Verslas

2014.11.11 10:49

Premjeras: skalūnų gavyba Lietuvoje domisi kelios JAV kompanijos

ELTA 2014.11.11 10:49

Galimybe Lietuvoje žvalgyti ir išgauti skalūnų dujas domisi kelios kompanijos iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV), patvirtino Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Galimybe Lietuvoje žvalgyti ir išgauti skalūnų dujas domisi kelios kompanijos iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV), patvirtino Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

„Taip, aš netgi konkrečiai pats turiu kai kurių kompanijų iš JAV laiškus. Jie nusiteikę atvykti ir kalbėtis“, – antradienį LRT radijui sakė Vyriausybės vadovas.

A. Butkevičius demonstravo politinę valią dar šiais metais užbaigti skalūnų žvalgymui ir išgavimui būtinos teisinės bazės kūrimą ir paskelbti žvalgybos konkursą.

„Aš, kaip premjeras, aišku, negaliu pažadėti kompanijoms sudaryti sąlygų žvalgybos ir gavybos darbams. Mano pažadas yra, kad visi įstatymai, kurie yra susiję su skalūnų dujų žvalgyba ir gavyba, turi būti priimti šiais metais ir turi būti paskelbtas viešas tarptautinis konkursas“, – tikino jis.

Galimų investuotojų premjeras ieškojo spalio pradžioje vykusio vizito JAV metu – jis susitiko su Skalūnų dujų asociacijos nariais, primena ELTA.

JAV energetikos kompanija „Chevron“ iš skalūnų dujų žvalgybos konkurso Lietuvoje pasitraukė 2013 m. spalį, motyvuodama pasikeitusia mokesčių, teisine ir reguliavimo aplinka. Vėliau „Chevron“ pareiškė apskritai nesidominti galimybe žvalgyti skalūnų dujas Lietuvoje. Toks sprendimas, anot bendrovės atstovų, priimtas dėl Lietuvos nekonkurencingumo.

ELTA primena, kad Vyriausybė yra pritarusi Angliavandenilių išgavimo ir apmokestinimo įstatymo pataisoms, kuriomis remiantis skalūnų dujas žvalgančios kompanijos trejus metus būtų atleistos nuo mokesčių už išgautą žaliavą, o vėliau mokėtų fiksuotą 15 proc. mokestį. Vyriausybė taip pat pritarė 10 proc. šių mokesčių pervesti į savivaldybių, kuriose bus išgaunamos skalūnų dujos, biudžetus.

Skalūnų dujų žvalgymui ar juolab gavybai aktyviai priešinosi Vakarų Lietuvos vietos bendruomenės.