Verslas

2012.11.16 08:35

Nuo liekninamųjų tablečių plonėja tik piniginės

„Vartodami šias tabletes per mėnesį numesite 14 kilogramų, o jei ne – grąžinsime visus išleistus pinigus“, – ant šitokio ir panašių kabliukų vis dar užkimba daugybė sulieknėti trokštančių lietuvaičių. Ir nors Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) kartkartėmis informuoja, kad daugelis šių „stebuklingų“ piliulių ne tik nelegalios, bet ir gali būti pavojingos sveikatai, platintojai tik pakeičia papildų pavadinimą ir toliau kraunasi turtus iš lengvatikių naivumo.    

„Vartodami šias tabletes per mėnesį numesite 14 kilogramų, o jei ne – grąžinsime visus išleistus pinigus“, – ant šitokio ir panašių kabliukų vis dar užkimba daugybė sulieknėti trokštančių lietuvaičių. Ir nors Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) kartkartėmis informuoja, kad daugelis šių „stebuklingų“ piliulių ne tik nelegalios, bet ir gali būti pavojingos sveikatai, platintojai tik pakeičia papildų pavadinimą ir toliau kraunasi turtus iš lengvatikių naivumo.

Spalio pabaigoje VMVT įvertino lieknėjimui skirtų produktų „Caralluma“ bei „Weight Loss“ reklamą internetinėje erdvėje ir nustačiusi, kad tai – nelegalūs maisto papildai, perspėjo gyventojus, jog jų nepirktų, nes juose gali būti draudžiamų medžiagų.

Nors nuo šio tarnybos oficialaus perspėjimo praėjo ne viena savaitė, o informacija tiek dėl šių papildų, tiek dėl panašaus poveikio „Raspberry Ketone“ perduota tirti policijai, tačiau, kol vyksta tyrimas, nelegalūs maisto papildai ir toliau sėkmingai reklamuojami populiariose interneto svetainėse. Ne tik reklamuojami, bet ir perkami. Apie tai, kad yra nemažai įsigijusiųjų šių „stebuklingųjų“ tablečių, byloja interneto forumuose vykstančios diskusijos apie tikrąjį šių papildų poveikį.

Saldūs pažadai

„Lieknėkite be suvaržymų“, „Tobulo kūno paslaptis“, „Plokščio pilvo taisyklė“, „Norite įžymybės kūno?“ – po panašaus turinio pavadinimo žinučių internete dažnai slepiasi agresyvi rinkodara. Platintojai bando įtikinti skaitytojus, kad jiems nereikės keisti savo mitybos įpročių ir net nereikės sportuoti, o tik vartoti piliules, ir jų kūnas bus tobulas.

Tradiciškai šių piliulių poveikį aprašo neva konkretus asmuo, kuris iš pradžių buvo skeptiškai nusiteikęs, bet išbandęs suprato, kad piliulės yra išganymas. Taip pat įspūdžiui sustiprinti pridedama krūva nuotraukų žmonių, kaip jie atrodė prieš ir po piliulių vartojimo. Juokingiausia tai, kad kartais platintojai net nepasivargina paieškoti kitų nuotraukų ir tų pačių žmonių nuotraukas sudeda prie skirtingų pavadinimų liekninamųjų tablečių aprašymų.

Perpratę žmonių pirkimo įpročius platintojai kerta iš esmės ir pabrėžia, kad tik šiandien liekninamąsias tabletes galima įsigyti kone perpus pigiau, o kad nebūtų laiko abejoti, pabrėžia, jog ši akcija galios tik šiandien. Ir taip – kasdien.

Akivaizdu, kad ant šio kabliuko užkimba daugelis ir skuba užsisakyti „stebuklingąsias“ piliules kuo greičiau, mat forumuose pilna žinučių, kur moterys apgailestauja, kad tik užsisakiusios piliules pradėjo ieškoti išsamesnės informacijos apie jas ir suprato labai suklydusios, bet buvo per vėlu.

Grąžins pinigus?

Daugelį suvilioja ir akcentuojama pinigų grąžinimo garantija. „Garantuoju, kad jūs numesite 14 kg per 4 savaites arba... atgausite savo pinigus.“ Tai skamba gana patraukliai, tačiau gerai pagalvokite – o kaip įrodysite, kiek kilogramų jūs iš tikrųjų numetėte? Juk kurjeris, atvežęs vaistus, jūsų nepasveria.

„Pažymėtina, kad ženklinant, pristatant ir reklamuojant maisto produktus neleidžiama vartoti teiginių, nurodančių, kaip greitai galima pagyti nuo ligos ar kiek numesti svorio“, – akcentuoja VMVT specialistai.

Ant tokio kabliuko užkibę pirkėjai tik vėliau susizgrimba, kad taip ir nežino adreso, kur reikėtų kreiptis tuo atveju, jei iš tikrųjų norėtų susigrąžinti pinigus, nes dažniausiai jokio adreso tiesiog nėra, o papildus pristatęs kurjeris iš viso negali suteikti jokios informacijos.

Dar viena įdomi detalė, kad po išsamiu maisto papildo aprašymu dažniausiai pasirašo neva tikros dietologės – Kristina Barkauskaitė, Julita Brazdytė, tačiau labiau pasidomėjus paaiškėja, kad tokios dietologės Lietuvoje iš viso neegzistuoja.

Nepažabojama

Keisčiausia tai, kad šitoks nelegalių papildų platinimo modelis Lietuvoje veikia jau daugybę metų ir jo niekaip nepavyksta pažaboti. Atvirkščiai – tik nuvilnija vienas skandalas, susijęs su konkrečiu pavojingu sveikatai papildu, ir po kiek laiko rinkoje išlenda naujas produktas, kurį žūtbūt nori išbandyti visi tobulo kūno fanatikai.

Dažna interneto forumų lankytoja prisipažįsta, kad jau yra išbandžiusi daugybę liekninamųjų preparatų, pradedant skandalingąja "Lida", tačiau taip ir nenumetė nereikalingų kilogramų. Nepaisant to, jos vėl užkimba ant naujai išreklamuotų piliulių.

Vienas tokio papildo buteliukas kainuoja ne tiek ir mažai - su neva siūloma dienos nuolaida tenka išleisti per 100 litų. Tad belieka skaičiuoti, kiek pinigų susižeria šių nelegalių piliulių platintojai net ir tuo atveju, jei kiekvienas lengvatikis įsigyja tik vieną buteliuką.

Paveikė širdį

Vos tik rinkoje pasirodo nauja liekninamoji piliulė, daugelyje forumų atsidaro nauja tema, skirta toms, kurios dalijasi įspūdžiais, kaip joms sekasi lieknėti geriant šias tabletes.

Daugelių atveju pirmomis dienomis sklidusį entuziazmą jau po savaitės lydi nusivylimas, nes teigiamų svorio pokyčių taip ir nepastebima. Daug liūdniau yra tai, kad dailiosios lyties atstovės, vartodamos šias tabletes, pradeda skųstis įvairiais negalavimais.

„Pirmas dvi dienas – lyg ir nieko, tik labai troškinti pradėjo. Po to kokią savaitę beveik visai nevalgiau, nes nieko ir nesinorėjo, gal nuo tokio didelio vandens kiekio. O paskui prasidėjo – ėmė permušinėti širdis, pasidariau irzli, nustojau miegoti. Miegodavau tik 2-3 valandas per parą, verkdavau be jokio pagrindo. Savaitės pabaigoje atrodė, kad galvoje sukasi, jaučiausi kaip kosmose. Mečiau tas tabletes i šoną, nes širdis plakė nežmoniškai. Ir numesti keli kilogramai sugrįžo per savaitę“, – patirtimi, kaip jautėsi vartodama maisto papildą „Caralluma“, dalijasi vieno forumo dalyvė.

