Naujienų srautas

Verslas2014.11.07 18:57

Rusijos centrinis bankas imsis veiksmų rubliui apsaugoti

ELTA, BNS 2014.11.07 18:57

Rusijos centrinis bankas ėmėsi veiksmų sustabdyti staigų nacionalinės valiutos kurso kritimą paskelbdamas esąs pasirengęs intervencijai į valiutų rinką.

Rusijos centrinis bankas ėmėsi veiksmų sustabdyti staigų nacionalinės valiutos kurso kritimą paskelbdamas esąs pasirengęs intervencijai į valiutų rinką.

Rublis penktadienį nukrito iki naujų rekordinių žemumų – vienas doleris kainavo 48,7 rublio, tačiau po pranešimų apie banko tarybos skubų susirinkimą jo vertė vėl ėmė kilti. Kai bankas paskelbė savo pranešimą, rublio vertė stabilizavosi ties 46,4 rublio už dolerį lygiu.

Pranešime bankas gynė anksčiau šią savaitę priimtą sprendimą sumažinti valiutos rėmimą, kuris jam kainuoja milijonus, o kartais milijardus dolerių per dieną.

Taigi penktadienį bankas paskelbė esąs pasiruošęs stiprinti intervenciją valiutų rinkoje ir naudoti kitus instrumentus, kad sustabdytų rublio kurso kritimą.

Rusijos valiuta penktadienį pasiekė istorinį vertės nuosmukio rekordą – per savaitę rublio vertė krito apie 10 procentų ir sukėlė paniką penktadienio rytą,kai euras pasiekė 60 rublių lygį, o doleris peržengė 48 rublių ribą.

Tačiau popiet rublis šiek tiek atsigavo iki maždaug 57,5 rublių už eurą ir 46,3 rublio už dolerį.

Pasak Rusijos eksperto Dmitrijaus Polevojaus, minima panika pagrįsta savaiminiais lūkesčiais. „Sunku sustabdyti paniką publikoje“, – sakė jis ir pridūrė kad įsikišti vėluojama.

Rusijos užsienio reikalų ministras Antonas Siluanovas mėgino išsklaidyti nerimą, kad nuosmukis nebekontroliuojamas, ir tvirtino, kad staigų rublio nuvertėjimą galima paaiškinti „spekuliavimo“ veiksniais.

„Rublio kursas šiandien yra pernelyg pažemintas, ir netrukus mes pamatysime, kad mūsų mokėjimų balansas yra gana stabilus, – sakė A. Siluanovas naujienų agentūrai „RIA Novosti“. – Tie svyravimai, kuriuos matėme pastarąsias dvi dienas, yra gana spekuliatyvaus pobūdžio ir neatitinka bazinių rublio sąlygų“.

„Neabejoju, kad rublis artimiausiu metu ras savo padėtį ir stiprės palyginus su dabartiniais rodikliais“, – pridūrė jis.

Nukrito iki naujų žemumų

Penktadienį Rusijos rublis JAV dolerio ir euro atžvilgiu atpigo daugiau nei dviem procentais, informuoja BBC.

Rusijos valiutos pigimas daro dar didesnį spaudimą ir taip sergančiai Rusijos ekonomikai; rinkose spekuliuojama, esą Maskvai teks imtis priemonių rubliui paremti.

Trečiadienį šalies centrinis bankas nusprendė apriboti savo intervenciją finansinėse rinkose.

Analitikų manymu, rinkose paniškai išparduodama valiuta, ir politikos strategams teks greičiausiai imtis priemonių paremti valiutą.

Ekonomistų nuomone, šalies centrinis bankas greičiausiai ryšis vienkartinei intervencijai, taip pat nuspręs padidinti bazinę palūkanų normą, kuri šiuo metu sudaro 9,5 proc.

Nuo 2014 metų pradžios rublis prarado daugiau nei ketvirtadalį savo vertės. Tam įtakos turėjo Vakarų sankcijos, paskelbtos šaliai dėl konflikto Ukrainoje, taip pat krintančios naftos kainos.

Šalies centrinis bankas naudoja savo rezervus, siekdamas pažaboti rublio kritimą, tačiau trečiadienį jis paskelbė ribojantis tokią intervenciją.

„Capital Economics“ manymu, bazinė palūkanų norma turi būti padidinta iki 12 proc. tam, kad investuotojai būtų suinteresuoti išlaikyti valiutą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi