Verslas

2014.11.13 10:04

Apklausa: paskolų kokybė gerėja

ELTA2014.11.13 10:04

Lietuvos banko apklausti komerciniai bankai teigia, kad didelė konkurencija ir likvidumas skatina švelninti paskolų sąlygas verslui, o paskolų portfelio kokybė gerėja. Prognozuojama, kad bendras paskolų portfelis kitąmet nuosaikiai augs.

Lietuvos banko apklausti komerciniai bankai teigia, kad didelė konkurencija ir likvidumas skatina švelninti paskolų sąlygas verslui, o paskolų portfelio kokybė gerėja. Prognozuojama, kad bendras paskolų portfelis kitąmet nuosaikiai augs.

„Bendrosios paskolų sąlygos bankuose švelnėja jau daugiau nei dvejus metus, o pastaruoju metu lengviau pasiskolinti galėjo ir smulkusis bei vidutinis verslas. Vis dėlto bankai atsargiai vertino rizikingesnių paskolų teikimą įmonėms“, – sako Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamento Makroprudencinės analizės skyriaus viršininkas Darius Kulikauskas.

Apklausos duomenimis, bankai paskolų verslui sąlygas švelnino mažindami vidutinės rizikos paskolų maržas, taip pat taikė ne tokius griežtus kaip anksčiau užstato reikalavimus. Be to, apklausti bankai numato iki 2014 m. gruodžio mėn. šiek tiek keisti bendrąsias skolinimo verslui sąlygas. Vienas bankas nurodė ketinąs šiek tiek švelninti sąlygas teikiant visų rūšių paskolas įmonėms, du bankai nurodė ketiną švelninti skolinimo smulkiam ir vidutiniam verslui sąlygas. Kita vertus, vienas bankas per artimiausią ketvirtį šiek tiek griežtins skolinimo didelėms įmonėms sąlygas.

Apie 40 proc. respondentų nurodė, kad paskolų verslui ir namų ūkiams kokybė per praėjusį ketvirtį pagerėjo. Per pusmetį tokių bankų dalis padidėjo 10 proc. punktų.

Kitais metais bankai tikisi nuosaikaus kredito augimo – šiek tiek daugiau kaip pusę visų paskolų suteikę bankai prognozuoja nuo 0 iki 5 proc. sieksiantį paskolų portfelio augimą. Optimistiškiausiai vertinamos fiziniams asmenims teikiamų paskolų portfelio – būsto ir vartojimo paskolų – perspektyvos. Beveik visi apklausoje dalyvavę bankai nurodė kitąmet būsto paskolų portfelį didėsiant. Vartojimo paskolų augimo 2015 m. tikisi 80 proc. viso tokių paskolų portfelio valdantys bankai.

Apklausti bankai teigia jaučią šiek tiek didėjančią verslo paskolų ir kredito linijų paklausą. Bankai geriausiai vertino žemės ūkio ir miškininkystės įmonių finansinę padėtį. Pirmą kartą nuo 2008 m. kaip gera įvertinta ir statybos įmonių finansinė padėtis, tačiau dėl geopolitinės įtampos rytuose ir jos ekonominių pasekmių prasčiau buvo vertinamos transporto įmonės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.