Verslas

2019.03.11 16:52

Ar Kruonis gali pritraukti užsienio investicijas?

„Ivestuok Lietuvoje“ beveik dešimtmetį į Kruonio pramoninį parką siekia privilioti stambų duomenų centrą. Specialistai sako, kad vyrauja didelė konkurencija dėl milijoninių investicijų tarp šalių, tačiau stengtis verta, nes nauda šaliai būtų didžiulė. Pasak informacinių technologijų specialistų, Kruonis – puiki vieta duomenų centrui kurtis, tik investuotojus gali gąsdinti geopolitinė situacija.

Prieš maždaug dešimtmetį technologijų milžinės „Google“ atstovai vietos duomenų centrui žvalgėsi ir po Kaišiadorių apylinkes.

„Pasaulyje yra apie dešimt IT kompanijų, visi socialiniai tinklai ir panašiai. Mes per paskutinius šešerius metus veikiausiai esame sukontaktavę praktiškai su visais. Į Lietuvą atvykę pasidairyti, veikiausiai, 3–4 kompanijos. „Facebook“ įkūrė pakankamai didelį duomenų centrą Švedijoje, Suomijoje. „Google“ pastatė didelį duomenų centrą, ten investicijos buvo, berods, 800 milijonų per šešerius metus“, – sako „Investuok Lietuvoje“ strateginių projektų komandos vadovas Simonas Ridzvanavičius.

Kruonio pramoninį parką vyriausybė pripažino valstybei svarbiu ekonominiu projektu, čia leido statyti aukštesnius statinius. Šiuo metu baigiama  infrastruktūros analizė.

Specialistai vardija privalumus – parkas įsikūręs laisvojoje ekonominėje zonoje, taikomos mokesčių lengvatos, šalia – Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė, investuotojui siūlomas saugumas, pigesnė elektra. Jei reikėtų vandeniu aušinti serverius – šalia Kauno marios.

„Trūkumas turbūt pagrindinis yra tas, kad teritorija yra nuošali ir joje dar nė vienas objektas nėra išdygęs. Gal to starto labiausiai ir trūksta šioje vietoje, kad atvažiavęs potencialus investuotojas pamatytų, kad čia kažkokia gyvybė yra ir duomenų centras galėtų puikiai čia tikti šioje vietoje“, – „SWECO Lietuva“ Projektų valdymo grupės vadovas Mindaugas Stirna.

Duomenų centrams jau atėjus į Vakarų ir Šiaurės Europą, tarptautiniai konsultantai prognozuoja, kad trečias plėtros etapas vyks Centrinėje ir Rytų Europoje. Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Tomas Krilavičius sutinka, kad Kruonis – puiki vieta tokioms investicijoms, tik koją gali kišti geopolitinė situacija.

„Vis tik mes esame ir Europos sąjungos pakraštys ir NATO pakraštys ir, jeigu žmonės kalba apie ilgalaikes investicijas, jie gali pagalvoti, o kiek saugu čia turėti tą investiciją, iš tikro valstybė vis tiek taip, IT srityje labai žinoma Lietuva, bet vis tiek ji nėra taip žinoma, tokia didelė valstybė kaip Čekija ar Vokietija“, – sako jis.

Tikimasi, kad pliusų Kruonio pramoniam parkui pridės  ir Kauno technologijos universiteto bei „Lietuvos energijos gamybos“ projektas.  Hidroakumuliacinės elektrinės baseine planuojama statyti plūduriuojančią saulės jėgainę. Ekspertų skaičiavimais, saulės moduliais uždengus visą baseiną, elektros visus metus užtektų  daugiau kaip šimtui tūkstančių namų.