Verslas

2014.11.20 11:40

Beveik pusė jaunų šeimų bendro finansų krepšelio nekrauna

ELTA2014.11.20 11:40

Jaunos Lietuvos šeimos – ne mažiau taupios nei ankstesnės kartos, tačiau anksčiau populiarų bendrą šeimos biudžetą pakeitė atskiros sutuoktinių sąskaitos, teigia tyrimą atlikę DNB banko atstovai.

Jaunos Lietuvos šeimos – ne mažiau taupios nei ankstesnės kartos, tačiau anksčiau populiarų bendrą šeimos biudžetą pakeitė atskiros sutuoktinių sąskaitos, teigia tyrimą atlikę DNB banko atstovai.

Spalio mėnesį atliktą jaunų šeimų (26-39 m.) apklausą pristatęs už mažmeninę bankininkystę atsakingas DNB banko valdybos narys Šarūnas Nedzinskas charakterizavo jauną Lietuvos šeimą. Pasak jo, jaunose šeimose vyrai uždirba daugiau negu moterys: vidutinis vyro atlygis yra 1968 litai, žmonos – 1701 litas. Vidutinės namų ūkio pajamos siekia 3669 Lt, o daugiau negu 3,5 tūkst. Lt teigia gaunanti didesnė pusė apklaustų jaunų šeimų.

Liūto dalį savo pajamų šeimos teigia išleidžiančios maistui, komunalinėms išlaidoms ir mokesčiams, būsto paskolos grąžinimui, transportui, vaikų išlaikymui ir pramogoms bei kelionėms. Būtinosioms išlaidoms šeimos dažniausiai atseikėja tarp 1 ir 3 tūkst. litų per mėnesį, tokius skaičius pateikė du trečdaliai apklaustųjų.

Taupančios tikina keturios iš penkių jaunų šeimų, o dažniausiai santaupos kaupiamos būstui (jam taupo kas antra šeima), naujam automobiliui (kas trečia šeima), vaikų studijoms (joms taupo daugiau nei ketvirtadalis respondentų).

Tyrimo organizatorius nustebino, kad daugiau nei trečdalis jaunųjų šeimų taupo grynaisiais pinigais, nors jiems puikiai pažįstami bankų siūlomi taupymo produktai be grynųjų pinigų.

„Tai buvo šiek tiek netikėtas atsakymas, nes tai nėra racionalu ir taupyti tikrai yra racionalesnių būdų, ypač šiais, e.pasaulio laikais“, – nusistebėjo bankininkas.

Nors finansus sutuoktiniai planuoja kartu, pinigus net 39 proc. sutuoktinių laiko atskirose sąskaitose, o absoliuti dauguma (72 proc.) jaunų šeimų susitaria, kuris iš jų padengs vienas ar kitas išlaidas, ir bendro „krepšelio“ nekrauna. Tyrimas atskleidė ir tai, kad apie trečdalį sutuoktinių nežino, kiek tiksliai uždirba jų antroji pusė.

„Kas trečioje šeimoje nėra visiškai aiški situacija – dalis partnerių pripažino, kad nesidomi, nežino, ar tik apytiksliai numano, kiek uždirba jų partneris“, – konstatavo Š. Nedzinskas.

DNB banko apklausoje dalyvavo daugiau kaip tūkstantis banko paslaugomis besinaudojančių jaunų šeimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.