Verslas

2012.11.15 18:56

LSDP kreipiasi į Generalinę prokuratūrą dėl galbūt neteisėtai sudarytų VAE sutarčių

ELTA2012.11.15 18:56

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcija kreipiasi į Generalinę prokuratūrą, kad būtų iškeltas asmeninės atsakomybės klausimas už neteisėtai sudarytas milijonines bendrovės Visagino atominė elektrinė (VAE) sutartis perkant viešąsias paslaugas.

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcija kreipiasi į Generalinę prokuratūrą, kad būtų iškeltas asmeninės atsakomybės klausimas už neteisėtai sudarytas milijonines bendrovės Visagino atominė elektrinė (VAE) sutartis perkant viešąsias paslaugas.

Dar šių metų liepą LSDP frakcija, turėdama informacijos, kad VAE be konkurso perka viešąsias paslaugas, o valstybė dėl to gali patirti nuostolių, kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą (VPT), Valstybės kontrolę bei Generalinę prokuratūrą, kad būtų iširta, ar nepažeidžiamas Viešųjų pirkimų įstatymas ir viešasis interesas.

Atlikusi tyrimą VPT išvadose skelbia, jog papildomų teisinių paslaugų, verslo konsultavimo ir finansinio patarėjo paslaugų, žiniasklaidos planavimo, taip pat integruotos komunikacijos ir žiniasklaidos planavimo paslaugų viešuosius pirkimus 2011–2012 m. VAE vykdė neteisėtai, pasirinkusi pirkimo būdą – neskelbiamas derybas. Už šias paslaugas VAE paklojo beveik 30 mln. litų.

„Viešųjų ryšių agentūrai „BVRG“ už informavimo paslaugas iš pradžių sumokėta 300 tūkst. litų, tačiau po sprendimo rinkti parašus dėl referendumo VAE sumanė per visuomenės informavimo priemones formuoti Lietuvos gyventojų nuomonę ir su viešųjų ryšių agentūra skubiai pasirašė dar vieną sutartį. Lietuvos gyventojams įkalti į galvą, kad Visagino atominė jėgainė yra būtina – bendrovė nepagailėjo 1,2 mln. litų. Agentūra pasirinkta be konkurso, nediskutuojant viešai, ar tos lėšos bus panaudotos efektyviai. Viešinimui mesti milijonai, prisidengiant juokingais argumentais – neva referendumo organizavimas grindžia poreikį ypatingai skubiai, neskelbiamų derybų būdu pirkti žiniasklaidos planavimo paslaugas“, – sako parlamentaras socialdemokratas Algirdas Butkevičius.

Anot jo, visuomenės nuomonę pakreipti reikiama linkme negailima milijonų, nepaisant tos pačios visuomenės interesų. Tačiau, pasak LSDP lyderio, mūsų valstybėje galioja Viešųjų pirkimų įstatymas, jis privalomas visiems.

VPT išvadose teigiama, kad VAE neteisėtai sudarytas sutartis ir su viešųjų ryšių agentūra, ir su tarptautine advokatų kontora „Herbet Smith“, ir su Didžiosios Britanijos investicijų banku „N M Rothschild & Sons Limited“ turėtų nutraukti.

„Tačiau nuostoliai jau padaryti, VPT skelbia, kad VAE pažeidė skaidrumo principus, todėl mes kreipiamės į Generalinę prokuratūrą, kad atsakomybę prisiimtų konkretūs asmenys, dėl kurių sprendimų valstybė galėjo patirti nuostolių“, – sako LSDP frakcijos narys A. Butkevičius.

Kaip ELTA jau skelbė, bendrovė Visagino atominė elektrinė (VAE) papildomų teisinių paslaugų, verslo konsultavimo ir finansinio patarėjo paslaugų, žiniasklaidos planavimo, taip pat integruotos komunikacijos ir žiniasklaidos planavimo paslaugų viešuosius pirkimus 2011–2012 m. vykdė neteisėtai pasirinkusi pirkimo būdą – neskelbiamas derybas, nustatė Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT).

Bendrovė neteisėtai sudarytą 20,7 mln. litų vertės sutartį su tarptautine advokatų kontora „Herbet Smith“, 8 mln. litų vertės sutartį su Didžiosios Britanijos investicijų banku „N M Rothschild & Sons Limited“ ir 1,2 mln. litų sutartį su viešųjų ryšių agentūra „BVRG“ turėtų nutraukti, teigia VPT.

VPT aiškina, kad VAE priskyrė save prie komunalinio sektoriaus perkančiųjų organizacijų, vykdančių veiklą energetikos srityje, nors pirkimų vykdymo metu tokios veiklos (elektros energijos gamybos, perdavimo ar paskirstymo, tiekimo) nevykdė, taip pat nebuvo įmone, kuriai kompetentinga institucija įstatymu ar kitais teisės aktais suteikė specialiąją ar išimtinę teisę verstis šia veikla.

Taip pat VPT nustatė, kad iš anksto nenumatyta iniciatyva organizuoti patariamąjį referendumą dėl naujosios Visagino AE projekto, kuria VAE grindžia poreikį ypatingai skubiai neskelbiamų derybų būdu pirkti žiniasklaidos planavimo, taip pat papildomai integruotos komunikacijos ir žiniasklaidos planavimo paslaugas, nėra nenumatyti įvykiai, kurie, kaip nurodo Europos Komisija, neapsakomai viršija įprastines ekonominio ir socialinio gyvenimo ribas.

„Todėl neskelbiamų derybų būdu vykdydama šiuos pirkimus VAE pažeidė skaidrumo, lygiateisiškumo ir nediskriminavimo principus, neužtikrino tiekėjų konkurencijos“, – konstatavo VPT.