Verslas

2014.11.11 11:21

Kodėl ir kam naudingas žemas ir svyruojantis rublio kursas?

15min.lt 2014.11.11 11:21

Leisti rubliui svyruoti laisvai yra geriausias įrankis, kurį turi Rusijos centrinis bankas, siekdamas sustabdyti spekuliatyvias atakas prieš valiutą. Tačiau, kaip dažnai nutinka Rusijoje valdant prezidentui Vladimirui Putinui, tai gali paskatinti korupciją, „Bloomberg“ rašo Leonidas Beršidksis.

Leisti rubliui svyruoti laisvai yra geriausias įrankis, kurį turi Rusijos centrinis bankas, siekdamas sustabdyti spekuliatyvias atakas prieš valiutą. Tačiau, kaip dažnai nutinka Rusijoje valdant prezidentui Vladimirui Putinui, tai gali paskatinti korupciją, „Bloomberg“ rašo Leonidas Beršidksis.

Praėjusią savaitę rublis dolerio ir euro atžvilgiu pasiekė rekordines žemumas. Nuo metų pradžios dolerio atžvilgiu jis atpigo 50 proc. Laisvas rublio kurso kritimas daugiau negali būti aiškinamas klusniomis Rusijos centrinio banko pastangomis tiekti Rusijos didelėms kompanijoms tvirtą valiutą, reikalingą 47 mlrd. dolerių užsienio skolai ketvirtąjį ketvirtį grąžinti.

Daugeliui stebėtojų rublis pasirodė spekuliatyviai puolamas, taip pat veikiamas panikos. Sergejus Parchomenka, antiputiniškas žurnalistas, „Facebook“ pasidalijo satyriniu pastebėjimu: „Eilės prie bankomato mano banke kaip gyvatės vingiuoja į gatvę ir pro vitrinų langus. Žmonės rublius semia ir bėga su jais. Kiekvienas, panašu, yra įkvėptas prezidento teigiamų prognozių. Galiu savo akimis matyti, kaip stiprėja pasitikėjimas nacionaline valiuta. Žmonių akys spindi džiaugsmu dėl ilgai laukto Krymo atsiėmimo.“

Žurnalistas, rašydamas apie teigiamas prognozes, turėjo omenyje V. Putino kalbą Pekine, kur jis sakė, kad „mes stebime spekuliatyvų rublio kurso kritimą šiandien, bet aš tikiu, kad tai greitai baigsis.“

V. Putinas turi priežastį optimizmui. Rusijos centrinis bankas pirmadienį atsisakė savo politikos, kuri rubliui padėjo judėti tam tikra kreive dolerio ir euro valiutų krepšelio atžvilgiu.

Vienas iš Rusijos nedaugelio pasaulyje pripažintų ekonomistų Konstantinas Soninas „Vedomosti“ rašė, kad nepastovus rublio kursas sukūrė sunkiai įveikiamas kliūtis spekuliantams: „Jiems reiktų atspėti ne tik galutinį, bet ir tarpinį rezultatą. Kas, jeigu publika reaguos per lėtai? Kas, jeigu rublis pakeis trajektoriją ir smarkiai ūgtelės?“

Kitaip tariant, strategija atbaidys spekuliatorius, nes nepastovi valiuta yra rizikinga ir brangi.

Naujoji Rusijos centrinio banko politika ir žodiniai aukščiausių pareigūnų įsikišimai, įskaitant ir V. Putiną, rublį aukštyn pirmadienį stumtelėjo 3 proc. iki 45 rublių už dolerį. Tai nereiškia, kad baigėsi rublio smukimas. Rublis yra naftos valiuta, ir, jeigu naftos kainos kris ir toliau, smuks ir rublis.

Rusijos centrinis bankas vis tik pasyviai šone nestebės. Jis pažadėjo įsikišti tuo atveju, jeigu iškils grėsmė finansiniam stabilumui.

Landa korupcijai

K. Sonino teigimu, tai galėtų sukurti galimybę korupcijai: „Jeigu centrinis bankas ketina įsikišti netikėtai, kad nubaustų spekuliatorius, informacija apie jo veiksmus bus verta labai daug.“

V. Putino vyriausybė šiuo metu nėra suinteresuota stipriu rubliu. Dėl žemų naftos kainų yra sunku subalansuoti biudžetą, eksportuotojai, kurių daug yra valdomi valstybės, skundžiasi priėjimu prie Vakarų kapitalo rinkų, todėl devalvacija yra pirmas verslo poreikis. V. Putinui nereikia panikos tarp paprastų piliečių, kas galėtų pakenkti jo reitingams. Kol Rusijos centrinis bankas sėkmingai mažina nepastovumą ir atbaido spekuliantus, banko darbuotojai galės pasinaudoti informacija apie banką tam, kad šiek tiek užsidirbtų. Rusija turi daug valiutos sudeginimui – 454,2 mlrd. dolerių tarptautinių rezervų lapkričio pradžioje.

Tokia logika vis tik veiks tik tuo atveju, jeigu Europos sankcijos prieš Rusiją ir naftos kainų nuosmukis bus tik laikinas. Jei tai užsitęs metais ar dviem, Rusija susidurs su ilgalaikėmis finansų problemomis, o V. Putinui bus sunkiau laikytis įsitvėrus valdžios.