Verslas

2012.11.19 12:01

Vietoje nuobodžios praktikos ataskaitos – pagalba kuriant savo verslą

Suomijoje studentai gali pasigirti ne tik įgytu kokybišku išsilavinimu, bet ir pradėti savo verslą. Aalto universitetas dešimtims idėjų kupinų jaunuolių jau padėjo įsitvirtinti tarptautinėse rinkose.

Suomijoje studentai gali pasigirti ne tik įgytu kokybišku išsilavinimu, bet ir pradėti savo verslą. Aalto universitetas dešimtims idėjų kupinų jaunuolių jau padėjo įsitvirtinti tarptautinėse rinkose.

Į projektą atrinktos komandos sako, kad net jei idėjos parduoti ir nepavyks – pamatas verslo pradžiai bus pastatytas.

Dukart per metus – pavasarį ir rudenį – vykstantys konkursai į 5 savaičių trukmės „Startup Sauna“ projektą atrenka daugiausiai žadančius ir kūrybingiausius jaunuosius verslininkus daugiausia iš Šiaurės Europos, Baltijos šalių ir Rusijos. Tiesa, kol kas komandos turi tik verslo idėjas, o šioje saunoje gauna visą verslo pradžiai reikalingą aplinką – mokytojus, darbo vietą, kitų patirtį, susitikimus su verslininkais ir investuotojais. Savaitę besidarbuojančios 16 šį rudenį atrinktų komandų sako dirbančios čia po 14 valandų per dieną, o grįžus į viešbutį idėjos plėtojamos toliau.

„Pradejau dirbti universitete su muzika, su verslo projektais, o žmonės, dirbantys su manimi, pasiūlė išbandyti save čia. Mūsų projektas – programėlė telefonams, kuria galima daug paprasčiau ieškoti ir dalytis muzika“, – pasakojo projekto „Startup Sauna“ dalyvis iš Australijos Malcolmas Stewartas.

„Mūsų produktas – elektroninis įrankis, padedantis kurti tinklalapių dizainą. Interneto puslapių kurėjams jis leidžia idealiai pritaikyti savo puslapį tiek paprastiems kompiuteriams, tiek planšetėms, tiek telefonams. Taigi iš esmės naudojantis juo nebereikia programuotojo paslaugų“, – savo sumanyba pristatė projekto „Startup Sauna“ dalyvė iš Latvijos Anna Andersone.

A. Andersone sako, kad jų kuriamas produktas labiausiai tinka Jungtinių Valstijų rinkai, tad pasibaigus projektui tikisi patekti tarp geriausių komandų, vyksiančių į Kalifornijoje esantį Silicio slėnį, laikomą informacinių technologijų lopšiu. Vienas projekto mokytojų sako, kad komandų idėjų jiems koreguoti niekada nereikia. Studentus jis moko, kaip idėją pateikti investuotojams ir galimiems klientams.

„Mano pagrindinis darbas čia plėtoti komunikaciją. Vienas is pagrindinių dalykų, ko komandos nesupranta, yra tai, kad technologija iš tiesų niekam nesvarbi. Bet kokią technologiją galima idealiai išplėtotii, tačiau jeigu nemokėsi paaiškinti, kodėl ji reikalinga kasdieniame žmogaus gyvenime, jos niekam ir neprireiks“, – aiškino projekto „Startup Sauna“ mokytojas Appe Pohjaviorta.

Skaičiuoti, kiek idėjų tiksliai parduota ir kiek sėkmingų verslų gyvuoja, pasak koordinatorių, dar sunku, nes projektas dar visai jaunas.

„Saunos idėja gimė prieš trejus metus. Kai studentai grįžo is praktikos, vietoje ilgos ataskaitos jiems dėstytojai pasiūlė sukurti kažką tikra ir taip parodyti, ko jie išmoko. Jie pradėjo plėtoti idėjas, o geriausieji buvo apdovanoti. Pamažu tai tapo tradicija, verslo idėjų turinčių žmonių daugėjo, taigi Aalto universitetas leido jiems naudotis šia vieta“, – kalbėjo Aalto universiteto koordinatorė Zaira Mammadova.

Kai lapkričio pabaigoje projektas baigsis, idėjų sauna tuščia neliks. Čia kasdien rinksis mažą verslą jau turintis, tačiau į didžiąsias rinkas dar neprasimušęs jaunimas.