Kitos merginos jai antrina, kad joms po kurio laiko taip pat pradėjo streikuoti širdis, kitas po kelių savaičių šio papildo vartojimo pradėjo kamuoti žvėriškas alkis ir jos esą nebegalėjo sustoti valgiusios. Daugelis guodėsi, jog per mėnesį taip ir nenukrito nė vienas kilogramas, tačiau jos net neįsivaizduoja, kur reikėtų kreiptis, kad galėtų atgauti pinigus.

Draudžiama prekiauti

Pasak VMVT Maisto skyriaus vyriausiosios specialistės Linos Misiūnaitės, ištirti liekninamųjų papildų „Caralluma“ bei „Weight Loss“ legalumą paskatino vartotojų kreipimasis.

Atlikusi tyrimą tarnyba nustatė, kad „Caralluma“ bei „Weight Loss“ etiketėse nenurodyta tiksli jų sudėtis, todėl neatmetama tikimybė, kad papilduose gali būti ir draudžiamų medžiagų.

„VMVT tarnyba primena, kad šiais metais buvo uždrausta prekiauti maisto papildais lieknėjimui „Green Coffee 800“, „Green Coffee 800+“ ir „Green Coffee 1000“ jų sudėtyje nustačius draudžiamų medžiagų sibutramino ir fenolftaleino bei nežinomos medžiagos, kuri nebuvo nurodyta ženklinimo etiketėje.

Europos Sąjungoje yra uždrausta prekiauti maisto papildais bei vaistiniais preparatais, kurių sudėtyje yra sibutramino dėl jo rimtos įtakos širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimams. Maisto papildai su fenolftaleinu uždrausti dėl šios medžiagos kancerogeninio bei genotoksinio poveikio“, – paaiškino L. Misiūnaitė.

Platintojai – nesugaunami

Pasak jos, visa informacija apie įtartinus papildus perduota tirti Policijos departamentui, Ryšių reguliavimo tarnybai bei Valstybinei mokesčių inspekcijai. Kol kas tebevyksta tyrimas.

Interneto svetainėse, kur reklamuojami šie nelegalūs papildai, paprastai nurodomi tik užsienio šalių gamintojų adresai, o platintojai, kurie turėtų atsakyti už pažeidimus, lieka nežinomi. VMVT specialistams nepavyko nustatyti Lietuvoje neregistruotų maisto papildų platintojų, kadangi pristatydami užsakytą siuntą tiekėjai nenurodo jokios kontaktinės informacijos. Todėl neaišku, kaip vartotojai galėtų susigrąžinti sumokėtus pinigus.

„Saugūs papildai neduoda didelių rezultatų“

Gydytoja dietologė Daiva Pipiraitė teigia, kad svorio neįmanoma numesti tik vartojant vaistus – reikia ir fizinio aktyvumo.

„Reikia akcentuoti, kad net ir legaliems maisto papildams neprivaloma atlikti klinikinių tyrimų, taigi jie gali būti nesaugūs žmogaus sveikatai ir turėti šalutinį poveikį širdžiai, kraujagyslėms, kepenims, galų gale - smegenims. Atminkite - saugūs papildai neduoda didelių rezultatų, jie tik gali padėti šiek tiek susitvarkyti su alkiu, truputį paspartinti medžiagų apykaitą, tačiau tai yra tik pagalbinė priemonė. Norėdami sureguliuoti svorį, be tinkamos mitybos ir fizinio aktyvumo nieko nepasieksite.

Jei žadama, kad per mėnesį neteksite 14 kilogramų arba per dieną - kilogramo, turėtumėte suklusti, nes tai nėra normalu ir prieštarauja žmogaus fiziologijai. Toks svorio kritimas gali būti tik badavimo pasekmė“, – sako D. Pipiraitė.