Verslas

2014.11.18 13:37

Lietuvos šunų veisėjai įsuko nelegalų verslą Britanijoje

ELTA 2014.11.18 13:37

Šunis veisiantys ir šuniukus kaip neva kilmingus, tačiau „be dokumentų“, lengvatikiams pardavinėjantys lietuviai daugintojai savo nelegalų verslą išplėtojo toli už Lietuvos ribų. Didžiausia Jungtinės Karalystės (JK) gyvūnų apsaugos organizacija „Dogs Trust“ nustatė, kad į šią šalį, apeinant joje galiojančius veterinarinius reikalavimus, organizuotai buvo vežamos ištisos šuniukų vados.

Šunis veisiantys ir šuniukus kaip neva kilmingus, tačiau „be dokumentų“, lengvatikiams pardavinėjantys lietuviai daugintojai savo nelegalų verslą išplėtojo toli už Lietuvos ribų. Didžiausia Jungtinės Karalystės (JK) gyvūnų apsaugos organizacija „Dogs Trust“ nustatė, kad į šią šalį, apeinant joje galiojančius veterinarinius reikalavimus, organizuotai buvo vežamos ištisos šuniukų vados.

Kaip antradienį naujienų agentūroje ELTA surengtoje spaudos konferencijoje sakė Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė, britai lietuvių daugintojų nusikaltimus atskleidė po šešis mėnesius trukusio tyrimo. Į Lietuvą atvykę ir tarpininkais apsimetę gyvūnų teisių sargai įsitikino, kad šalyje veikė organizuota šunų daugintojų, nesąžiningų veterinarų ir vežėjų grupė, uždirbinėjusi pinigus iš nelegalios prekybos keturkojais.

„Komerciniai veisėjai veisė šuniukus, turėjo kontaktą su JK gyvenančiais lietuviais, kurie prekiauja šuniukais internetu. Tarp daugintojo Lietuvoje ir lietuvio JK buvo veterinarijos gydytojas, kuris palaiko tokią veiklą, ir transportuotojas. Vienas iš veiklos būdų – vairuotojas praneša komerciniam šuniukų veisėjui, kad, tarkime, antrą valandą nakties jis bus Tauragės apskrityje, kažkurioje degalinėje. Visi daugintojai, norintys parduoti šuniukus, atveža juos vairuotojui ir gauna už tai atlygį iš vairuotojo, tuomet vairuotojas visus šuniukus veža pas vieną veterinarijos gydytoją, kuris iškart išduoda šuniuko gyvūno augintinio pasą su suklastotais įrašais. Vairuotojas, atsiskaitęs su veterinaru, pristato šuniukus asmeniui JK, kuris, galutinai atsiskaitęs su vairuotoju, pinigus atgauna šunelius realizuodamas šioje šalyje“, – nelegalios veiklos schemą aiškino B. Kymantaitė.

Pasak gyvūnų teisių sergėtojos, visi nelegalios veiklos dalyviai tai darė sąmoningai, žinodami, jog nusikalsta, tačiau siekdami uždirbti. Daugintojai už šunelį gaudavo apie 600-1000 litų, veterinarijos gydytojai už gyvūno augintinio paso suklastojimą imdavo 200-300 litų, dar maždaug 300 litų likdavo vežėjui. Galiausiai pasiekęs Angliją šuo būdavo parduodamas už apytiksliai 800 svarų sterlingų. JK tyrėjai skaičiuoja, kad šunų daugintojai iš tokios nelegalios veiklos galėjo uždirbti apie 100 tūkst. svarų sterlingų (440 tūkst. litų) kasmet.

Šuneliai Didžiojoje Britanijoje buvo pardavinėjami prisidengiant ir Lietuvoje populiariu pasiteisinimu, neva jie kilmingi ir išties veisliniai, tačiau „be dokumentų“. Iš tiesų britams buvo pardavinėjami neaiškiomis sąlygomis ir pažeidžiant gyvūnų gerovės principus veisti mišrūnai. Be to, šuniukai į šią šalį vežti per maži – vos 8-10 savaičių, kai vietiniai britų teisės aktai neleidžia į šalį įvežti jaunesnių nei 16 savaičių šunų. Todėl lietuviai įsigudrino klastoti šunelių gyvūnų augintinių pasus.

„Iki to laiko turi būti atlikta gyvūno vakcinacija prieš pasiutligę, kitos reikalingos veterinarinės procedūros. Todėl paso įrašuose suklastojamas šuniuko amžius, kadangi visi pirkėjai, net ir JK, nori mažo šuniuko, o 16 savaičių šuniukas neatrodo toks mielas ir gražus. Todėl nurodoma, kad šuniukas yra vyresnis, padaromi suklastoti įrašai apie pasiutligės skiepus, nors realiai pasiutligės skiepas nebūna atliktas, įrašoma, kad visi reikalavimai yra įgyvendinti, nors realiai nieko nėra daroma“, – sakė B. Kymantaitė.

Į užjūrį buvo vežami žmonių mėgstamų veislių šuneliai. „Prancūzų buldogai, anglų buldogai, Maltos bišonai, Jorkšyro terjerai ir kitų populiarių veislių šuniukai“, – pavyzdžius vardija B. Kymantaitė.

Gyvūnų globėjai negali tiksliai atsakyti, kokio masto buvo šis nelegalios veiklos tinklas, nes britų tyrėjai Lietuvoje praleido savaitę, per kurią spėjo susitikti ir „susiderėti“ su 11 daugintojų, kurių didžioji dalis – oficialiai registruoti ir Lietuvos kinologų draugijai priklausantys veisėjai, ir Lietuvoje pardavinėjantys šunelius.

Reaguodama į šią informaciją, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) atliko skubų tyrimą, kurio metu patikrino 8 privačius veterinarijos gydytojus ir 8 šunų veisėjus. Informacijai pasitvirtinus daliai veterinarų atimta veiklos licencija, daliai – leidimas gyvūnams išduoti sveikatos pasus. Tyrimas dėl dokumentų klastojimo pradėtas ir policijoje, atveju domisi mokesčių inspektoriai.

Kaip sakė VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vedėjas Egidijus Mecelis, šiuo atveju veisėjų, kurie išgabeno šuniukus, atžvilgiu vyksta tyrimas. Jam pasibaigus, „veisėjų“ – daugintojų veikla gali būti sustabdyta arba apribota, jų lauktų administracinės baudos.