Verslas

2012.06.07 09:53

„Google“ automobilių startas – nuo penktadienio

Vytenis Radžiūnas, LRT.lt2012.06.07 09:53

JAV interneto bendrovė „Google“   gavo palaiminimą Lietuvoje vykdyti „Street View“   projektą – fotografuoti gatves ir kelti vaizdus į virtualų žemėlapį. Tai ji tikisi daryti nuo rytojaus. Teisingumo ministras Remigijus Šimašius džiaugiasi, kad pavyko pasiekti susitarimą, ir patikina, kad asmens duomenys bus visiškai saugomi pagal Lietuvos įstatymus. Tačiau skeptiškai į projektą žiūrintis Liutauras Ulevičius abejoja projekto skaidrumu.  

JAV interneto bendrovė „Google“   gavo palaiminimą Lietuvoje vykdyti „Street View“   projektą –     fotografuoti gatves ir kelti vaizdus į virtualų žemėlapį. Tai ji tikisi daryti nuo rytojaus. Teisingumo ministras Remigijus Šimašius džiaugiasi, kad pavyko pasiekti susitarimą dėl inovatyvios paslaugos teikimo Lietuvoje, ir patikina, kad asmens duomenys bus visiškai saugomi pagal Lietuvos įstatymus. Tačiau skeptiškai į projektą žiūrintis Liutauras Ulevičius abejoja projekto skaidrumu.

Džiaugiasi pasiektu susitarimu

„Iš tikrųjų džiaugiuosi, kad pavyko pasiekti ir užtikrinti, kad šita inovatyvi paslauga būtų teikiama Lietuvoje, kad pasiektas susitarimas, pagal kurį Lietuvą bus galima pristatyti pasauliui, o asmens duomenys bus visiškai saugomi pagal Lietuvos įstatymus. Tai kviečiu gražintis ir rodyti, kokia mūsų šalis yra graži“,  ketvirtadienio popietę, aplink Rotušę riedint dviem „Google“   automobiliams, kalbėjo R. Šimašius.

Pasak ministro, dažnai inspekcijoms kyla įvairių klausimų, tačiau R. Šimašius linkintis visiems inspektoriams, kurie tikrina bet kokias iniciatyvas, neužmiršti, kad „įstatymai priimti tam, kad žmonėms būtų geriau, o ne blogiau ir teisės aktus, kurie siekia gerų tikslų, taikyti protingai, kad geri tikslai būtų pasiekti ir kad geros iniciatyvos nebūtų sustabdytos.“ „Google“    „ „ „ „ „„„„„„„„  „„ „Iš  „Iš  „Iš 555sd

R. Šimašius paklaustas, kur žmonės gali kreiptis, jeigu jiems iškils abejonių, atsakė: „Iš tiesų mes užtikrinsime, kad paslauga būtų patogi, prieinama ir jeigu kyla kokių problemų dėl duomenų apsaugos, kad jos būtų labai sklandžiai išspręstos. Žinau, kad ir „Google“ laikosi tokios pozicijos, kad tos problemos turi būti išspręstos greitai ir be jokių problemų.

Jei iškils problemų, manau, kad „Google“  atstovas pasakys, kad pirmiausia pas juos kreiptųsi, ir, manau, kad jie iš karto į tai atsižvelgs. Kitos problemos – Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija, į kurią irgi galima kreiptis, jei yra klausimų ar niuansų, kuriuos reikia išaiškinti.“

Tuo metu „Google Street View“ projekto vadovas Ulfas Spitzeris informavo, kad jau rytoj  bus pradėta rinkti vaizdo medžiaga Lietuvoje. „Galutinį rezultatą internete, kuomet bus galima realiai virtualiai pasivaikščioti Lietuvos gatvėmis, tikimės pristatyti kaip įmanoma greičiau, vos tik baigsime rinkti ir parengti naudojimui surinktą medžiagą“, – pridūrė U. Spitzeris.    S

Abejoja, kad projektas yra skaidrus

Į žiniasklaidos konferenciją atvykęs Mykolo Romerio universiteto (MRU) Elektroninio verslo katedros lektorius Liutauras Ulevičius teigė abejojantis, kad projektas yra skaidrus. „Tikiu, kad „Google“   gali imtis ir imsis visų priemonių, bet man kyla abejonė, kad visas procesas yra neskaidrus ir iškilus klausimui aš turėsiu pasitikėti tos šalies, kur viskas vyksta, teisėsauga, ne Lietuvos, o greičiausiai JAV teismais. Turėsiu mokytis jų teisės normų ir taip toliau. Šitas man, kaip Lietuvos piliečiui, nepatinka“ , – nuomonę išsakė pašnekovas.

Kalbėdamas su LRT pašnekovas pažymėjo, kad įdomiausias klausimas, jog duomenys bus saugomi ne Lietuvoje ir tikriausiai ne Europos Sąjungoje (ES). „ Tai reiškia, kad duomenų kontrolę valdys ta valstybė, kur bus serverių vieta, greičiausiai tai bus JAV, bet gali būti ir visokios lengvatinės zonos, kur teisinėmis galimybėmis patekti į jas ir teisiniais įrankiais apginti savo teises gali būti ganėtinai sudėtinga. „Google“ neatskleidžia, kur duomenys bus saugomi. Kai iš mūsų reikalaujama skaidriai ir viešai pateikti savo privačią informaciją, „Google“  savo vidinę informaciją laiko uždarai ir iš esmės neskaidriai“, –  sakė MRU lektorius.  to neats  

Šalies verslininkai taip pat yra išreiškę susirūpinimą, kad neleidus Lietuvoje vykdyti šio projekto sumažėtų turistų pasitikėjimas Lietuva ir taip būtų praleista galimybė nemokamai pareklamuoti šalį. Tuo metu praktika įvairiose šalyse dėl šio projekto yra skirtinga. Gegužę dėl projekto „Street View“ tapo matoma Latvija bei Estija. Dėl „Street View“ paslaugos kai kuriose šalyse – Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje ir kitose – kilo teisinių ginčų. „Street View“ pagalba virtualiai galima apžiūrėti įvairius pasaulio miestus. Ši paslauga veikia daugiau nei trisdešimtyje šalių.

„Street View“ projekto metu „Google“ iš specialių automobilių fotografuotų vaizdus daugelyje Lietuvos miestų. Specialus automobilis darytų programos „Google Maps“ paslaugai „Street View“ reikalingas nuotraukas. Iš jų būtų sukurtas panoraminis gatvių vaizdas ir taip būtų galima virtualiai keliauti po Lietuvą. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.