Naujienų srautas

Verslas2012.11.19 13:29

Lietuvos banko prognozės: kainų šoko nebus, BVP augs, bet lėčiau nei planuota

Naujausiose Lietuvos banko (LB) prognozėse numatoma, kad realusis bendrasis vidaus produktas (BVP) augs kiek lėčiau, nei prognozuota, tačiau plėtra išliks tvari. Nelaukiama ir kainų šoko – infliacija išliks nuosaiki.

Naujausiose Lietuvos banko (LB) prognozėse numatoma, kad realusis bendrasis vidaus produktas (BVP) augs kiek lėčiau, nei prognozuota, tačiau plėtra išliks tvari. Nelaukiama ir kainų šoko – infliacija išliks nuosaiki.

LB Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorė Rūta Rodzko tvirtina, kad 2012 metų ekonominiai rodikliai atrodo neblogai, ūgtelėjo eksportas, solidžiai atrodo ir BVP augimas. Kitų metų perspektyvos irgi palankios – augimo lėtėjimo nenumatoma.

Tačiau LB atstovė teigė, kad šiais metais augimą lemia trumpalaikiai veiksniai – geras derlius žemės ūkyje, ūgtelėjusi pramonė. Tuo tarpu nedarbas išlieka gana didelis. Esminiai išorės aplinkos momentai susiję su nemaža rizika – Europos Sąjungos perspektyvos prastėja. Šiek tiek padidėjusi ir infliacija, auga žaliavų kainos, tai lemia ir Lietuvos infliaciją.

BVP augimas šiemet numatomas apie 3 proc. Tai mažiau nei 2011 metais, bet tebėra vienas didžiausių rodiklių ES. Kitąmet augimas bus tik kiek daugiau – 3,1 proc., nors dar rugpjūtį prognozuota, kad augimas bus didesnis – iki 3,4 proc.

LB valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis teigė, kad daugelio Lietuvos užsienio prekybos partnerių ūkio plėtra yra sulėtėjusi ir mažesnė nei tikėtasi. Tai, jo nuomone, tiesiogiai susiję su mažesniu pasaulio ekonomikos augimu.

„Tiesa, Lietuvos realiojo sektoriaus šių metų perspektyva nėra sublogėjusi, nes jai palankų poveikį turi vienkartiniai veiksniai – gausesnis derlius ir stipriai ūgtelėjusi pramonė. Bet dėl mažesnės išorės paklausos realiojo sektoriaus perspektyva dabar kiek prastesnė nei buvo prognozuota“, – sakė R. Kuodis.

R.Rodzko teigimu, ES šalių perspektyvos prastėja, tik vienai šaliai – Danijai – žadamas kitąmet BVP augimas. Šešioms šalims numatoma recesija. Tai Graikija, Ispanija, Italija, Portugalija, Kipras, Slovėnija.

Lėtėjimą Lietuvoje pristabdo Rusija ir Baltijos šalys. Rusija, Latvija ir Estija yra svarbiausios prekybos partnerės, o jų prognozės, palyginti su kitomis užsienio prognozėmis, yra geriausios.

Anot R.Rodzko, gyventojų vartojimą varžo pajamos ir netikrumas. „Vartojimas, lyginant su 2011 metų pabaiga, yra sulėtėjęs. Gyventojų pajamų augimas lėtėja, be to, gyventojų prastesni lūkesčiai dėl ateities irgi turi įtakos. Skirtingai, nei pernai, šiemet didesnė dalis gyventojų mano, kada ateities lūkesčiai prastės, o ne gerės, o tai stabdo vartojimą“, – teigė R. Rudzko.

Panašiai ir su įmonėmis – investicijos sulėtėjo. Investicijų augimas turėtų būti nuosaikus – 2012 metais investicijos padidėjo 2,3 proc., o 2013 metais – 6,2 proc.

„Neapibrėžtumas dėl ateities varžo vartojimą, o įmones verčia atidėti plėtros sprendimus, todėl vartojimo ir investicijų perspektyva dabar atrodo prastesnė nei prognozuota anksčiau“, – sakė LB Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorė R. Rodzko.

Anot R. Rodzko, darbo rinka atsigauna – nemenkai auga užimtumas, šiek tiek mažėja nedarbas. Tačiau šie duomenys yra tokie daugiausia dėl dirbančiųjų, kurie dirba ne visą darbo dieną. „Įmonės naudoja lanksčias darbo formas, o tai yra sveikintina. Tačiau kartu tai rodo atsargų įmonių požiūrį į plėtrą ir su tuo susijusius ilgalaikius įsipareigojimus darbuotojams“, – kalbėjo LB atstovė.

Paklaustas, ką galėtų patarti naujajai Vyriausybei, R. Kuodis pajuokavo, kad Lietuva yra tarsi rojaus kraštas, kuriame gana žemai kabo daug vaisių, todėl reikėtų pradėti raškyti tuos vaisius. Tai esą ir mokesčių, ir socialinės sistemos reforma.

„Kai kuriems žmonėms apsimoka stengtis nedirbti. Vakaruose tai sprendžiama, parama atimama ne iš karto, palaipsniui. Taip pat žmonės išleidžia daug energetikai, šildymui. Tai senos problemos, kurias reikėtų spręsti gal net ne už savo pinigus, o tiekėjų, kad patiems žmonėms nereikėtų eiti banką ir pan. Palinkėjimas Vyriausybei ir būtų, kad galų gale pradėtų daryti tuos dalykus, kuriuos žinome, jog reikia daryti“, – teigė R. Kuodis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi