Verslas

2012.06.06 18:35

Europa vis dar nesuvaldo krizės

Didėjant nerimui dėl Ispanijos finansų būklės Europos Komisija siūlo planą, kaip gelbėti žlungančius bankus ir tam nenaudoti mokesčių mokėtojų pinigų, nes eurozonai nepavyksta suvaldyti krizės.   

Didėjant nerimui dėl Ispanijos finansų būklės Europos Komisija siūlo planą, kaip gelbėti žlungančius bankus ir tam nenaudoti mokesčių mokėtojų pinigų, nes eurozonai nepavyksta suvaldyti krizės. 

Tarptautinė reitingų agentūra „Moody`s“ paskelbė mažinanti ir šešių Vokietijos bankų, tarp jų ir antrojo šalyje „Commerz“ banko, skolinimosi reitingus, praneša LTV naujienų tarnyba. 

Laikrodžiams negailestingai skaičiuojant laiką iki šio pabaigoje vyksiančio Europos viršūnių susitikimo, Europos Komisija paskelbė planą, kuris laikomas pirmu žingsniu į eurozonos bankininkystės sąjungą. Pagal šį planą turi būti įsteigta centralizuota bankų priežiūros tarnyba, kuris leistų Europos Sąjungos institucijoms anksti įsikišti, kad bankų nuostoliai gultų ant jų akcininkų ir skolintojų pečių. 

„Bankininkystėje turi būti daugiau priežiūros, prevencijos, atsargumo. Norime, kad už savo krizes ateityje mokėtų patys bankai, o ne mokesčių mokėtojai. Norime nukirsti giją tarp mokesčių mokėtojų pinigų ir bankų krizių“, – sako Europos Komisijos narys, atsakingas už vidaus rinką Michelis Barnieris. 

Eurozonos bankininkystės sąjunga – Europos Centrinio banko vadovo Marijo Dragio idėja, ją palaiko Italija ir Prancūzija. Vokietija prieš – jai nepatinka besienės indėlių garantijos ir galimybė eurozonos gelbėjimo fondui teikti pagalbą tiesiogiai bankams. Esą tai ne kas kita, o išradingas būdas pasinaudoti Vokietijos mokumu. 

Jeigu Europos Sąjunga pritars planui, jis galėtų įsigalioti ne anksčiau 2014-ų metų, bet aiškėjant, kad skubios pagalbos gali reikėti ne tik Ispanijos, bet ir Kipro bankams, pastangos sutaupyti mokesčių mokėtojų pinigų pavėluotos. 

Europos Komisijos planas paskelbtas, kai Ispanija desperatiškai bando surasti 80 milijardų eurų bankų kapitalui sustiprinti. Nors į Briuselį atvykęs Ispanijos finansų ministras kratosi – kol kas Madridas neprašo pagalbos. 

„Mes tikrai nesvarstėme planų kištis į Ispanijos bankų veiklą, kalbėjome apie ekonomikos politiką, kurios ėmėsi mūsų vyriausybė – taupymą, reformas“, – Ispanijos finansų ministras Luisas de Guindosas.

Blogos žinios ir Vokietijai – dėl didėjančios rizikos, kurią kelia eurozonos skolų krizė, tarptautinė reitingų agentūra „Moody`s“ punktu sumažino šešių jos bankų, tarp jų antro šalyje „Komerzbank“, skolinimosi reitingus. Nors būta prognozių, kad krizė verčia ECB dar karpyti bazinę palūkanų normą, palikta galioti dabartinė – vieno procento, kuri ir taip rekordiškai maža.