Verslas

2015.09.08 13:45

Lietuva atsiriekė didžiausią kąsnį iš EK paramos pieno sektoriui

LRT.lt, ELTA 2015.09.08 13:45

Iki vėlyvo vakaro posėdžiavusi Europos Komisija nusprendė, kad Lietuvos pieno sektoriui atiteks 14 mln. eurų paramos, tai yra pusė nuo Baltijos šalims skirtos sumos.

Iki vėlyvo vakaro posėdžiavusi Europos Komisija nusprendė, kad Lietuvos pieno sektoriui atiteks 14 mln. eurų paramos, tai yra pusė nuo Baltijos šalims skirtos sumos.

„Mes puikiai suprantame kokį neigiamą poveikį Baltijos šalių rinkoms turėjo Rusijos embargas. Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje pieno sektorius patyrė nemažai nuostolių, todėl buvo priimtas sprendimas suteikti paramą šioms valstybėms“, – vakar kalbėjo Europos Sąjungos žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Philas Hoganas.

Lietuvos pieno sektoriui buvo skirta 14 mln. eurų (48,3 mln. litų), Latvijos – 7,7 mln. eurų (26,56 mln litų), o Estijos –7,7 mln. eurų (23,8 mln.litų).

„Derėtis su Briuseliu, kur susikerta tiek daug nukentėjusių šalių interesų, nėra lengva, tačiau Lietuvai skirti beveik 49 mln. litų – tai įrodymas, kad buvome išgirsti ir suprasti. Šie pinigai kompensuos pieno supirkimo kainų skirtumą po to, kai šios krito Rusijai paskelbus apie embargą. Tai viena iš svarbiausių priemonių, kad palaikytume savo pieno gamintojus“,– kalbėjo žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė. Oficialus sprendimas jau šią savaitę bus pateiktas Europos Komisijos institucijoms, kurios paruoš reikalingus dokumentus, kad parama kuo greičiau pasiektų Lietuvą, rašoma Žemės ūkio pranešime spaudai.

Lietuvoje pieno supirkimo kaina krito po to, kai Rusija paskelbė apie draudimą įvežti į savo teritoriją žemės ūkio produkciją. Šiuo metu pieno supirkimo kainos stabilizavosi, spalio mėnesį vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina padidėjo per 7 proc. Už toną ūkininkams vidutiniškai buvo mokama 842 Lt.

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė nesiima pasakyti, kokia bus Europos Komisijos (EK) skirtos 14 milijonų eurų paramos skirstymo tvarka, tačiau tvirtina, kad šie pinigai bus skirti tik žemdirbiams.

„Tą galima aiškiai pasakyti ir įvardinti: jokie perdirbėjai negaus, gaus tik žemdirbiai, tie, kurie rugpjūčio mėnesį turėjo karves. Žiūrėsime turbūt ir pagal pagamintą pieno kiekį ir tada skaičiuosime, kiek iš tų pinigų išeina kompensuoti negautas pajamas“, – trečiadienį po Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdžio žurnalistams sakė V. Baltraitienė.

Ji neatmeta galimybės, kad žemdirbiai gali būti skirstomi į tam tikras grupes pagal pagaminto ir realizuoto pieno kiekį, pavyzdžiui, tie, kurie per dieną priduoda iki 100 litrų pieno, toliau iki 500 litrų. „Bet šiandien dar sunku pasakyti, žiūrėsime, kaip vertins Europos Komisija“, – sakė ministrė.

V. Baltraitienė mano, kad paramos lėšos bus skirstomos per Nacionalinę mokėjimo agentūrą.