Verslas

2012.11.23 12:56

IAE uždarymui Europos Sąjunga skirs per 400 mln. eurų

Pagal naują Europos Sąjungos (ES) biudžeto projektą, Lietuva iki 2020 metų Ignalinos atominės elektrinės uždarymui realiomis kainomis gautų per 400 milijonų eurų.  

Pagal naują Europos Sąjungos (ES) biudžeto projektą, Lietuva iki 2020 metų Ignalinos atominės elektrinės uždarymui realiomis kainomis gautų per 400 milijonų eurų. Ignalinos atominei jėgainei uždaryti dabar numatyta skirti dvigubai daugiau nei žadėta – 400 mln. eurų, o parama turėtų būti nutraukta ne po penkerių metų, bet 2020-aisiais. Lietuvos derybininkai siekia išbraukti galutinę datą, nes ji reikštų, kad europinių pinigų kranelis užsisuks.

Nauja derybų schema šiek tiek geresnė ir Baltijos šalių žemdirbiams, kurių atstovai susitikimo išvakarėse protestavo Briuselyje. Jiems skiriamos išmokos didės keliomis dešimtimis litų. Visa žemės ūkio eilutė, palyginti su praėjusiu siūlymu, padidėjo 8 milijardais eurų, tačiau vis tiek lieka stipriai sumažinta.

Briuselyje Europos sąjungos lyderiai, iki nakties taręsi dėl septynmečio biudžeto ir neradę sutarimo, po dviejų valandų vėl sėda prie derybų stalo. Briuselio derybininkai vadovams pateikė naują derybų schemą, kurioje šiek tiek atstatomas finansavimas žemės ūkiui, tačiau labiau ribojama parama sanglaudos politikai.

Tačiau pasiturinčių ir neturtingų šalių pozicijos dėl poreikio taupyti išlieka kardinaliai skirtingos. Bendrijos vadovai dar vakar išsakė abejonių, ar dėl trilijono eurų biudžeto šįkart apskritai pavyks susitarti.

Vėliau prasidėjęs ir gerokai anksčiau pasibaigęs susitikimas – kol kas be realių išvadų, tačiau su naujais siūlymais. Projektas Lietuvai palankesnis nei paskutinis, tačiau bendros biudžeto išlaidos vis tiek stipriai mažinamos, palyginti su pradiniu Komisijos siūlymu, praneša LRT televizijos naujienų tanyba.

Sanglaudos politikai finansavimą siūloma didinti 11 milijardu eurų. Tačiau kokia suma galėtų tekti Lietuvai, kol kas neaišku – vadovai dar nesutarė, kokios viršutinės paramos lubos bus taikomos labiausiai nuo krizės nukentėjusioms Baltijos valstybėms. Spėjama, kad 20140–2020 Bendrijos išlaidos didinamos Europos Parlamento spaudimu – jo pritarimas biudžetui būtinas. Turtingosios šalys iki šiol reikalavo didelio taupymo.

„Mes tęsime sudėtingas derybas dėl naujų Van Rompėjaus siūlymų.  Šalys vėl pateiks savo reikalavimus ir savo pozicijas. Aš palaikau kompromisą. Tai yra visos Europos, kaip ir Prancūzijos interesas“, – sako Prancūzijos prezidentas Francois Hollande`as.

Politikų pokalbiai naktį neužsitęsė, ilgiau nei planuota užtruko tik dvišaliai Briuselio derybininkų susitikimai su valstybėmis narėmis. Pagal jų rezultatus sudaryta ir nauja derybų schema – joje, palyginti su Komisijos siūlymu, visas biudžeto išlaidas siūloma mažinti.

Penktadienį nuo pietų  Europos Sąjungos viršūnės toliau tęs diskusijas dėl Bendrijos biudžeto.