Naujienų srautas

Verslas2015.02.14 17:09

Mokesčių inspekcija krečia įmones visoje Lietuvoje

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kartu su Valstybine Darbo inspekcija (VDI) ketvirtadienio rytą pradėjo statybos ir maitinimo įmonių tikrinimus. Visoje Lietuvoje planuojama patikrinti 35 bendroves.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kartu su Valstybine Darbo inspekcija (VDI) ketvirtadienio rytą pradėjo statybos ir maitinimo įmonių tikrinimus. Visoje Lietuvoje planuojama patikrinti 35 bendroves.

„PVM ir mokesčiai, susiję su darbo santykiais, yra išimtinės mūsų dėmesio sritys. Grėsmių, susijusių su mokesčių slėpimu, suvaldymas yra susijęs su kompleksinėmis priemonėmis. Analizuojame įmonių veiklos rodiklius, vertiname iš kitur gaunamą informaciją ir atliekame tikrinimus vietoje. Tokia praktika įprasta visose šalyse. Lankantis vietose galima rasti tokių faktų, kurių ir geriausi analitikai nenustatytų“, – žurnalistams teigė VMI vadovo pavaduotojas Artūras Klerauskas.

Pasak jo, numatyta patikrinti 20 statybos objektų ir 15 didesnių  maitinimo įstaigų: „Statybos yra sritis, kur yra didžiausia nelegalaus darbo rizika. Galimi įvairūs darbo santykių slėpimo būdai – neapskaitomas darbo laikas, objektuose dirbama su verslo liudijimais ir kiti.“

Statybų srityje šiemet VMI atliko daugiau kaip 400 tikrinimų. Jų metu nustatyta 13 milijonų litų nuslėptų mokesčių. Maitinimo įstaigų patikrinta daugiau nei 600 ir nustatyta panaši suma – apie 13 mln. litų nuslėptų mokesčių. Bendrai VMI šiais metais nustatė daugiau kaip 430 mln. litų nuslėptų mokesčių.

VMI atstovas pažymėjo, kad vizitavimų ir stebėsenos tikslas – ne bėgiojančių „nelegalų“ skaičius, o prevencija ir informacijos surinkimas apie rangovus, subrangovus, deklaruojamą bei tikrąjį darbo laiką, gyventojų, neteisėtai dirbančių pagal verslo liudijimus, skaičius.

Didžiuosiuose miestuose statybų ir viešojo maitinimo objektai pasirinkti naudojant atsitiktinę atranką, todėl nereikėtų jų vertinti kaip rizikingiausių. VMI primena, kad rizikingi mokesčių mokėtojai griežtiems kontrolės veiksmams atrenkami trejopai: atliekant turimos informacijos analizę, gaunant pranešimus apie mokestinius pažeidimus iš gyventojų ir įmonių bei atliekant stebėseną ir vizitavimus.

„Statybos objektai bei viešojo maitinimo įstaigos pirmiesiems vizitavimams pasirinkti neatsitiktinai: VMI pasitikėjimo telefonu 1882 gaunamų pranešimų dinamika rodo, kad neigiamos informacijos apie šiuos sektorius VMI gauna bene daugiausiai, juos „lenkia“ tik gamybos ir prekybos verslas.

Iš viso nuo 2006 metų, kai pradėjo veikti pasitikėjimo telefono numeris 1882, VMI sulaukė per 4 tūkstančius pranešimų apie mokestinius pažeidimus statybos ir viešojo maitinimo sektoriuose“, – pasakojo A. Klerauskas. Jis pridūrė, kad visame pasaulyje statybos pramonė laikoma sritimi, kuriai būdinga didelė pajamų apskaitymo ir mokesčių vengimo bei nelegalaus darbo rizika.

Reido metu Panevėžyje – juokingi nelegalaus darbuotojo pasiteisinimai

Visoje šalyje vykstantis patikrinimas neaplenkė ir Panevėžio. Čia iki pietų patikrintos dvi statybvietės. Apie vieną iš statybviečių inspektoriai duomenis dar tik tikslina, tačiau kitoje vietoje iš karto nustatyti pažeidimai.

Į Panevėžio rajoną, Šilagalio kaimą atvykę inspektoriai pastebėjo, kad sandėlių statybos darbai vyksta nesilaikant saugumo reikalavimų. Tik išvydę tikrintojus statybininkai užsidėjo šalmus.

Netrukus statybvietėje aptiktas jaunuolis, apsirengęs darbo rūbais. Paklaustas, ar dirba legaliai, jis atsakė, kad iš kaimo eina į Panevėžį ir statybvietę kirto visai atsitiktinai. Tokie argumentai inspektorių neįtikino, nes nuo Šilagalio iki Panevėžio – daugiau nei penki kilometrai.

Galiausiai jaunuolis prisipažino, kad čia jis uždarbiauja dirbdamas vidaus apdailos darbus, tačiau neturi tam reikiamų dokumentų – individualios veiklos pažymos. Jam gresia bauda nuo 500 iki 1000 litų.

Įmonės turės nemalonumų

VMI informavo, kad po ketvirtadienio mokesčių mokėtojų vizitavimų statybų objektuose ir viešojo maitinimo įstaigose darbas persikelia į kabinetus: surinkta daugybė medžiagos apie tikrintose įmonėse dirbančiųjų tikruosius darbo laikus, gauta informacija apie statybų rangovus, subrangovus ir kitus asmenis, buvusius statybų objektuose.

Visa ši informacija dabar lyginama su oficialiai įmonių deklaruojamais duomenimis, vertinama, kurios įmonės „nusipelnė“ griežtesnio VMI dėmesio, t.y. kontrolės veiksmų. Nors vizitavimų tikslas nebuvo gaudyti lakstančius „nelegalus“, jų mokesčių inspektoriai rado visuose miestuose.

Jau dabar tiksliai žinoma, kad rimtų nemalonumų įmonės turės dėl 10 nelegalų, 2 neblaivių asmenų. Klaipėdos ir Šiaulių įmonėse nustatyti ne pagal oficialių darbo grafiką dirbę darbuotojai. Mokesčių mokėtojų vizitavimo rezultatai toliau tikslinami.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi