Verslas

2014.11.12 14:56

Vengiantiems mokesčių neleis dalyvauti viešuosiuose pirkimuose

ELTA2014.11.12 14:56

Viešuosiuose pirkimuose ketinama leisti dalyvauti tik sąžiningai mokesčius mokantiems tiekėjams, kurių skolos neviršija 50 eurų. Tai numatančioms Viešųjų pirkimų įstatymo pataisoms trečiadienį pritarė Vyriausybė.

Viešuosiuose pirkimuose ketinama leisti dalyvauti tik sąžiningai mokesčius mokantiems tiekėjams, kurių skolos neviršija 50 eurų. Tai numatančioms Viešųjų pirkimų įstatymo pataisoms trečiadienį pritarė Vyriausybė.

Jei projektui pritartų ir Seimas, perkančioji organizacija galėtų atmesti blogai ankstesnes viešųjų pirkimų sutartis vykdžiusių tiekėjų pasiūlymus ir spręsti kitas viešųjų pirkimų praktikoje kylančias problemas.

„Siūlome nustatyti prievolę perkančiajai organizacijai atmesti tiekėjo, kuris nėra įvykdęs įsipareigojimų, susijusių su mokesčių mokėjimu, pasiūlymą. Manome, kad siūlomi Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimai ne tik užtikrins sąžiningesnę tiekėjų konkurenciją, bet ir paskatins įmones laiku sumokėti mokesčius“, – teigia ūkio ministras Evaldas Gustas.

Šiuo metu galiojantis reguliavimas perkančiajai organizacijai nustato galimybę pačiai spręsti, ar reikalauti, kad viešajame pirkime dalyvaujantis tiekėjas būtų sumokėjęs visus mokesčius valstybei. Nustačius tokį reikalavimą, tiekėjo pasiūlymas turi būti atmetamas esant net kelių litų ar centų mokestinei nepriemokai.

Jeigu perkančioji organizacija nereikalauja iš tiekėjo pateikti pažymas apie mokestinių įsipareigojimų įvykdymą, viešajame pirkime vienodai varžosi tiek sąžiningai mokesčius mokantys tiekėjai, tiek tie, kurie jų nemoka.

Įstatymo projekte taip pat siūloma įtvirtinti „juoduosius“ tiekėjų sąrašus – perkančioji organizacija privalės įrašyti į šį sąrašą tiekėjus, kurie neįvykdys pirkimo sutarties ar netinkamai ją vykdys, ir tai bus esminis pirkimo sutarties pažeidimas, dėl kurio bus nutraukta pirkimo sutartis.

Į juoduosius tiekėjų sąrašus tiekėjai pateks ir tada, jeigu sutartis nebus nutraukta, bet bus priimtas ir įsiteisėjęs teismo sprendimas, kuriuo tenkinami perkančiosios organizacijos reikalavimai pripažinti pirkimo sutarties netinkamą įvykdymą esminiu ir atlyginti dėl to patirtus nuostolius. Esantieji „juoduosiuose sąrašuose“ viešuosiuose pirkimuose negalėtų dalyvauti 3 metus.

Šiuo metu nėra jokių galimybių nesudaryti sutarties su tiekėju, kuris pateikia geriausią pasiūlymą, nors pagal ankstesnių viešųjų pirkimų sutarčių vykdymą matyti, kad sutartis gali būti įvykdyta netinkamai.

Įstatymo projekte taip pat siūloma tikslinti ir išplėsti subjektų, kurie atsako už Viešųjų pirkimų

įstatymo pažeidimus, ratą. Tokiu atveju reikia keisti ir Administracinių teisės pažeidimų kodeksą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.