Verslas

2014.11.10 08:57

Lietuvos merų algos – dvigubai mažesnės nei Lenkijoje

Pirmą kartą organizuojami tiesioginiai merų rinkimai didžiausią intrigą žada Vilniuje. Kol kas batalijos verda net partijų viduje, renkant kandidatą į būsimuosius merus. Tačiau, jei kas nors mano, kad politikai taip veržiasi į šį postą dėl didelio atlyginimo ir lengvo darbo, klysta. Vilniaus meras neatskaičius mokesčių uždirba mažiau nei 6 tūkst. Lt. Už miestų vadovus daugiau gauna net eiliniai Seimo nariai. O kaimyninėje Lenkijoje merai gyvena daug geriau.

Pirmą kartą organizuojami tiesioginiai merų rinkimai didžiausią intrigą žada Vilniuje. Kol kas batalijos verda net partijų viduje, renkant kandidatą į būsimuosius merus. Tačiau, jei kas nors mano, kad politikai taip veržiasi į šį postą dėl didelio atlyginimo ir lengvo darbo, klysta. Vilniaus meras neatskaičius mokesčių uždirba mažiau nei 6 tūkst. Lt. Už miestų vadovus daugiau gauna net eiliniai Seimo nariai. O kaimyninėje Lenkijoje merai gyvena daug geriau.

Vilniaus mero atlyginimas šių metų trečią ketvirtį vidutiniškai siekė 5 984 Lt. Palyginti su vidutiniu jo uždarbiu 2013 metais, Artūras Zuokas dabar uždirba 600 Lt daugiau – vidutinis atlyginimas pernai buvo 5 388 Lt.

Didžiųjų miestų merai uždirba po lygiai

Mero pavaduotojai, kurių Vilniuje yra trys, uždirba dar mažiau – šių metų trečiojo ketvirčio vidutinis jų atlyginimas siekė 5 040 Lt. Kiek solidžiau atrodo Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus ir jo pavaduotojų uždarbiai – atitinkamai 8 359 Lt ir 7 595 Lt.

Sostinės meras negali pasigirti savo atlyginimu net prieš Kauno ir Klaipėdos vadovus, nes šių miestų merai gauna lygiai tokius pat atlygius, kaip ir vilnietis. Užtat vicemerai geriausiai gyvena Klaipėdoje, nes čia vidutinis jų atlyginimas trečiąjį šių metų ketvirtį siekė net 5 363 Lt, kauniečiai taip pat uždirba keliais šimtais litų daugiau nei vilniškiai (5 245 Lt).

Čia verta susimąstyti į sostinės vadovo kėdę besiveržiantiems Lietuvos politikams, šiuo metu dirbantiems Seime ar Europos Parlamente. Tiesa, iš europarlamentarų mero pareigų nori tik Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) vadovas Valdemaras Tomaševskis, kuris spalio 29-ąją buvo patvirtintas kandidatu į Vilniaus merus. Šiuo metu jo atlyginimas neatskaičius mokesčių siekia 8 020 euro (beveik 27,7 tūkst. Lt).

Neapsimoka ir parlamentarams

Seimo nariai taip pat gali pasigirti uždirbantys gerokai daugiau, nei Lietuvos miestų vadovai, nors šis atotrūkis ir nėra toks įspūdingas, kaip europarlamentarų. Jų atlyginimai iki mokesčių siekia 8,73 tūkst. Lt, daugiau gauna pirmininkaujantys komitetams, užimantys vadovaujančias pareigas. Bet net ir jokių kitų pareigų neturinčio parlamentaro uždarbis be jokių priedų yra beveik 3 tūkst. Lt didesnis nei Vilniaus mero.

Kol kas tiksliai paskelbęs, kad kandidatuos į sostinės vadovus, yra tik Seimo narys liberalas Remigijus Šimašius. Bet net trys parlamentarai, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovai – Arvydas Anušauskas, Kęstutis Masiulis ir Stasys Šedbaras, laukia partijos verdikto, ar kuris nors iš jų dalyvaus pirmuosiuose tiesioginiuose rinkimuose.

Lietuvos didžiųjų miestų merams belieka su pavydu žvalgytis į kaimyninės Lenkijos miestų prezidentų (tokį titulą turi šios šalies didžiųjų miestų vadovai) pinigines. Nors nelygybė juntama ir čia.

Suvalkuose vadovauti geriau nei Varšuvoje

Tarkim, Varšuvos, Lenkijos sostinės, prezidentė Hanna Gronkiewicz-Waltz kas mėnesį uždirba 12 280 zlotų (apie 10 tūkst. Lt). 1,7 mln. Lt gyventojų turinčios sostinės vadovė vis dėlto taip pat nėra ta, kuri uždirba daugiausiai tarp Lenkijos savivaldos vadovų.

Uždarbiu ją lenkia net ir nedidelių miestų vadovai. Kaip skelbia „Gazeta Wyborcza“, už H. Gronkiewicz-Waltz daugiau uždirba net nedidelio pasienio su Lietuva miestelio Suvalkų (vos 69 tūkst. gyventojų) vadovas Czeslawas Renkiewiczius, kurio alga siekia 12 362 zlotų.

Beveik tiek pat – 12 365 zlotų – uždirba ir Vroclavo prezidentas Rafalas Dutkiewiczius. Šis miestas turi panašiai tiek gyventojų kaip ir Vilnius – apie 633 tūkst.

Panašiai uždirba ir kitų Lenkijos miestų, vaivadijų vadovai. Nesunku suskaičiuoti, kad jų piniginės pastorėja kas mėnesį vos ne dukart didesne suma, negu uždirba didžiųjų Lietuvos miestų merai.

Baltarusiai moka taupyti

Žinoma, dairytis galima ir į kitus kaimynus, tarkim, Baltarusiją. Čia prezidentas uždirba panašiai kaip Lietuvos Seimo nariai, o miestų tarybų vadovai (jų pareigos atitinka mūsiškių merų) uždirba apie 1,3 tūkst. dolerių (truputį daugiau nei 3 tūkst. Lt). Tačiau kaip tik iš šioje šalyje, kaip rašo „Gazeta Wyborcza“, valdininkai gyvena prabangiuose namuose ir butuose, vairuoja naujus automobilius.

Dar įdomesnė 2012 metais nutikusi istorija, kai apvogė vieną Baltarusijos kolūkio pirmininką. Vyrui tebuvo 30 metų, jo alga siekė 300 dolerių per mėnesį, o vagys iš jo namų išnešė 26 640 dolerių, 30 tūkst. eurų ir 4 mln. Baltarusijos rublių. Pirmininkas pareiškė, kad tai buvo jo viso gyvenimo santaupos.