lengviau, jei Latvija iki 2017 metų pavasario įgyvendintų trečiąjį ES energetikos paketą.

Pirmumo teisę įsigyti akcijas turinti Latvijos vyriausybė už 47,23 proc. „Latvijas gaze“ akcijų anksčiau pasiūlė 116 mln. eurų kainą, tuo metu E.ON prašė 220 mln. eurų, skelbia Latvijos žiniasklaida.

Pasak žiniasklaidos, į E.ON akcijas pretenduoja ir investicijų fondas „Marguerite“, kuris priklauso didžiųjų Europos valstybių plėtros bankams, gali būti, kad jomis domisi ir tarptautinės prekybos nafta bei dujomis grupė „Vitol“. Tačiau nė viena šių bendrovių, taip pat ir Lietuvos įmonės, nekomentuoja derybų ir su tuo susijusių procesų.

Kai kurie Lietuvos ekspertai mano, kad E.ON teks atidėti akcijų pardavimo procesą, nes Rusijos bendrovių „Gazprom“ ir Itera“ kontroliuojamos „Latvijos gaze“ padėtis bei perspektyvos neaiškios ir kitiems potencialiems pirkėjams.

34 proc. „Latvijas gaze“ akcijų valdo „Gazprom“, 16 proc. – bendrovė „Itera Latvija“, 2,77 proc. – smulkieji akcininkai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.